Kako najstarija picerija datira još iz 1830. godine, tako je Napulj od izumitelja pizze i dan danas najbolje mesto na kome bi je trebalo probati. Osim u restoranima, svuda se nalaze prodavnice u kojima je možete kupiti na grame. Prepoznaćete ih, jer su iznutra ukrašene prelepim pločicama. Ni nalik onoj ”napolitani” koju poznajemo, pod istim nazivom ovde se podrazumeva pizza samo sa paradajz sosom, belim lukom, bosiljkom i maslinovim uljem. Pored nje poznata je jednostavna pizza alla marinara – sa paradajzom, belim lukom i origanom. Tu je i minijaturna pizza fritta sa šunkom, sirom i paradajz sosom. Ne kečapom. Nemojte to nikad mešati. Neće vam oprostiti. Pre svega ovoga, morate znati da prava pizza ima nekoliko zlatnih pravila. Radi lagane i hrskave korice testo je potrebno ostaviti da narasta 10h do 15h. Mora biti pečena u pećnici na drva. Samo pizzaiolo (pizza majstor) ume da razvije testo na pravi način, za šta mu je potrebno dve do tri godine prakse. I imajte u vidu da pravu pizzu možete probati samo u određenim lokalima, koje ćete pronaći na spisku organizacije Pizza Napoletana Association. Rezultat svega ovoga je tanka, hrskava, sočna pizza, koja se topi u ustima.
Italijanska zastava, oličena u pizzi Margarita donosi bosiljak, paradajz sos i mocarelu, koja je sledeći lokalni pronalazak. Vlažan i mekan sir se pravi od 100% mleka bivola, kojeg su meštani držali kao domaću životinju još u II veku pre Hrista. U restoranima i barovima servirana sa paradajzom, bosiljkom, posuta biberom i maslinovim uljem, upravo čini salatu Caprese. Kod uličnih prodavaca možete kupiti i tzv. mozzarella in carrozza – tanke, propržene komade sira u hlebu.
Kako svaka regija ima svoje oblike testenina, tako se ovde prave pacchieri, oblici koji podsećaju na široke valjke. Sosevi za pastu se prave od namirnica koje ovde uspevaju – paradajza, belog luka, maslinovog ulja i morskih plodova. I kako bi oni to rekli, pasta jedino valja ako je ”al dente”. Ni prekuvana, ni žilava, već ”za na zub”! Ukoliko se zasitite hrane na brzaka, možete svratiti u neki od lokala i ne zaobići tradicionalne specijalitete poput punjenog paradajza, musake od patlidžana i špageta sa vongolama u belom ili crvenom sosu.