Moda na filmu može probuditi maštu na neočekivane načine. Nije reč samo o revijama i luksuznim editorijalima, već o tome kako odeća može oblikovati priče i likove. Od nemilosrdnih urednika do buntovnih dizajnera, ovi najbolji modni filmovi prikazuju modu kao ključni element koji definiše epohu i unutrašnji svet protagonista.
Najbolji modni filmovi: Lista od osam koje ćete obožavati
Neki od njih istražuju rivalstva i romanse kroz besprekorno krojene siluete, dok drugi nude suptilne uvide u kreativne ambicije i prekretnice. Svaki od ovih filmova dokazuje da moda nije samo estetika, već i snažan narativni alat. U nastavku otkrijte osam filmskih ostvarenja koja istražuju uzbuđenje, umetnost i napetost na spoju mode i filmske priče.
Funny Face (1957)
Jo Stockton (Audrey Hapburn) je stidljiva zaljubljenicu u knjige koja se sticajem životnih okolnosti nalazi u centru modne scene u Parizu. Fotograf Dick Avery (Fred Astarie9) otkriva njen neobičan izgled i transformiše je u manekenku koja nosi Givenchy kreacije na obalama Sene. Džez klubovi, boemski kafići i visoka moda stapaju se u vizuelni spektakl koji i danas inspiriše dizajnere i stiliste. Ovaj film prikazuje kako radoznalost i otvorenost mogu voditi do nepredviđenih susreta sa svetom visoke mode.
Phantom Thread (2017)
Radnja smeštena u London pedesetih godina prati čuvenog dizajnera Reynoldsa Woodcocka (Daniel Day-Lewis), koji vodi svoju modnu kuću sa perfekcionističkom preciznošću. Film dočarava tišinu luksuznih materijala, precizno postavljenih šavova i neizgovorenih tenzija između genija i muze. Umesto spektakularnih modnih revija, Phantom Thread nas uvodi u intimne detalje – skriveno izvezene poruke, neizrečene zahteve i složen odnos umetnosti i kontrole. Ova priča pokazuje da visoka moda nije samo o tkaninama, već i o emocijama koje su u njih utkane.
Coco Before Chanel (2009)
Audrey Tautou oživljava lik Gabrielle “Coco” Chanel pre nego što je njeno ime postalo sinonim za luksuz. Film istražuje njene skromne početke – od izrade šešira do suptilnog posmatranja tadašnjih modnih normi. Umesto spektakularnih revija, priča se fokusira na postepenu evoluciju Chanel estetike. Scene u kojima Coco sa prezirom posmatra korsete i bira jednostavnost i muške krojeve osvetljavaju njen revolucionarni duh.
House of Gucci (2021)
Patrizia Reggiani (Lady Gaga) je ambiciozna žena koja ulazi u porodicu Gucci udavši se za Maurizija Guccija (Adam Driver). Priča razotkriva složene odnose unutar imperije luksuzne kože i prepoznatljivog dizajna. Dok film istražuje intrige i izdaje, on istovremeno prikazuje i moć brenda Gucci. Od raskošnih vila do besprekorno krojenih odela, svaki kadar oslikava uticaj ovog imena na italijanski stil.
Yves Saint Laurent (2014)
Pierre Niney dočarava mladog Yves Saint Laurenta, prikazujući njegovu krhkost i genijalnost u podjednakoj meri. Film prati njegov uspon od Diorovog štićenika do osnivanja sopstvene modne kuće, gde predstavlja revolucionarne ideje poput ženskog smokinga. Uzburkani odnosi i izazovi stvaranja prikazani su zajedno sa trijumfima na pisti, pokazujući kako moda može oblikovati generacije i menjati društvene norme.
Mahogany (1975)
Diana Ross igra Tracy Chambers, mladu dizajnerku koja se iz Čikaga probija do visoke mode u Rimu. Njena karijera brzo napreduje, ali dolazi sa sopstvenim izazovima, postavljajući pitanje – koliko daleko treba ići zarad uspeha? Film prikazuje glamur sveta visoke mode kroz spektakularne modne scene, dok istovremeno istražuje cenu ambicije i slavu koja ne dolazi bez posledica.
The Devil Wears Prada (2006)
U adaptaciji romana Lauren Weisberger, Meryl Streep briljira kao Miranda Priestly, nemilosrdna urednica modnog magazina koja se krije iza tamnih naočara i još mračnijeg sarkazma. Anne Hathaway kao Andy Sachs ulazi u svet visoke mode i uči koliko se truda krije iza svakog editorijala. Film prikazuje kako moda nije samo površinska igra, već i industrija u kojoj svaka odluka može promeniti karijeru. Čak i suptilni trenuci, poput zamene starih cipela za Chanel čizme, naglašavaju proces transformacije i prilagođavanja ovom dinamičnom svetu.
Blow-Up (1966)
Iako je često opisan kao misterija-triler, Blow-Up pruža uvid u svet modne fotografije u eri “swinging Londona”. David Hemmings glumi fotografa koji veruje da je slučajno uhvatio nešto zlokobno na svojim snimcima. Film nije samo o modi, već o tome kako fotografija i stil mogu oblikovati društvo i izazvati kulturne promene. Njegova atmosfera odražava mladalačku energiju i eksperimentisanje koje je redefinisalo modnu scenu šezdesetih.
Možda će vas zanimati: Treća sezona serije „The White Lotus“ stiže uskoro, a već se nagađa o četvrtoj
Naslovna fotografija: instagram.com/sonyclassics
Maša Georgijev Ilić