Godine 2008. brend Tommy Hilfiger je, takođe, izbacio krzno, a nakon toga dolazi do pauze kada su u pitanju veliki brendovi.
No, prelaženje na veštačko krzno je masovno počelo da menja prirodno od 2016. godine. Od tada pa do danas fur-free proizvodnji su se pridružili: Giorgio Armani, Gucci, Michael Cors, Burrbery, Coach, Bottega Veneta, Chloe, Chanel, Versace, Prada, Balenciaga, Saint Laurent, Moncler i Dolce&Gabbana.
Dakle, postoji veliki broj dizajnera i dizajnerskih brendova koji su odlučili da prate trend proizvodnje bez životinjskog krzna. I ovo je jedan od najboljih primera koji pokazuje kako kupci imaju moć da menjaju tržište. Sve više ljudi postaje osvešćeno što se tiče okrutne proizvodnje i odlučuju da tome stanu na put tako što će izbegavati da kupuju od velikih brendova, osim ako se ti brendovi ne prilagode njihovim prohtevima.
View this post on Instagram
Pretpostavlja se da će moda u budućnosti biti okrenuta ka prirodnim materijalima koji se dobijaju od biljaka. Tome najviše teže mali proizvođači koji su ekološki održivi u svakom smislu. Svaka promena najpre počinje malim koracima, pa tek onda to dolazi do uglednih i velikih imena u svetu mode.
No, postavlja se pitanje, da li imamo vremena za tako sitne korake, jer je činjenica da je zagađenje sve veće, a industrija mode čini dobar deo toga. Postoji još mnogo brendova koji planiraju da se pridruže fur-free pokretu, a to su: Dior, Givenchy, Hermès Paris, Celine, Fendi, Louis Vuitton, Salvatore Ferragamo. Pojedini od ovih brendova već imaju linije proizvoda koji su bez krzna, ali su i dalje u procesu prelaska.
Naslovna fotografija: instagram.com/peace_store_bangkok
Jovana Petković