Termin „meta face“ skovala je 2021. Jessica Defino (beauty urednica i novinarka) na svom Substacku. U to vreme, Mark Zuckerberg je upravo najavio da će Facebook Inc. promeniti ime u Meta i da će nova misija tehnološkog magnata biti da učini metaverzum dostupnim svima. Web 3.0 nije ostavio gotovo ništa iza sebe, NFT-ovi su eksplodirali, a metaverzum je povučen – ali napredak se nastavio munjevitom brzinom.

Možda su upravo ti rani neuspesi nove ere tehnološkog napretka omogućili demokratizaciju veštačke inteligencije za manje od tri godine – vreme za koje je ChatGPT postao nezamenjiv alat u životima većine ljudi, a neki softveri za generisanje slika počeli da stvaraju „fotografije“ koje izgledaju kao snimljene analognom kamerom.

Meta face – novi estetski ideal

Ubrzanje izgleda nije ostavilo prostora za stvarnu asimilaciju promena, ali je istovremeno gotovo neprimetno redefinisalo naš odnos prema vizuelnom, dovodeći do uspona novih estetskih ideala, sve više pod uticajem tehnologije. Kao što je Defino izjavila u svom biltenu, “meta face” nije ništa drugo do “transpozicija u stvarnom životu onih nedostižnih crta lica koje su popularizovali animirani avatari metaverzuma“.

Setite se Ai modela kao što su Lil Miquela i Noonoouri, koji su postigli ogromnu popularnost na mrežama – oni su bili pioniri među fiktivnim likovima u svetu mode i luksuza, uključeni u kampanje Prade i Diora. I dok su ovi likovi bili namerno kreirani tako da zadrže lutkasti izgled i ne deluju poput ljudi, izgleda da je sada situacija obrnuta.

Generisanje novih lica pomoću veštačke inteligencije nikada nije bilo lakše i mnogi kritičari upozoravaju da AI ne samo što postavlja ekskluzivne standarde lepote i jača nedostižne ideale, već nas opasno udaljava od humanosti.

 Da li ste čuli za meta face? Istražujemo uticaj AI na standarde lepote

I tu se postavlja etičko pitanje – da li lakoća kreiranja avatara koji privlače javnost dovodi do rizika gubljenja kontakta sa ljudskom realnošću? Da li je pred nama budućnost u kojoj će svako želeti „meta face“ i u kojoj će estetski hirurzi nastojati da ožive poboljšanja i korekcije nastale intervencijom veštačke inteligencije?

Različiti stručnjaci iz oblasti lepote i zdravlja prijavljuju da je poslednjih par godina uočen porast potražnje za „neprimetnom“ lepotom, odnosno, suptilnim kozmetičkim procedurama koje stvaraju savršen efekat, upadljivo sličan filterima i kompjuterski generisanim slikama.

Lindsey Lohan i Christina Aguilera smatraju se upečatljivim predstavnicama ovog trenda, pošto su se iznenada pojavile izgledajući kao da ponovo imaju 20 godina, dok zapravo izgledaju mnogo drugačije nego kada su zaista bile vrlo mlade.

Generisanje popularnih “sivih” modela

Popularni brendovi eksperimentišu sa novim metodama za kreiranje sadržaja – tako je Diesel privukao pažnju svojim kampanjama u kojima su predstavljeni stariji modeli, izvajani i savršeni, u potpunosti generisani veštačkom inteligencijom. Pitanje je kako bi ovi izbori uopšte mogli da doprinesu inkluzivnoj viziji lepote? „Sivi“ modeli su veoma traženi, ali zar je zaista potrebno kreirati ih uz pomoć veštačke inteligencije?

I to nisu samo retorička pitanja – upotreba AI za kreiranje hiper-savršenih starijih modela samo naglašava postojeći problem u industriji lepote – čak i kada pokušava da proširi perspektivu, nametnuti estetski standardi ostaju isti. Stariji modeli mogu da imaju sivu i sedu kosu, ali moraju biti glatki, simetrični, vitki i besprekorni – a to ne postoji u realnom životu.

Paradoksalno, industrija nastoji da odgovori rastućoj potrebi za raznolikošću, a to čini stvarajući se apstraktniju konstrukciju lepote, koju preuzima tehnologija. Ako je Instagram stvorio iskrivljenu estetsku percepciju koja je imala opipljive posledice, Meta face predstavlja njegovu neizbežnu evoluciju.

Na Instagramu prosečan korisnik pokušava da se približi nerealnim sadržajima, aktivno ih reprodukujući kroz digitalne alate – ili estetske procedure.

Ista dinamika se primećuje i sa AI – ljudi odlaze kod estetskih hirurga tražeći da liče na sopstvene verzije poboljšane veštačkom inteligencijom.

Pratiti trendove je često zabavno, ali bez kritčkog pristupa može biti opasno, jer može narušiti vezu sa stvarnošću.

Pročitajte i ovo: Lepota je privilegovana – i to je realnost koju treba da komentarišemo

Brankica Milošević