Postoji mnogo predrasuda u vezi sa HPV virusom, koji je zaista štetan po zdravlje. Jedan od najčešćih mitova jeste da samo žene mogu oboleti od HPV-a i da se prenosi isključivo putem “penis-vagina” seksa, da je u pitanju retka bolest i da je HPV jednako kancer. Da raščistimo odmah na početku, nijedno od tih verovanja nije zasnovano na činjenicama.
Ovo su neke od činjenica o HPV-u:
– postoji preko 180 vrsta ovog virusa,
– onkogene vrste virusa izazivaju maligne promene, rak grlića materice, vulve, penisa, anusa, krajnika, grla i pluća,
– vrstu HPV-a možete otkriti uz pomoć testa HPV tipizacije,
– nije svaki tip virusa opasan po život,
– tip 16 i 18 su odgovorni za 2/3 oboljenja od raka grlića materice,
– većina HPV infekcija prođe nezapaženo i uglavnom su bezopasne,
– ako ste do sada bili seksualno aktivni, velika je mogućnost da ste se do sada susreli sa nekim oblikom HPV-a,
– virus se ne prenosi samo putem seksa, nego bilo kojim odnosom sluzokoža-na-sluzokožu; može se preneti genitalijama, analnim predelom, oralnim seksom…
View this post on Instagram
Mitovi o HPV-u
Jedan od HPV mitova jeste da ovu bolest mogu dobiti samo ljudi koji imaju neobavezan seks.
Istina je drugačija: HPV može dobiti svako, nebitno da li je u dugoj vezi ili braku. Polne bolesti nisu nužno znak prevare, naročito ako se vaš partner nikad nije proveravao na polne bolesti.
Jedan od najvećih mitova koji je opasan po LGBTQIA+ populaciju jeste da lezbijke ne mogu oboleti od HPV-a, jer su prenosioci uvek muškarci. Ovo je potpuno netačno.
Hiljade i hiljade biseksualnih i gej žena preskače godišnji pregled kod ginekologa iz uverenja da one ne podležu riziku. Od HPV-a može oboleti bilo koja žena bilo kakve seksualnosti i to može dovesti do raka grlića materice i raka cerviksa. Ko god da ima matericu i cerviks može dobiti rak, jer rak ne diskriminiše.