U sklopu izložbe Čistač, Marina Abramović je večeras na javnom predavanju u parku ispred Muzeja savremene umetnosti u Beogradu okupila više od 5.000 ljudi sa kojima je podelila detalje iz svog života, stvaralaštva i umetnosti performansa.

Marina Abramovic na javnom predavanju 1 e1569827948165 Marina Abramović sa publikom održala performans na  otvorenom

Nikad nijedan vizuelni umetnik nije nastupao pred ovolikom publikom, bar ne da ja znam. Zato je za mene ovo veče veoma posebno. Interakcija sa publikom čini performans umetnošću i bez vas, ja ne bih postojala.

Nakon pozdravne reči umetnica je predavanje započela govorom u kome je istakla da se umetnik ne postaje, već da se kao takav rađa.

Mi kao živa bića jednostavno dišemo, a kad prestanemo da dišemo više ne postojimo, isto tako je i sa stvaranjem. Kada se probudite, imate ideje i te ideje postaju opsesija i sve su veće i veće, zbog čega jednostavno osećate nemir u stomaku, i niste sposobni ni za šta drugo, osim da odete u svoj studio i radite na njenoj realizaciji. To je znak da ste umetnik.

Osvrćući se na to kako se izdvojiti i postati najbolji u onom što radiš, Marina je naglasila da su neophodne žrtva, patnja i samoća.

Umetnik ne sme sebe da smatra idolom. Narcizam koji je vrlo česta pojava, postaje prepreka između umetnika i njegovog dela.”

Marina je sa publikom delila fotografije iz detinjstva i mladosti i komentarisala trenutke koji su bili presudni za njen opus. Tada je istakla da je u ranim danima svog rada otkrila da je njeno glavno oruđe performans, a kako je ovaj koncept široj javnosti i dalje nepoznat, objasnila je da pravi performans prevazilazi vizuelnu umetnost.

Marina Abramovic na javnom predavanju e1569827979413 Marina Abramović sa publikom održala performans na  otvorenom

Performans predstavlja nematerijalnu vrstu umetnosti. Kada radiš u pozorištu, možeš da imaš lažni nož kao rekvizit, ali u performansu sve je realno, telo je telo, žilet je žilet, krv je krv. Nema glume, sve je stvarnost. Umetnik pred publikom mora biti prisutan telom i umom u određeno vreme i u 2 određenom prostoru, na kojem će se desiti razmena energije. Publika oseća sve što u tom momentu umetnik proživljava. Kada publika veruje tada energija postaje predmet razmene – publika je ta koja performans čini performansom, jer se on ne može na isti način doživeti kroz dokumentovanu formu.”

Umetnica je sa publikom, kao svojevrsnu vežbu, izvela performans AAA-AAA, tako da se u parku ispred MSUB čuo krik više od 5.000 ljudi. Pored toga, Marina je pozvala sve prisutne da ustanu, zatvore oči i spuste dlan na rame osobe do sebe, kako bi podelili bezuslovnu ljubav. Vežba je trajala sedam minuta, nakon kojih se zahvalila i pozdravila sa publikom, rečima: “Ovo je najveći događaj u mom životu. Volim vas i nikada neću zaboraviti ovo veče.

Izložbu Čistač organizuje Muzej savremene umetnosti u Beogradu, uz podršku Vlade Republike Srbije, dok je producent Moderni muzej (Stokholm), u saradnji sa Luizijana muzejom moderne umetnosti (Humlebek) i Bundeskunsthale (Bon).

Platinum sponzori izložbe su Wiener Städtische Wechselseitiger Versicherungsverein i Wiener Städtische osiguranje a.d.o Beograd. Zlatni sponzori su Erste Banka i ERSTE Fondacija, a srebrni sponzori NCR d.o.o, Soravia i Radisson Collection.

Javno predavanje 1 e1569828003233 Marina Abramović sa publikom održala performans na  otvorenom

 

Comments