Bolivija je država u Andima, bez izlaza na more. Bila je deo carstva Inka. Kad su konkistadori srušili carstvo, Bolivija je sve do ustanka Sukrea i Bolivara bila španska kolonija. Toliko su ovi revolucionari bili značajni da je po generalu Sukreu nazvan grad, a po Bolivaru čitava država. Naime, kada je Sukre oslobodio La Paz i potukao Peru, oblast “Gornji Peru” preimenovana je u Boliviju. Sukre je danas ime grada koji je administrativno središte Bolivije.
Bolivija se zvanično naziva “višenacionalana država Bolivija”, jer se u njoj stiču narodi plemena Guarani, Ajmara i Kečua, a mnogo je i Evropljana, Azijata i Afrikanaca, kao i mestika (mešanaca Evropljana i Indijanaca). Osim toga, Bolivija ima velike razlike između oblasti, te četiri klimatske zone. Tu su vlažne tropske llanos (savana), zatim altiplanos, visoravni sa polarnom klimom, yungas (doline) sa umerenom klimom, te chaco-pustare suptropske i suve klime. U tom smislu i kuhinja Bolivije je veoma raznovrsna i živopisna, uglavom sastavljena iz mešavine indijanskih jela, španskih specijaliteta, ali i nemačkih, italijanskih, ruskih, poljskih, arapskih i baskijskih uticaja. Osnovne namirnice su kukuruz, krompir i mahunarke, papričice, te ono što su Španci doneli: pirinač, govedina i piletina. Plemenska kuhinja je živopisnija, jer se koriste ahi-papričice, iguana, morsko prase, kinoa, juka…
Mahao (Majao)
Bolivijski specijaliteti su uglavnom veoma sita i jaka jela
5 šolja vode
250 g sušenog mesa
1 šolja pirinča
1/2 šolje tanko seckanog luka
1/2 šolje ljuštenog i seckanog paradajza
1/4 kašičice soli, ako sušeno meso nije dovoljno slano
1/2 šolje ulja
4 semena urucu ili umesto toga paprika
1/2 šoljice bujona
Služiti uz:
1/2 prženog plantana
2 odreska kuvane i pržene tapioke
1 prženo jaje
Ručak je glavni obrok u Boliviji. Svi idu kući od 12-15.00. Jede se polako. Služe se supe i čorbe, glavno jelo s mesom, prilozi od pirinča, krompira, zatim sladi kolačima i kafom. Posle sledi sijesta. E sad, s obizirom na to da se u Boliviji koristi sušeno meso lame (slično sušenoj govedini u Sjedinjenim državama), predlažem vam da koristite biftek ili goveđe mleveno. Alternativa je da koristite neko veoma sušeno meso, ali to je papreno skupo.
U velikoj posudi stavite da provri pet šoljica vode. Kad provri, prokuvajte suvo meso dok ne bude mekano. Sklonite sa vatre i naseckajte meso. Preskočite ovaj korak ako koristite biftek ili mlevenu govedinu. U vodi u kojoj se kuvalo meso, skuvajte pirinač. Neka se krčka na blagoj vatri oko 25 minuta tako da bude skuvano, ali ne i suvo. U manju đuvečaru stavite ulje i pržite meso dok ne bude sasvim gotovo. Sklonite sa vatre. U đuvečaru dodajte ulja i propržite na vrelom ulju luk. Dodajte paradajz, papriku, te bujon. Nek se krčka pet minuta. Dodajte meso i promešajte. Mešajte da se lepo sjedini. Ne sme da bude suvo, pa dodajte vode ili bujona po želji. Služi se s prženim jajetom preko mesa. Umesto prženog plantana i juke, možete da iznesete klasične pržene krompiriće. Takođe, umesto plantana može da se upotrebi nedozrela banana.
Humintas a la Olla
Neobično slatko ili slano jelo od kukuruza
4 šolje sveže mlevenog kukuruza (palenta će poslužiti)
1/4 kašičice aleve paprike
1 šolja maslaca
1 šolja vrele vode
1 kašika soli
2 kašike šećera
5 kašika mladog sira (može i mocarela)
1 kašičica anisa (nije obavezno)
U Boliviji ih nazivaju huminta, a u ostatku Južne Amerike humita. Posredi je poslastica od kukuruza, koja se obično kuva ili peče u rerni, umotana u kukuruzovinu. Služi se i kao slano i kao slatko. Ova varijanta sa anisom veoma je retka i spada u specijalitete. Slane huminte obično imaju više masti i svežeg sira (kao što je švapski sir), dok u slatke idu grožđice i cimet.
Zagrejte đuvečaru. Uspite vode i alevu papriku. Kuvajte dok voda gotovo ne ispari. Dodajte maslac i kuvajte dok ne provri. Sklonite sa vatre, pa dodajte mleveni kukuruz tj. palentu. Žustro mešajte dodajući šećer i so. Ako želite slatku verziju, sad je prilika da dodate anis ili cimet. E sad. Sledeći korak je da mešavini dodajete kriške sira i pakujete između dva lista kukuruzovine. Ako nemate pri ruci kukuruzovinu, poslužiće i alu-folija ili u vodi namočen papir za pečenje.
Ako imate još kukuruzovine, trebalo bi da poređate na dno klipove i kukuruzovu bradu, pa onda da na to složite paketiće, pa preko kukuruzovinu. Tako ih kuvajte još 45 minuta na srednje jakoj vatri. U suštini, može da posluži i bilo koji drugi način da ih parite. Kad počnete da ih kuvate, istovremeno stavite i krompir. Kad je krompir skuvan, spremne su i humintas.
Slatkiši od kokosa (Cocadas)
Popularni u celoj Južnoj Americi, ovo su prave bolivijske “cocadas”
3 šoljice rendanog kokosa
3/4 šoljice mleka u prahu
1 jaje
1/4 kašičice bademove esencije (ili ekstrakt)
Pomešajte sve sastojke dok se dobro ne sjedine. Ostavite 2-3 minuta da odstoji. Namastite tepsiju ili stavite papir za pečenje. Kašičicom pravite loptice ili školjkice. Složite u tepsiju pa pecite na srednje jakoj vatri (165 stepeni) 25 minuta ili dok ne postanu zlatne boje. Ne smeju da budu previše pečene, jer je dovoljno da se smesa osuši.
Izvor fotografija: bolviancuisine.blogspot.com
Prethodne tekstove iz ovog serijala možete pročitati ovde.
Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima.