Igraj se sa teksturama i detaljima
Teksture su pravi game changer. Akcentovani jastučići u različitim materijalima i nijansama mogu da dodaju posebnu atmosferu sobi, i zaista unesu onaj izgleda kao sa naslovne strane magazina. Za to ti je potreban jedan mali shopping ili vešte ruke pa od materijala po izboru očas posla napraviš koliko god jastučnica. Druga opcija je da se različitost i teksture dodaju kroz upotrebu različitih materijala od kojih su detalji napravljeni. Razmišljaj o upotrebi metala, pletenih korpi, ćebadi, i drveta. Ne boj se različitosti i eksperimentisanja jer sve to izgleda sjajno zajedno.
Uspešan dizajn enterijera se upravo i meri po kombinovanju i uklapanju kontrasta. Kada se upuštaš u ovu akciju prvo pogledaj šta sve već imaš. Možda korpa koja ti stoji u kupatilu može zapravo sjajno da izgleda kao korpa za igračke u dečijoj sobi, ili stočić za kafu iz dnevne preneseš u kupatilo i staviš veliki fikus. Kombinuj i mešaj!
Važnost osvetljenja
Pokušaj da izbegneš jedno centralno osvetljenje u prostoriji. Kao prvo, uz jedno svetlo stvari umeju da izgledaju dosta sterilno, a kao drugo potrebno ti je da imaš osvetljenje u više uglova. Što za različite aktivnosti gledanje filmova, čitanje, romantičnu večeru, što da bi mogla da kontrolišeš atmosferu. Koristi zidno i podno osvetljenje zajedno, da ne potiče sve iz jednog mesta nego se ravnomerno raspoređuje po sobi iz različitih izvora. Postoje četiri tipa osvetljenja koja mogu da se koriste u prostoru i kombinuju. Prirodno – bilo koje svetlo koje dolazi od spolja, kroz vrata i prozore; ambijentalno – svetlo predviđeno da obasja celu prostoriju, obično dolazi sa izvora na tavanici; akcentovano -svetlosni izvor je postavljen tako da naglasi određeni deo prostorije; task – osvetlje sa svrhom, kao što su lampa za čitanje ili stona lampa.
Idealno, u jednoj prostoriji će se naći kombinacija svetala. Razmisli o tome koje svetlo kod tebe prednjači, čime ga možeš zameniti i gde treba popuniti rupe. Jedna lampa za čitanje je dovoljna da soba zasija drugim sjajem!