Mongolija je toliko daleko da mnogi i nemaju neko posebno mišljenje o toj stepskoj zemlji. Što se nas ovde tiče, Mongoli po čitav dan jašu po toj pustari, piju kobilje mleko i jedu konjsko meso. Što se tiče onih malo upućenijih, znaju da gotovo polovina Mongola živi u glavnom gradu Ulan Batoru, dok oko trećina živi nomadskim ili polunomadskim životom. Premda je Mongolija hiljadama godina živela od stočarstva i poljoprivrede, dolaskom Rusa i ideala industrijalizacije razvilo se rudarstvo kao pretežna grana privrede. Bakar, ugalj, molibden, kalaj, tungsten i zlato kupili su Mongoliji ulaznicu u društvo zemalja sa najbržom stopom razvoja, a neki analitičari tvrde da je ova zemlja “generator globalnog razvoja”.
Kao što je očekivano, mongolska kuhinja pokazuje sve odlike praktičnosti jednog nomadskog naroda koji živi uz stoku i od stoke. Kuva se na malim pećima ispod kojih se loži sušena balega, a meso i mlečni proizvodi se uglavnom kuvaju. Zanimljiv način spremanja hrane je vrelim kamenjem iz ognjišta kojim se puni životinja, a meso krčka iznutra. Ipak, zahvaljujući ruskim i kineskim uticajima, mongolska hrana ima i piroge i supe sa rezancima. Običaj je da se gostima ponudi obrok. Gosti imaju obavezu da probaju jelo i srknu piće, te da ostave nešto u činiji jer se prazne posude odmah iznova pune. Nema mnogo ustezanja. Ako ne želite da jedete, domaćica će ostatke rado vratiti u lonac. Leva ruka je baksuzna, pa se levim dlanom podupire desni lakat. Jede se isključivo desnom. Zanimljivo je da nomadi nemaju vremena da čekaju da se napravi žuti sir, pa stoga uglavnom jedu i piju razne vrste fermentisanog mleka, prave kefir, jogurt, kajmak i mladi sir. Evo nekoliko obroka koje i sami možete pripremiti kod kuće.
Pozja (Buuz)
500 g mlevene govedine ili ovčetine
veliki crni luk
so
mleveni biber
beli luk
začini po želji
za valjuške
500 g brašna
malo soli
mlaka voda
Posolite vodu, dodajte brašno i zamesite glatko testo. Ostavite da odstoji. Premesite i isecite na komadiće. Oblikujte loptice, pospite brašnom da se ne lepe i odložite za sada. Meso možete kupiti mleveno ili za dodatni nomadski šmek naseckati ga oštrim nožem. Meso pomešajte sa seckanim lukom i začinima. Dodajte malo vode da bi smesa bila sočnija. Razvucite loptice testa tako da budu nešto deblje na obodu. Stavite mesnatu smešu u sredinu i prstima pokupite testo tako da se valjušci zatvore. Kuvajte na pari u stilu kineskih valjušaka.
Supa od mleka (Suutei Tsai)
koliko vode toliko mleka
soli po ukusu
kašičica-dve zelenog čaja
Prokuvajte vodu, dodajte čaj i so. Uspite mleko i ponovo prokuvajte. Za gustu čorbu od mleka, dodajte proso proprženo na maslacu s malo brašna, pa ga dodajte kad mleko provri i krčkajte četiri-pet minuta.
Baursak (Boortsog)
1kg brašna
prstohvat soli
150g šećera
100g maslaca
prokuvana voda
U prokuvanoj vodi rastopite so, šećer i maslac, pa mešajte dok se ne stvori glatka smeša. Dodajte brašno i umesite testo kao za mekike. Znate da je testo spremno kada na poprečnom preseku nema pukotina, džepova vazduha i gužvanja. Stoga testo morate da mesite, odmorite, premesite, odmorite i tako nekoliko puta. Razvijte testo na oko 1.5 cm širine, pa isecajte razne oblike. Na gornjoj strani usecite krstić ili kakav drugi oblik da vazduh može da izlazi. Zagrejte ulje i pržite kao krofnice dok ne postanu zlatnosmeđe boje. Ocedite ih i jedite slane (sa pavlakom, krem-sirom) ili slatke (sa marmeladom).
Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. Možete ga zateći na blogu Igrorama.