Istorija fotografije je uzlazna putanja. Danas smo sa svih strana preplavljeni fotografijama. Svaki medij i informacija počivaju na njima, pravimo rimejkove starih fotografija, i po ceo dan pravimo selfije, prateći i poneke bizarne trendove. Čak i putovanja, koja treba da nas napune jedinstvenim doživljajima i novim iskustvima provodimo skriveni iza objektiva, ponekad ni ne doživljavajući prizore pred nama kao realne, već kao delove neke buduće fotografije.
Prošlost je bila drugačija i fotografija nije predstavljala svakodnevicu već najpre novi izum, a potom i način da se u večnosti sačuvaju neki važni istorijski trenuci.
U čast starim danima, kada se fotografija poštovala više nego danas, predstavljamo nekoliko ključnih dela u istoriji nastanka i razvoja fotografije.
“Pogled sa prozora u Le Grasu” smatra se prvom uspešno izrađenom fotografijom, koja je svetlo dana ugledala 1826. ili 1827. godine. Smatra se da je za njenu izradu bilo potrebno osam ili više dana.
Luj Dager, francuski umetnik i pionir fotografije izradio je 1838. godine prvu fotografiju na kojoj se pojavljuju ljudi. Da bi fotografija bila “uhvaćena” foto-aparatu je bilo potrebno oko 10 minuta, i zato se na njoj ne vidi saobraćaj, ali je ipak “uhvaćen” čovek koji je dugo stajao na ulici.
Već 1839. Robert Kornelijus, hemičar i fotograf iz Filadelfije napravio je prvi selfi! Opcija odloženog fotografisanja nije postojala, tako da je u pitanju klasičan selfi, sa sve kamerom u rukama.
Džejms Klerk Maksvel je 1861. napravio prvu fotografiju u boji, a Francuz Luj Artur Dukos du Hauron je napravio prvu fotografiju pejzaža u boji.
Prvi pokretni niz fotografija izašao je na svetlo dana uz pomoć Edvarda Majbridža, 1887. godine.
Već naredne Luj Le Princ kreirao je prvi film.
Fotografije i film su se od svojih prvih dana do danas u mnogome razvili, ali ono što je ostalo isto je strast sa kojom im ljudi pristupaju.
Jasna Stanić