Ako niste čuli za kizombu, reći ću vam da je to prilično mlad i trenutno popularan ples poreklom iz Angole. Kizomba je, inače, reč koja potiče iz starog angolskog dijalekta kimbundu i znači žurka, druženje, okupljanje prijatelja.
Ovaj ples nastao je osamdesetih godina tako što su muzičari ublažili tradicionalni zvuk sembe i usporili ritam kako bi muzika privukla mlade. Ples predstavlja jedan poseban doživljaj, jer veoma blizak kontakt, vođenje i praćenje čine da se uspostavi jedna neobična komunikacija između partnera. Posebna konekcija i prisnost. Ples je veoma senzualan i odlikuje ga blago talasasto i sporo kretanje tela. Zahvaljujući zajednicama emigranata koji su se okupljali u Portugaliji i osnivali svoje klubove, kizomba se vrlo brzo proširila po Portugaliji, a odatle i po celoj Evropi. Kod nas je stigla pre četiri godine.
Kad pričamo o kizombi moramo da spomenemo jos neke srodne plesove, a to su: semba (semba), funana (funaná) i kuduro (kuduro).
Semba je tradicionalan, salonski ples iz Angole, preteča kizombe. Bržeg je ritma, šaljivog karaktera i čak ima i neke akrobatske elemente. Semba postoji kao ples u paru, ali, takođe, i kao karnevalska semba za koju se smatra da je preteča brazilske sambe.
Funana je brži i veseliji ples sa Zelenortskih ostrva.
Kuduro je najmlađi od svih plesova. Nastao je pod uticajem muzike i plesova koji su dolazili sa zapada devedesetih godina u Angolu i koji su se mešali sa tradicionalnim plemenskim ritmovima. Na sličan način, mešanjem elektronske muzike sa tradicionalnim ritmovima nastao je i afro house. Kuduro i afro House su trenutno veoma popularni među mladima u Angoli, pa i svuda gde se pleše kizomba.
U našoj zemlji ples kizomba uči se već četiri godine. On je idealan za promovisanje afričke kulture, muzike i plesa, kroz podučavanje, organizovanje plesnih večeri, kao i velikih internacionalnih seminara sa stranim i eminentnim instruktorima.
Ove godine, od 4. do 6. maja, u Beogradu je bio organizovan veliki internacionalni plesni festival pod nazivom BIKE Festival (Belgrade International Kizomba Energy). Na festivalu su bili organizovani časovi plesa za potpune početnike, kao i za one koji se već neko vreme bave ovim plesovima. Časove su vodili neki od najistaknutijih instruktora u svetu iz ove oblasti: Peču (Petchu) i Vanesa (Vanessa) poreklom iz Angole, Morenaso (Morenasso) i Anais (Anais) iz Angole i Francuske, Žoao Roša (João Rocha) iz Portugala i još par instruktora iz regiona. Muziku, koja je i najbitnija, puštao je jedan od najboljih DJ-eva za kizombu u Evropi, DJ Karlos King (Carlos King).
Ako ste propustili ovaj festival kizombe, sledeći nemojte nikako.
Milica Stankić je student španskog jezika i hispanskih književnosti. Obožava život, svoju porodicu, ljubav, prijatelje i milion sitnih iznenađenja. Veruje da pravi poljubac i iskren osmeh mogu izlečiti i najtežu bol. Jedina reč koju ne podnosi je “laž”, i teško onom ko je slaže. Kune se u Servantesa i smatra ga genijem svih vremena, duboko veruje njegovim rečima: “La pluma es la lengua de la mente” (“Pero je jezik uma”).