Prethodne tekstove iz ovog serijala možete pročitati ovde.
Kad se pomene Avganistan, primisli su nam uglavnom ružne i odnose se na rat. Rusi, okupacija, mudžahedini, CIA, droga, fundamentalisti, etničko čišćenje, talibani, Amerika, rat, rat, rat. Oni koji su čitali knjigu Haleda Hoseinija (خالد حسینی, Khaled Hosseini) “Lovac na zmajeve” dodatno se rastuže kada čuju za Avganistan. No, premda se nama čini da su nevolje u Avganistanu skorijeg porekla, činjenica je da ova divna planinska zemlja oduvek poznaje ratove, osvajanja, previranja. Ništa neobično s obzirom na to da se nalazi na raskrsnici puteva, na Putu svile, na spoju Bliskog istoka i jugoistočne Azije. U Avganistan su upadali još Persijanci, Aleksandar Veliki, pa Arapi. Imali su i svoje moćne dinastije koje su vladale okolnim kraljevstvima, ali prvu samostalnu državu osnovali su tek u 18. veku, da bi već u 19. veku postali poprište sukoba Rusije i Velike Britanije.
No, zaveštanje mnogih osvajača i različitih kultura jeste i izuzetno bogata kuhinja, koja spaja uticaje Bliskog istoka i azijske kuhinje. Posebno jak uticaj potiče iz Pakistana, pa su mnogi recepti slični indijskim. Danas je veoma rizično putovati u Avganistan, ali zato uz ove jednostavne recepte možete doneti u svoj dom dah daleke zemlje visokih planina i ponosnih paštunskih plemena.
Jan-i-Amma (Salata od krastavca, jogurta i nane)
1 šolja jogurta
2 krastavca srednje veličine
1/2 kašičice soli
2 kašičice sveže nane ili 1/2 kašičice sušene
prstohvat sušenog mlevenog belog luka
Rashlađeni krastavac naseckajte na krupnije kockice. Nanu, ako je sveža, naseckajte. Sve sastojke stavite u salataru i dobro promešajte. Služite uz krekere, pogačice ili kakvo drugo suvo hrskavo pecivo.
Avganistansko pile
2 velika čena belog luka
1/2 kašičice soli
2 šolje jogurta
sok i pulpa velikog limuna
1/2 kašičice grubo mlevenog bibera
2 velika fileta pilećeg belog mesa
U široku posudu stavite so i mleveni beli luk, pa mešajte dok ne dobijete pastu. Dodajte jogurt, limunov sok i pulpu, te biber. Pileće belo očistite (ako je bilo kosti i kože), te prepolovite i odstranite svaku žilicu masnoće. Čisto meso namočite u jogurtnu smešu, da bude namazano sa svih strana. Pokrijte činiju i stavite u frižider da se marinira tokom noći. Sutradan izvadite piletinu iz marinade i obrišite višak smeše, osim vrlo tankog premaza. Pržite osam minuta sa svake strane ili ispecite na roštilju. Poslužite dok je toplo.
Asabia el Aroos (Prstići mlade)
kore za pitu
50 g topljenog maslaca
3 šolje šećera
2 šolje vode
2 kašičice limunovog soka
150 g pistaća ili badema mlevenih u blenderu
1 umućeno jaje
Sirup napravite od dve šoljice šećera, vode i limunovog soka. Kuvajte dok ne postane gusto, zatim ohladite i stavite u frižider. Pomešajte šoljicu šećera sa pistaćima ili bademima koje ste samleli. Zagrejte rernu. Isecite kore na četvrtine. Punite ih filom od badema ili pistaća i šećera, i motajte tako da se dobiju duguljasti smotuljci. Polažite ih na papir za pečenje ili namašćen pleh, a gornji deo premažite umućenim jajetom, te pošećerite. Pecite 15–20 minuta dok ne poprime zlatnu boju. Tople “prstiće”, tek izvađene iz rerne, spuštajte u hladan sirup i odmah poslužite.
Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. Možete ga zateći na blogu Igrorama.