Nekada se verovalo da je rokenrol muška stvar, a da je za žene samo da budu zaluđene obožavateljke i grupi devojke muških zvezda. Mnogi to i dalje veruju, iako rok heroine od Dženis Džoplin (Janis Joplin), preko Peti Smit (Patti Smith) do Pi Džej Harvi (P.J. Harvey) dokazuju suprotno. Istina, i dalje je ređa pojava videti žene ne samo da pevaju, već i da sviraju gitaru, bas i bubnjeve.
Zato ćemo vam ovde predstaviti najbolje rok bendove sastavljene isključivo od ženskih članova. Mada ne spadaju na ovu listu, pomenućemo i sjajne mešovite bendove u kojima žene čine većinu ili igraju presudnu ulogu, poput Blondie, Siouxsie and the Banshees, X-Ray Spex, Pretenders, The Au Pairs, Throwing Muses, The Breeders, Hole, Elastica, Lush, Garbage, Yeah Yeah Yeahs, Ladytron ili The Gossip.
Sedamdesetih, kad su rokenrolom vladali muškarci, nastao je prvi slavni ženski rok bend – The Runaways, sastavljen od pet tinejdžerki koje su svirale punokrvni rokenrol i prozvale se “kraljicama buke” (Queens of Noise). Bend je potrajao samo tri godine (1975-1978), ali su posle razlaza gitaristkinje Džoan Džet (Joan Jett) i Lita Ford (Lita Ford) imale vrlo uspešne solo karijere u svetu hard roka i hevi metala.
Krajem sedamdesetih, pank je uzdrmao svetsku muzičku scenu i promenio mnogo toga. Između ostalog, otvorio je vrata devojkama, pa su širom sveta nastajali ženski pank bendovi. Švajcarski Kleenex osnovan je u Cirihu 1983. godine i postao je poznat van granica svoje zemlje. Kada ih je proizvođač maramica Kleenex tužio, devojke su promenile ime benda u LiLiPUT. Ovaj post-pank/nju vejv bend je postojao do 1983. i bio je poznat po eksperimentalnom zvuku, korišćenju većeg broja različitih instrumenata i promenljivom broju članica.
I mi smo osamdesetih imali jedan sjajan ženski novotalasni bend – Boye, nastale 1981. u Novom Sadu. Prvi album snimile su 1984. u Zagrebu, ali on nije ugledao svetlo dana, pošto su se Boye usprotivile pokušajima diskografske kuće da od njih napravi tehno-pop grupu. Godinu dana kasnije rade demo snimke sa Kojom kao producentom; 1987. izdaju prvi singl, a godinu dana kasnije i prvi LP “Dosta, dosta, dosta”. Bend je do konačnog razlaza 1997. mnogo puta menjao sastav, ali su do 1980. svi članovi bile žene.
Pet pankerki iz Los Anđelesa osnovale su L7 1985. godine. Devedesetih su postale zvezde i prozvane su “Poster devojkama grandža”. Pojavile su se i u filmu “Mama serijski ubica” (Serial Mom) Džona Votersa (John Waters). Zapamćene su po žestokoj muzici i beskompromisnim stavovima, uključujući osnivanje organizacije “Rock for Choice”, namenjene odbrani prava na abortus. Bend je prestao da postoji 2001. godine.
Devedesete su bile zlatno doba i za Babes In Toyland (1987-2001), bend koji su u Mineapolisu osnovale tri devojke iz jednog gradića u Oregonu, na američkom Srednjem Zapadu. Kao kontrast agresivnoj muzici, oštrim tekstovima i prodornom vokalu, pevačica Ket Bjeland (Kat Bjelland) je volela izgledom da parodira imidž bebaste seksi plavušice, nešto što je imala zajedničko sa svojom drugaricom Kortni Lav (Courtney Love), koja je i sama nakratko bila u bendu. Babes in Toyland su bile inspiracija nastanku feminističkog pank pokreta “Riot Grrrl”, mada se nikad nisu smatrale njegovim delom.
Četiri devojke iz Njujorka osnovale su bend Luscious Jackson 1991. i nazvale su se po bivšem američkom košarkašu. Često poređene sa Beastie Boys, sa kojima su imale bliske prijateljske i profesionalne veze, svirale su alternativni rok pod uticajem hip-hopa i sa feminističkim porukama, a najveći hit im je bio singl “Naked Eye”. Razišle su se 2001, ali su se ponovo okupile prošle godine i najavile novi album.
Slavni rok kritičar Greil Markus (Greil Marcus) je 2001. u časopisu “Time” proglasio Sleater-Kinney za najbolji američki rok bend. Za ovaj trio iz Olimpije, Vašington, nastao 1994. na alternativnoj rok sceni, karakteristični su bili angažovani tekstovi protiv rata, potrošačkog društva i tradicionalnih muško-ženskih uloga. Do raspada benda 2006. objavile su sedam albuma.
Devedesetih, Ketlin Hana (Kathleen Hanna) bila je poznata kao prvoborac “Riot Grrrl” scene sa svojim bendom Bikini Kill, i kao osoba koja je šaljivim grafitom dala inspiraciju Kurtu Kobejnu da napiše “Smells Like Teen Spirit”. Danas je frontmenka popularnog elektrokleš benda Le Tigre, koji kombinuje dens-pank, semplove i tekstove sa feminističkim i LGBT temama. Nemojte da vas izgled zbuni – sva tri člana benda su žene, iako je Džej Di Samson (J.D.Samson), inače deklarisana lezbijka, morala u jednoj TV emisiji da objašnjava da ne oseća potrebu da depilira nausnice kako bi izgledala ženstvenije.
Ivana Cvetanović je zavisnica od instant kafe, Interneta i MP3 plejera. U večitom je ratu sa vremenom; zamenjuje dan za noć, kao klinka je bila starmala, a kao odrasla je večita tinejdžerka.