Sada smo već sigurni da među vama ima mnogo skincare entuzijasta. Obraćamo više pažnje na kožu, uvodimo nove sastojke u dnevnu rutinu i dubinski negujemo lice kod kuće. U prethodnom periodu mnogo smo naučili o retinolu, kiselinama, hidrataciji i slično. Sada ćemo vas upoznati sa jednom masnom kiselinom, koja vašu kožu može učiniti blistavom i dobro negovanom.
U pitanju je linolna kiselina. Esencijalna masna kiselina, koju naše telo nije sposobno samo da proizvede, pa je unosimo kroz hranu ili topikalno kremama. Ova kiselina nije kao prava kiselina – neće dovesti do ljuspanja kože, već će je hraniti i učiniti jedrom.
Podstiče prirodnu hidrataciju
Kao što već znamo, hidratacija je prva stvar na koju obratimo pažnju kad vidimo da se sa kožom nešto događa. Ovo je korak koji ne smemo da preskočimo.
Sada kada je napolju hladno, nosimo zimsku garderobu i upijamo sve nečistoće iz vazduha, treba posebno obratiti pažnju na negu kože. Ovo je vreme da joj se slojevito posvetimo.
Ljuspanje kože je veoma česta pojava u ovom periodu, kao i učestaliji ekcemi i dermatitisi kod dece i odraslih koji su im skloni. Tada na teren stupa linolna kiselina. Ona pravi zaštitini sloj lipida na površini kože i na taj način vezuje vlagu unutra. Zaustvlja se gubljenje vode kroz kožu, a linolna kiselina vrši i svoju drugu ulogu – negovanje i umirivanje zaštitne barijere.
Tretira stanja poput ekcema i dermatitisa
Linolna kiselina se nalazi u prirodnim uljima i može se nanositi i direktno putem ulja. Ipak, preporuka naše poznate specijalistkinje za negu kože Jelice Nikolić je da koristite medicinske formulacije linolne kiseline, jer su one napravljene pod budnim okom stručnjaka. Osimšljene su tako da budu maksimalno iskoristive, odnosno, da dobijete direktan unos linolne kiselinu u kožu, na najbrži način.
Efikasnost ovih krema se vidi već nakon kraćeg perioda korišćenja. Jedini brend na našem tržištu koji stavlja u fokus linolnu kiselinu je Linola, cenjeni nemački brend među dermatolozima.
Linola losion za telo je blage strukture i savetuje se svim tipovima kože. Takođe, preporuka je da ga koristite uz Linola gel za pranje lica i tuširanje, posebno ako patite od pojave ekcema i dermatitisa. Kupanje je veoma važan deo u ovim stanjima.
Ne bi trebalo koristiti kozmetiku sa iritansima, poput mineralnih ulja, parabena i silikona. Takođe, važno je da pH bude između 4-6, kako bi bio kompatibilan sa kožom.
Pomaže u rešavanju bubuljica
Iako je linolna kiselina namenjena najpre osobama sa suvom, crvenom i nadraženom kožom, mogu je koristiti i osobe sa masnom kožom. Posebno ako je uzrok pojave akni na masnoj koži povećanje sebuma.
Ovo se najčešće dešava kada dođe do oštećenja zaštitne barijere, pa mešovita/masna koža postaje još masnija. Linolna kiselina balansira proizvodnju sebuma i smiruje folikule, što dalje dovodi do smanjenja akni, objašnjava Jelica.
Specijalista kozmetologije ističe da uzroci akni mogu biti razni, često i unutrašnji. Ipak, ako ste u skorije vreme koristile jake gelove za pranje lica ili prečesto prale lice, neminovno je došlo do narušavanja barijere. Koža tada postaje osetljivija i suprotno vašim očekivanjima počinje još više da se masti.
Koristite proverene proizvode koji imaju dobru tradiciju među dermatolozima i kozmetičarima, jer su to proizvodi koji neće izazvati iritacije.