Bliži nam se kraj godine, pa je došao trenutak i za filmsku retrospektivu. Moramo da priznamo da nam 2023. godina nije podarila pregršt kinematografskih ostvarenja koja su nam zaokupirala pažnju, ali se nekolicina, u moru sadržaja, definitivno izdvojila – što kroz originalnu priču, scenario i režiju, što kroz maestralnu glumu, vizuelne efekte i celokupno zalaganje. Bez daljeg odlaganja, ovo su:
Najbolji filmovi 2023. godine
The Zone of Interest
Nominovan u kategoriji za najbolji film na predstojećoj dodeli Golden Globe nagrada, The Zone of Interest je u određenoj meri zasnovan na radnji istoimenog romana Martina Amisa iz 2014. godine. The Rolling Stone ga je opisao kao “portret pakla na periferiji”, jer priča prati SS oficira i njegovu porodicu koji žive blizu Aušvica. Oni vode udoban život, prave žurke pored bazena i piju popodnevni čaj sa prijateljima dok u pozadini crni dim izbija iz dimnjaka. Malo je reći da je kontrastna atmosfera jeziva, dok je napetost neprestano prisutna. Definitivni must-watch za sve ljubitelje kvalitetne kinematografije.
Killers of the Flower Moon
Gle čuda, Martin Scorsese nam donosi još jedno briljantno ostvarenje – istorijsku dramu koja podrobno prikazuje mračnu stranu moći, korupciju i toksičnu prošlost nacije, a sve to inkorporira u intimnu priču koja ne gubi dušu. Radnja je smeštena u rane dvadesete godine prošlog veka, u vreme smrtonosne epidemije koja je zahvatila naftom bogatu zemlju naroda Osejdž – i to kroz ljubavnu priču između bračnog para Ernesta (Leonardo DiCaprio) i Mollie (Lily Gladstone). “Negativna” strana filma je ta da traje neverovatna tri i po sata – i to je mnoge potencijalne gledaoce u startu odbilo, pa je Killers of the Flower Moon u velikoj meri prošao ispod radara javnosti. Nadamo se da će se to promeniti kad se pojavi na striming platformama.
The Boy and the Heron
Konačno smo dobili još jedno animirano remek-delo nadrealno talentovanog japanskog režisera, Hayaoa Miyazakija i njegovog studija Ghibli! Kao i doslovno svi njegovi prethodnici, The Boy and the Heron pleni impresivnom animacijom, dirljivom pričom i iskonskim emocijama. Tinejdžer Mahito se seli na selo sa svojim ocem, ubrzo nakon što je izgubio majku u požaru u tokijskoj bolnici. Dok se privikava na novo okruženje, Mahito susreće misterioznu i pomalo agresivnu čaplju, koja čuva tajnu (ili zapravo predstavlja portal za tajnoviti svet gde će se Mahito suočiti sa svojom traumom?). Šuška se da je ovo Miyazakijev (82) poslednji animirani film, pa mu obavezno dajte šansu!
Poor Things
Zasnovan na elementima vanvremenskog horor romana Mary Shelley, Frankenštajn, ili moderni Prometej, ali osetno duhovitiji, provokativniji i feminističkiji, Poor Things prati Bellu Baxter (Emma Stone), mladu ženu koju je iz mrtvih vratio naučnik (Willem Dafoe). Budući da joj je dao bebin mozak, Bella je prinuđena da ponovo nauči sve – od govora do socijalnih veština. Iskušava i radosti seksualnog uzbuđenja, a ono što to prati je stroga edukacija i produhovljenje. Zahvaljujući maestralnom performansu Emme Stone, posmatramo Bellin razvitak sa svim vrlinama i manama, radostima i nedaćama, i svim vrstama izazova – na izrazito zabavan, poučan i uznemirujuć način.
