Katarina Lebedeva je rođena 1988. godine u Moskvi, gde je i studirala slikarstvo kod veoma strogih profesora. Učili su je da mora raditi svakodnevno, ne čekajući inspiraciju.
Posle prve slike, naslikane u šesnaestoj godini, usledilo je trideset zrelih i dovršenih kompozicija, nad kojima je ova devojka izvršila masakr. Pošto ih je uništila, napokon se pronašla u avangardnom umetničkom pokretu nastalom kombinacijom drevnih i modernih slikarskih tehnika, kao i ravnopravnom upotrebom kista, prstiju, noža, špakle i solidne količine boje i grubog alata. Katarina je tada počela veoma uspešnu karijeru, otvorivši svoju izložbu u Domu Romanovih delom “Hrabri kapetan”. To ulje na platnu posvećeno je njenom harizmatičnom ocu, inače, kapetanu broda.
U istoj seriji našli su se i velikani poput Betovena, Puškina, Tolstoja, Remboa, Marije Kalas, itd.
Svoj stvaralački proces Katarina opisuje kao mačevanje sa slikom, zbog nanošenja boje na način koji iziskuje pojačanu koncentraciju i telesni napor – uz apotekarsku preciznost prilikom pripremanja palete. Samo jedan pogrešno povučen potez ili promašena gustina boje mogu upropastiti celu sliku.
Mlada lepotica se ne plaši eksperimentisanja, neizvesnosti, kontradiktornosti, nepoznatog. Odrekla se gradskih uslova i udobnosti, tako da je dugo živela u šumi. Iako je pozirala bez odeće kolegi – pripadniku istog slikarskog pravca (lavizm), njen omiljeni umetnik je Andrej Rubljov. Sveti ikonopisac je njena opsesija od ranog detinjstva i presudni razlog za izbor životnog poziva.
Izvor fotografija: lavizm.ru