Angola je za nas obično tek jedna od afričkih zemalja u kojima se neprestano vode ratovi. Oni upućeniji setiće se da im je glavni grad Luanda i da imaju zanimljivu crveno-crnu zastavu sa zlatnim zupčanikom i mačetom. Retko će se ko setiti da je posredi zapadnoafrička priobalna zemlja koja je vekovima bila portugalska kolonija. Retko ko zna da su ratovi u Angoli završeni još devedesetih i da je posredi zemlja sa veoma velikim privrednim rastom. Premda stanovništvo i dalje živi u siromaštvu, ogromne naftne i mineralne rezerve privlače strani kapital, pa se postepeno poboljšava.

angola Klopajmo na ulici: Ajmo u Angolu

Veoma zanimljiva strancima zbog izvora nafte

Kao i u svakoj sirotinjskoj zemlji i u Angoli postoji nekoliko osnovnih recepata koji se obogaćuju. Najviše se jede jedna vrsta kačamaka kojeg nazivaju funđe. Tu je i pirju, tj. pire koji spremaju kao brazilsku palentu. Obe kaše su prilično site, premda ne naročito ukusne, te im se u današnje vreme dodaju začini, umaci i meso. Osnovne namirnice su slatki krompir, bamije, luk, paradajz, piletina i lokalno povrće. Na kuhinju je najviše uticalo kolonijalno prisustvo Portugalije. Od njih je ostala upotreba pirinča, guste čorbe i uopšte prisustvo začina. Nekada su lovili divljač, a sada se uz palentu i povrće uglavnom jede riba i piletina.

Kalulu sa ribom (Calulu de pixe)

kalulu Klopajmo na ulici: Ajmo u Angolu

Glavno je da ima kačamaka, sve ostalo je – bonus!

1 kg sveže ili usoljene ribe

1 sitno seckan crni luk

400 g paradajza seckanog

1 čili seckan sitno (po želji)

500 g očišćene okre (bamije)

1 kg spanaća

3 čena belog luka

1 kašičica soli

1 kašičica limunovog soka

300 ml crvenog palminog ulja

Ribu začiniti belim lukom, solju i limunovim sokom. Ostaviti da se marinira 20 minuta. U dubokom loncu slagati ribu, luk, paradajz, spanać i okru, pa preliti uljem. Kuvajte, pa tik pre nego što provri dodajte vodu i krčkajte 30 minuta ili dok svi sastojci ne omekšaju. Poslužiti uz funđe, krompir-pire ili palentu. Da biste dobili potpuni afrički doživljaj, možete palentu ili krompir skuvati sa bamijama. Postoje razne varijante kalulua i sve su u suštini, kao što vidite, gusta kuvana čorbasta jela koja se služe uz palentu.

Prženice od kukuruza i nevena

frita Klopajmo na ulici: Ajmo u Angolu

Osim što je lekovit, neven je veoma zanimljiv dodatak jelima

250 g kukuruza šećerca

20 g brašna (ili više po potrebi)

1/4 kašičice praška za pecivo (ili sode bikarbone)

1/4 kašičice crnog luka u prahu (nije obavezno)

morska so

beli biber

30 g cvetova običnog nevena (kalendula)

ulje (može suncokretovo)

50 g slatke pavlake (ili kokosovog mleka)

Pomešajte pavlaku i kukuruz. Prosejte brašno i prašak za pecivo, te dodajte začine (luk u prahu ili neki drugi praškasti začin). Pomešajte i dodajte latice nevena. Zagrejte ulje u dubljem tiganju. Zahvatajte kašikom smesu i pržite na ulju. Pokušajte da prženice okrenete samo jednom, kako bi bile zlatne sa obe strane, a i da vam se ne raspadnu. Slobodno viljuškom ili špatulicom pritisnite smesu da se lepo raširi. Služiti dok je toplo.

Pudim (Puding)

pudim Klopajmo na ulici: Ajmo u Angolu

Recept je sličan klasičnom domaćem pudingu

250 g kondenzovanog mleka

3 jajeta iz najveće klase

3 marakuje (pasiflora) ili 120 g kokosa

2 šolje punomasnog mleka

2 kašike brašna

pola šolje šećera (za karamel)

Stavite vodu da provri. U međuvremenu karamelizujte šećer. Smutite jaja, dodajte mleko, pa nastavite da lupate. Dodajte voće (marakuju ili kokos), pa opet mutite. Smesu uspite u činiju koju ćete spustiti u onu vrelu vodu i tako popariti 30–35 minuta. Prelijte karamelom i ostavite 10 minuta da se sve stegne.

Izvor fotografija: angolanfoodrecipes.com, food.com

Prethodne tekstove iz ovog serijala možete pročitati ovde.


Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. 

Comments