U duhu Olimpijskih igara koje su toku, naš man crush ovog ponedeljka je italijanski plivač Thomas Ceccon, koji je osvojio zlato! On je pobedio u plivanju na 100 metara leđno za muškarce i tako zaradio drugu zlatnu medalju Italije na Letnjim igrama.

Ceccon je za 52,00 sekunde pobedio ispred Kineza Xua Jiayua.

„Još kao dečak znao sam da mogu da osvojim ovu medalju i danas je taj dan. Ne mogu biti srećniji. Osvajanje olimpijskog zlata oduvek je bio moj san”, rekao je 23-godišnjak.

Zlatnu medalju je osvojio posle bronzane, u trci sa štafetom na 4 x 100 metara slobodno. Pored izvanrednih sportskih uspeha, Ceccon je preplavio društvene mreže, mnogima postavši simpatija.

Hajde da saznamo nešto više o zgodnom Italijanu!

Thomas Ceccon: Olimpijski šampion

Ceccon je rođen u Tijenu, u provinciji Vićenca, u Italiji, 27. januara 2001. godine. Svetski je rekorder u dugoj stazi 100 metara leđno i kratkoj stazi 4 x 100 metara slobodno. Pored ovoga je italijanski rekorder u dugoj stazi 50 metara leđno i 50 metara leptir.

Njegovo prvo olimpijsko iskustvo bilo je na Olimpijskim igrama mladih u Buenos Ajresu 2018, gde je osvojio titulu na 50 metara slobodno za muškarce, srebrne medalje na 50 metara leđno i 200 metara mešovito, i bronzu na 100 metara leđno i štafeti 4 x 100 metara slobodno.

Na Olimpijskim igrama u Tokiju pomogao je Italiji da osvoji srebro u muškoj štafeti 4 x 100 metara slobodno i bronzu u muškoj štafeti 4 x 100 metara mešovito.

Ali najbolje je tek dolazilo, jer je 2022. godine osvojio svetsku titulu na 100 m leđno i oborio svetski rekord (51,60 s) na Svetskom prvenstvu u Budimpešti. Koristeći taj zamah, Ceccon je osvojio šest medalja na Evropskom prvenstvu 2022.

“U svakom sportu ima patnje, ali volim da plivam i radim to sa osmehom. Ne, ne sa osmehom, pogrešio sam. Nikada se ujutro ne smejem”, našalio se Ceccon.

Žrtvovanje se uvek isplati, jer Ceccon trenira sa apsolutnom posvećenošću: ne ide na žurke, nema devojku i svaki minut provodi u bazenu.

“Čak i na odmoru idem na more. Mogu najviše nedelju dana da ne plivam, onda moram da skočim u vodu i preplivam dve dužine“, rekao je.

Uloga porodice je fundamentalna u njegovom životu.

“Mnogo su uložili u mene. Prešli su kilometre da bi došli da me podrže. Plaćali su mi kiriju u Veroni”, otkrio je.

Njegova privatnost se ne sme dirati, a prijatelja ima malo. Na pitanje da li je plivanje usamljen sport, odgovorio je: “Da li to nazivate samoćom ili slobodom? Naučio sam da budem sam u svom spokoju.”

Pročitajte i ovo: Konačno, žene čine 50% sportista na Olimpijskim igrama – ali je put do jednakosti bio dug

Naslovna fotografija: instagram.com/italiateam

Božica Luković

Comments