Ova korovska biljka cenjena je, kako u narodnoj, tako i u naučnoj medicini, a novija istraživanja pokazuju da bi je trebalo koristiti u svakodnevnoj ishrani, kao preventivu, ali i terapiju. Kopriva stimuliše rad organa za varenje, umiruje bolove u želucu, stimuliše funkcionisanje jetre i pankreasa. Ona je odličan “čistač” urinarnog trakta, pa se zato koristi kod upale mokraćnih kanala, bešike, kao i peska i kamena u bubregu. Zahvaljujući nekim svojim sastojcima uz pomoć kojih omogućava izbacivanje toksina iz organizma, kopriva utiče i na ten. Oni koji je konzumiraju redovno, nemoraju da brinu o aknama i bubuljicama.

kopriva u ciniji Ojačaj organizam koprivom

Malokrvnim ljudima je ova biljka jedan od prvih propisanih “lekova”, a neka istraživanja su pokazala da ona smanjuje nivo šećera u krvi. U proleće je treba unositi kako bi se organizam očistio od svih toksina koje se u toku zime natalože u organizmu, a na jesen kako bi se organizam pripremio za hladne dane. Može da se pije kao čaj ili kapi, jede kao čorba ili salata.

Sva pozitivna svojstva koprive ne možemo ni da nabrojimo u jednom tekstu, a sva ona je sigurno čine jednom od “kraljica” među biljkama, bez obzira na to što “žari”. Veruje se da je i to zdravo, pa se deci koja se “opeku” na koprivu, kaže da tako rastu.

Olivera Denčić

 

 

Comments