Kada konačno uradi ono što tražite, verovatno ćete vi to morati da korigujete – ako nešto popravi, moraćete ipak da zovete majstora, ako vam pomaže da sredite kuću, njegova neefikasnost je tolika, da vam je lakše da sve uradite sami. U radu je površan, nepažljiv i pravi greške.
Njegovo prepoznatljivo ponašanje je durenje, ili mrzovoljno, tvrdoglavo i ogorčeno. Oseća se nedovoljno cenjen, neshvaćen, ugrožen od autoriteta i često se žali kako nema sreće, istovremeno zavideći i zamerajući onima koji je imaju. To je vrlo bolno iskustvo, ako ste vi osoba koja ima sreće – umesto da sa vama proslavi vaš uspeh, da se raduje i bude ponosan na vas, pasivno-agrasivan partner se pretvara u ogorčenog i ljubomornog neprijatelja.
On je žrtva i svi drugi su krivi, osim njega. Krivi ste vi, ili šef, ili majka – svi kontrolišu i zahtevaju. Uvek ima izgovor i ne registruje sopstveno autodestruktivno ponašanje kao uzročnik problema koje ima.
Uskraćivanje komunikacije je najčešći oblik izražavanja ljutnje kod pasivne agresije. Kad se naljuti, jednostavno ućuti i odbija svaki razgovor o problemu, o svom ponašanju. Koristi uvređeno ćutanje da vas kazni i time podriva svaku intimnost, jer u periodima ćutanja vam uskraćuje svaki drugi oblik podrške i saradnje, pa i seks.
View this post on Instagram
Šta možete da uradite
Pošto je pasivno-agresivna osboa indirektna, možda ćete teško prepoznati šta se dešava i sa čim imate posla, ali ako prepoznajete sve gore navedeno, u pitanju je pasivna agresija. Važno je da se „ne primate“ – ne reagujte. Kada prigovarate, dramite, ljutite se, eskalirate sukobom i dajete partneru još jače oružje i više motivacije da istraje u svom otporu. Osim toga, postavljate sebe u ulogu roditelja – autoriteta, kome on po difoltu prkosi. Nemojte biti nejasni, nagoveštavati, kriviti partnera ili dozvoljavati sebi osvetoljubivost.
Zauzmite poziciju asertivnosti i pozabavite se direktno neusaglašenošću u vezi. Iznesite problem u stilu „mi imamo problem“, a ne u stilu „ti si problem“. Ne osuđujte partnera, već opišite kako se osećate zbog nekih njegovih postupaka i ponašanja, kako to utiče na vas i šta je ono što želite. Stavite partnera u poziciju da pronalazi i nudi rešenja, to će poboljšati vašu komunikaciju. Da biste uspeli da postavite granice i da ih održite, ne preuzimajte partnerove obaveze i odgovornosti, jer na taj način odobravate njegovu taktiku i dozvoljavate pasivno-agresivno ponašanje. Uvedite asertivnost u svakodnevnu praksu i naoružajte se strpljenjem i ljubavlju.
Naslovna fotografija: instagram.com/loveandwildhearts
Brankica Milošević