Izlaganje suncu je odgovorno za ubrzavanje procesa starenja i oštećenja kože, zato su SPF kreme obavezne, pogotovo tokom leta. Međutim, i dalje kruže brojni mitovi o SPF kremama – i vreme je da ih razbijemo!

SPF, što je skraćenica za faktor zaštite od sunca, prvi put je kreiran 1962. godine. Njegovi prateći brojevi su način merenja efikasnosti kreme za sunčanje protiv UVB zraka i pokazuju koliko dugo možete ostati na suncu bez opekotina.

Na primer, ako obično gorite nakon 10 minuta na suncu, SPF15 će vam dati 15 puta više vremena, odnosno, 150 minuta bez opekotina.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AMANDA NIELSEN (@amandampn)


Postoji mnogo mitova i zabluda kad je u pitanju zaštita kože od sunca, pa čak i ako koristite odgovarajući proizvod, velike su šanse da ga ne koristite u njegovom optimalnom zaštitnom potencijalu. Imajući to na umu, razotkrivamo mitove o zaštiti od sunca. Predstavljamo vam vodič da jednom zauvek postanete sigurni u SPF koji koristite.

Najopasniji mitovi o SPF kremama

Mit: Ako nanesete SPF 10 i stavite SPF 15 preko, zapravo nosite SPF 25

Istina: Ovo je jedna od najčešćih zabluda. SPF brojevi se ne slažu na način na koji mislite. Korišćenje SPF 10 sa SPF 15 vam neće dozvoliti da ostanete na suncu 25 puta duže bez zaštite! To je zato što pojedini SPF sastojci ometaju jedni druge i čine ih manje efikasnim, pa se pridržavajte upotrebe jednog proizvoda.

Mit: Imate tamniji ten, tako da ne treba da brinete

Istina: Iako je tačno da ako imate više pigmenta u koži, u manjem ste riziku od opekotina i raka kože, ali to ne znači da ste potpuno imuni. Često se rak kože dijagnostikuje kasnije kod ljudi sa tamnijom kožom, uglavnom zbog zablude da nisu u opasnosti. Dakle, bez obzira da li ste porcelanski bledi ili čokoladnobraon, nosite kremu za sunčanje!

Mit: SPF 30 je dvostruko efikasniji od SPF 15

Istina: Ne – u stvari, SPF 15 blokira 93% UVB zraka, SPF 30 blokira 97%, a SPF 50 98%. Dakle, kako napredujete sa brojem, razlika u zaštiti je zapravo minimalna.

Mit: Ako sedite u hladu, ne morate da nosite SPF

Istina: Samo zato što sedite u hladu, nemojte se zavaravati misleći da ste potpuno zaštićeni. Hlad može ponuditi zaštitu od direktnih sunčevih zraka, ali ne i od zraka koji se odbijaju od tla. Trava odbija oko 3% UV zraka, pesak između 5 i 25%, a voda između 5 i 90%. Čak i kada mislite da ste van sunca, niste – zato nanesite SPF!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AMANDA NIELSEN (@amandampn)

Mit: Morate ponovo da nanosite SPF samo ako ste bili u moru ili bazenu

Istina: Bez obzira na to da li plivate ili ne, potrebno je da ponovo nanosite SPF na svaka dva sata – najmanje. Ako ste zabrinuti da se nećete setiti, postavite podsetnik na telefonu. Lako. Nije samo plivanje ono što briše vaš SPF – znojenje i trljanje kože o odeću takođe utiču, a zaštitne moći SPF-a ne traju večno. Čak i proizvodi koji kažu da su vodootporni izgubiće efikasnost kad ste mokri.

Mit: Da bi pravilno naneli kremu za sunčanje, morate da je utrljate u kožu

Istina: Trebalo bi da radite suprotno! Kreme za sunčanje deluju tako što reflektuju, upijaju i raspršuju UV zrake pre nego što stignu do vaše kože, tako da utrljavanjem smanjujete efikasnost SPF-a. Umesto toga, nanesite sloj na kožu i ostavite da se sam upije.

Mit: Čim nanesete SPF kremu, bezbedni ste da izađete na sunce

Istina: Vašoj koži treba vremena da upije kremu za sunčanje, jer to daje UV filterima vremena da formiraju zaštitni sloj. Umesto da je nanesete i krenete pravo ka ležaljci, sačekajte 20 do 30 minuta.

Pročitajte i ovo: Pet saveta za negu kože u toku vrelih letnjih dana – izbegnite svaki problem na licu

Naslovna fotografija: instagram.com/amandampn

Božica Luković

Comments