Može se desiti da počneš da izbegavaš da koristiš sapun i da pereš kosu koliko god ređe možeš, jer ti se od tih mirisa odmah sloši – pa će ti tako možda biti odbojan i miris laka za nokte i farbe za kosu i za neko vreme ćeš zaista biti neuredna, jer ti tako diktira hemija tvog organizma. A kada je u pitanju farbanje kose, u prva tri meseca trudnoće (dok se formira bebin nervni sistem) preporučuje se izvesna opreznost – bolje je da koristiš boje bez amonijaka i peroksida. U odmakloj trudnoći možeš da se vratiš uobičajenom režimu farbanja i bojama koje inače koristiš.
Masaža je preporučljiva i to ona koja relaksira i opušta. Lagane masaže lica i tela pomoći će cirkulaciji i izbacivanju suvišne tečnosti koja se nakuplja oko zglobova. Prijatni su i poželjni i hladni tretmani algama za poboljšanje tonusa kože, naročito kada je u pitanju nega grudi. Prirodan piling na bazi soli je dozvoljen, čišćenje lica je tretman u kome možeš da nastaviš da uživaš, a preporučuje se da skidanje dlaka obaviš hladnom depilacijom, jer sve što zagreva nije preporučljivo. Možda će ti pucati kapilari, ali to nije zbog depilacije (ni tople, ni hladne), nego zbog priliva estrogena koji kožu čini osetljivom.
Ono što ne treba da radiš je izbeljivanje zuba, a preporučljivo je korišćenje blaže paste za zube. Zabranjene su injekcije botoksa, kao i preparati za sprečavanje znojenja, a zabranjena je i sauna, zbog velikog temperaturnog šoka za telo. Sunčanje u solarijumu takođe ne dolazi u obzir, a izlaganje suncu treba obavljati vrlo pažljivo i ograničiti ga samo na rane jutarnje i kasne popodnevne sate. Ne preporučuju se ni kreme protiv celulita i anticelulit tretmani kod kozmetičara, zbog hemikalija koje kroz kožu prodiru u čitav organizam – a ovo treba poštovati i tokom perioda dojenja. Takođe, tokom cele trudnoće zabranjeni su Spa-tretmani i parenja u toploj vodi.
Brankica Milošević