Džins je materijal koji se nosi na svim meridijanima, a ipak uspeva da ostane simbol američke autentične kulture. Džins je nešto što objedinjuje gomilu ljudi koje srećemo na ulicama, a kroz vreme je objedinio i različite supkulture. Džins su nosili pankeri, rokeri, reper, hipici, kauboji. Deo je radne uniforme, a srećemo ga i u visokoj modi.
Nema jačeg dokaza globalizacije, niti boljeg simbola pop kulture od džinsa.
Navodimo vam nekoliko najzanimljivijih trenutaka džinsa u istoriji pop kulture…
Bruk Šilds nosi džins u kampanji modne kuće Calvin Klein. Pažnju javnosti je privukla činjenica da u kampanji, tada petnaestogodišnja manekenka izjavljuje da ne nosi ništa ispod džinsa – jer ne želi da je išta razdvaja između nje i njenih farmerki.
Omiljeni tinejdžerski par sa početka dvehiljaditih, Britni i Džastin i nisu se proslavili u izboru autfita za dodelu Američkih muzičkih nagrada, ali je ova kombinacija svakako ostala zapamćena.
Ana Vintur je, postavši urednica “Vogue-a” napravila veliki preokret u izboru naslovnice ovog časopisa, koja se oduvek odlikovala visokom modom. Ana je na naslovnicu stavila manekenku u džinsu i Christian Lacroix jakni.
Svi se sećaju ove reklame Sindi Kraford; od Pepsija, preko džinsa do celokupne atmosfere – reklama je vrlo američka.
Jedna od značajnijih fotografija pop kulture je svakako fotografija ekipe kultne serije “Beverli Hils 90210. “ u džinsu.
Klaudija Šifer i Guess – verovali ili ne gledate fotografiju kampanje koja je proslavila i tada devetnaestogodišnju manekenku, i jedan od danas najvećih svetskih brendova, Guess.
Jasna Stanić