Anatomy of a Fall
Ovo je misterija o nemačkoj književnici, tumači je Sandra Hüller koja igra i u već pomenutom The Zone of Interest, koja živi u izolovanoj kući na Francuskim Alpima. Ipak, ona je glavni osumnjičeni za smrt svog supruga (Samuel Theis), koji je ili pao sa najvišeg sprata njihovog doma – ili je gurnut. Šta je posredi – određuje sud, a mi kroz minuta u minut sve više saznajemo šta se zapravo dešavalo u toku njihovog zajedničkog života. Kritičari ga opisuju kao Marriage Story, ali u triler atmosferi. Nakon nominacija za Golden Globes, ne sumnjamo da će se pojaviti i u nekoj Oscar kategoriji.
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Retko kad se u filmskoj istoriji desi da nastavak bude bolji od originala, a to je upravo slučaj sa Spider-Man: Across the Spider-Verse, koji je mešavinu stilova animacije popeo na viši nivo, učinivši spajder-univerzume još vibrantnijim i inovativnijim, a usput ne izgubivši dušu originala. Pratimo nastavak jedinstvenih avantura Spajdermena – Milesa Moralesa, koji balansira između obaveza prema porodici, društvu i – multiverzumu. Ovo je bio preko potrebni Marvel/Sony film, budući da u poslednje vreme superheroji ne dobijaju pažnju kao donedavno, prvenstveno usled nedostatka kvaliteta, dobrog narativa i prezasićenosti tržišta. Across the Spider-Verse nam je dao podstrek da nastavimo da pratimo razvoj Marvel univerzuma jer se očigledno nikad ne zna kad će nam podariti ostvarenje o koje će nas prijatno iznenaditi.
Barbie
Barbie je nesumnjivo najveće (prijatno) iznenađenje 2023, donevši nam autentičnu priču o preko šezdeset godina staroj lutki i njenom nespornom uticaju na čitav svet. Originalni scenario, prvoklasna režija, autentična izvedba Margot Robbie i Ryana Goslinga (i doslovno svih drugih aktera), jasno je da je u ovaj film previše uloženo – do najsitnijeg detalja. Barbie je zaradio preko 1.4 milijarde dolara (postavši jedan od finansijski najuspešnijih filmova svih vremena), a trenutno vodi i po broju Golden Globe nominacija – čak 9! Ako ga niste pogledali u bioskopu, od juče imate priliku na striming platformi HBO Max.
Oppenheimer
Nakon Barbie, kako ne pomenuti i Oppenheimer Christophera Nolana? Šalu na stranu, jasno je da film zapravo nema nikakve veze sa Barbie, osim što je u bioskopima premijerno prikazan na isti dan, zajedno napravivši kulturološki fenomen “Barbienheimer”, koji je podrazumevao gledanje oba ostvarenja u bioskopu, doprinevši obostranom finansijskom uspehu. Cilian Murphy igra J. Roberta Oppenheimera, fizičara kog je američka vlada u toku Drugog svetskog rata zadužila za Projekat Menhetn, kako bi sa timom naučnika dizajnirao atomsku bombu. Njihov rad je urodio plodom 16. jula 1945. kad su svedočili prvoj nuklearnoj eksploziji, koja je zauvek promenila tok istorije.
Past Lives
Nekada davno u Seolu, dvoje dece – Na Young i Hae Sung – bili su najbolji prijatelji. Međutim, njena porodica je emigrirala u Kanadu, što je prekinulo obostranu ljubav. Godinama kasnije, Na Young, koja se sad zove Nora, živi u Njujorku, dok je Hae (Teo Yoo) ostao u Južnoj Koreji. Oni se povezuju preko društvenih mreža, ali komunikacija vremenom ponovo prestaje. Nora se udaje za pisca (John Magaro), a Hae ipak ispunjava obećanje i dolazi u SAD, pa mu Nora predlaže da mu bude vodič kroz grad. Osećanja iz detinjstva nisu iščezla. Niko od njih ne zna šta će sledeće da se desi…
Pročitajte i ovo: Barbie ili Oppenheimer: Ko ima više nominacija na Golden Globes 2024?
Naslovna fotografija: instagram.com/poorthingsfilm
Dušan Veselinović