Ne morate dugo i temeljno poznavati nekog – dovoljno je da pažljivo posmarate njegovo ponašanje u raznim situacijama da biste stekli (ispravne) utiske o tome kakva je to osoba. Male stvari odaju mnogo ako se fokusirate i vežbate da ih „čitate“, a ova veština je posebno od pomoći kada pokušavate da procenite nekog ko vam se sviđa (i ne želite da pogrešite).
Obratite pažnju na to kako osoba učestvuje u razgovoru – da li vas prekida i ne primećujući šta čini, ili vas prekida i izvinjava se? Da li je u stanju da sasluša i promisli, da se osloni na ono što ste govorili, ili samo prati tok svojih asocijacija i dodaje još jednu temu (ili je menja). Na ovaj način možete da vidite koliko je neko otvoren i komunikativan, da li je dobar slušalac, ili više voli da sluša sebe, a sagovornici su mu uglavnom publika. Mnoge veoma šarmantne osobe zapravo „koriste“ sagovornike da se inspirišu i „prospu“ svoj šarm (inteligenciju, duhovitost) i u suštini su hladne i sebične i nemaju dovoljno empatije.
View this post on Instagram
Kako neko reaguje na grešku, odnosno, da li priznaje grešku, ili nekako pokušava da se izvuče, da se prikaže kao žrtva neke situacije, ili da nekome prebaci krivicu – govori o tome koliko je ta osoba manipulativna, to jest, da li je poštena i odgovorna.
Reakcija na vaše izjave i osećanja – da li vas, kada izjavite da vas nešto zanima, da ste zbog nečeg vrlo uzbuđeni i srećni, podržava u tome, da li deli vašu radost (da li mu je drago), ili vas ignoriše (menja temu). Takođe, ako vas nešto brine i plaši, da li „minimizira“ vaša osećanja, ili pokušava da vas razume i uteši. Da li vam postavlja pitanja o tome što izlažete (kako se osećate) ili samo čeka da završite i da promeni temu? Kada je nekome neprijatno sa vašim intenzivnim osećanjima, on se oseća ugroženo, jer verovatno ne poznaje bliskost i beži od nje (ne predaje se).
Kako neko govori o drugima, o onima koji nisu tu da ga čuju, najviše govori o toj osobi. Slušajte pažljivo – da li osuđuje, da li je pod nabojem, ima li pakosti ili ljutnje u tome što govori, da li druge nipodaštava i ističe njihove loše osobine, ili pokušava da razume njihove motive i ponašanja (i da ih opravda). Kod drugih nas najviše nervira i ljuti ono što ne volimo kod sebe, imajte to u vidu!
Kako neko reaguje kada se suoči sa odbijanjem. Ako loše reaguje kada naiđe na granice i kada mu neko kaže NE, to je crvena zastavica koju ne smete ignorisati.
Koliko dugo neko može da razgovara o nekome ili nečemu drugom (osim o sebi), govori o egocentričnosti, odnosno, širini duha. Iznenađujuće mnogo ljudi voli da priča o sebi, ili prosto voli da priča – i sluša zvuk svog glasa.
View this post on Instagram
Slabosti u karakteru, odnosno vrline, jasno su vidljive kroz nečije osnovne interakcije sa ljudima u svakodnevnom životu – sa konobarima, prodavcima, komšijama… Takođe, odnos prema starijima, deci i životinjama je vrlo jasan pokazatelj veličine nečijeg srca.
Da li je miran u razgovoru, ili se vrpolji i pokazuje gubitak koncentracije kada treba da sluša. Nivo pažnje koji neko ima u kontaktu sa drugima (ili u razgovoru sa vama) je veoma bitan.
Da li razmatra tuđe ponašanje i priča o drugima (ogovara) ili je skloniji tome da gleda svoja posla (i nikoga ne osuđuje).
Koliko je dobar vozač – da li poštuje propise, da li se nervira zbog nepažnje drugih vozača, ukazuje na odgovornost i pokazuje u suštini, koliko možete da se osećate bezbedno pored nekog.
Kako reaguje kada nije u centru pažnje, nije glavni u društvu, ili najbolji u nečemu. Kao i kako neko reaguje na neslaganje – ako nečije neslaganje shvata lično, lako se ljuti i vređa, to nije osoba u čijem je društvu prijatno.
Pratite govor tela, on otkriva koliko se osoba oseća dobro sama sa sobom, koliko je samouverena, kao i koliko se prijatno oseća u vašem prisustvu.
Naslovna fotografija: instagram.om/thenoisetier
Brankica Milošević