Couscous

Grad je uvek bio činija kulturne mešavine, naročito stanovnika francuskih kolonija koji su dolazili iz severne Afrike. Marokansku i tunižansku hranu možete naći svugde, dok za kus-kus kažu da je još bolji od onoga u Maroku. Postoji dosta varijacija, ali se obično služi u velikoj činiji sa povrćem (najčešće graškom) i mesom po izboru, a sve preliveno začinjenom čorbom.

Marche des Capucins

Nije samo kiosk odredište kada želite da pojedete nešto za brzaka. Možda je interesantnije mesto sa zdravijom ponudom pijaca poput ove. Više je uticaja povukla iz severne Afrike, pa je nalik srednjovekovnim sukovima sa navalentnim prodavcima kojima je cilj da prodaju bilo šta, od egzotičnog voća i povrća, preko mesa, do telefona, odeće i satova. Naći ćete svašta za sebe,  jeftinije nego bilo gde u gradu. Naravno, sve ovo važi ako umete da se cenjakate.

Lokacija, lokacija, lokacija

Ne nudi mnogo gradova sveta lokaciju koju kratka vožnja deli do ostalih poznatih turističkih odredišta. Do elitne Azurne obale trebalo bi vam 45 minuta. Na pola sata ka severu je Provansa i gradovi savršeni za fotografisanje: Aiks, Avinjon, Arles i Oranz. Za još kraći beg iz grada, 30 km severno smešteno je poznatno seoce Kasis, gde možete šopingovati, večerati u prelepim restoranima ili – ako ste ljubitelj planinarenja – ići u ekspediciju na Kalanke (Calanques) – spektakularne bele stene koje sakrivaju najlepše plaže Mediterana.

329 Klopajmo na ulici: Sedam razloga zbog kojih treba otići u Marsej

Marsej – drugi po veličini grad u Francuskoj


Katarina Mihajlović skoro pa mlada novinarka iz Beograda, sa novosadskim naglaskom. Obožava duge šetnje, uživa u putovanjima i redovan je posetilac restorana, o kojima rado piše na svom blogu Gli esperienze di un assaggiatore. Uz to je i gurman, ali za sada, oprobavajući samo tuđe specijalitete.

Comments