Postoji mnogo načina na koje možemo da iskoristimo beauty trendove da bismo izrazili svoju ličnost i karakter: tetovaže, farbanje kose, šminka, a sada sve više postaje popularan nakit za zube.
Zapravo, može se reći da se zubni nakit vratio u modu, jer je neobični trend dominirao krajem devedesetih i početkom dvehiljaditih godina. Ako niste upoznati, nakit za zube se najbolje može opisati kao „ukras za zube koji je polutrajan i povezan direktno sa zubima pomoću stomatoloških materijala“. To mogu biti cirkoni u zlatnoj, srebrnoj ili potpuno drugačijoj boji, ali, osim dragih kameničića, postoje i neobičniji oblici nakita za zube.
View this post on Instagram
Ukoliko vam je interesantan ovaj način da ukrasite svoj osmeh, potrebno je da se informišete šta sve takav aksesoar sa sobom donosi.
Nakit za zube – sve što treba da znate
Šta je nakit za zube?
Kao što smo naveli, zubni nakit nisu samo cirkoni – to mogu biti zvezde, munje, leptiri, pa čak i na klasična dupla C slova iz Chanel logotipa. Proces primene je neinvazivan, koristi se lepak koji je sličan onom koji se koristi za pričvršćivanje ortodontskih aparata, kao što su proteze. To znači da nema potrebe za bilo kakvim bušenjem ili invazivnim procedurama. Međutim, iako se ukrasi mogu ukloniti, važno je napomenuti da lepak koji se koristi u procesu nanošenja može malo da promeni teksturu površine zuba, potencijalno čineći gleđ grubljom.
Kako se pripremiti?
Da biste se pripremili za stavljanje nakita za zube, morate imati na umu nekoliko stvari. Prvo, uverite se da su vaši zubi čisti i da nema pukotina, karijesa ili potrebnih popravki. Zubari predlažu prethodno čišćenje koncem kako bi se osigurala optimalna čistoća. Takođe je korisno imati ideju o tome šta želite u smislu dizajna, boja i ukupne estetike koju tražite.
Na dan svog tretmana, preporučuje se da dođete punog stomaka, jer nećete moći da jedete jedan do dva sata nakon postavljanja nakita na zube. Pored toga, dobra je ideja da ponesete malo vode i balzama za usne ili sjaja za lagodniji osećaj nakon tretmana.
Šta očekivati od procedure?
Što se tiče same procedure, postavljanje zubnog nakita je brz proces koji ne traje dugo. Možete očekivati da će biti bezbolno, a sve je potpuno reverzibilno, bez trajnih efekata. Trebalo bi očekivati da ćete osećati nakit dva dana do dve nedelje dok se naviknete na njega. Na kraju, taj osećaj će jednostavno nestati. Što se tiče trajnosti nakita, kristali obično traju oko šest meseci do godinu dana, dok zlatni komadi mogu trajati do godinu dana.
Potencijalni neželjeni efekti
Kada se primenjuje po ispravnim protokolima, fiksacija zubnog nakita ne bi trebalo da nanese štetu vašim zubima. Posle postavljanja ukrasa, neophodno je pažljivo ispolirati svaki višak lepka, što rezultira netaknutom površinom nalik staklu na zubu. Nepravilna oralna higijena može dovesti do nakupljanja plaka na ovim neravnim površinama, potencijalno eskalirajući u zubni karijes i parodontalne bolesti.
Važno je da budete oprezni i da temeljno istražite ceo proces. Ako je nakit za zube prevelik ili nije pravilno postavljen, može izazvati iritaciju ili posekotine na unutrašnjoj strani usana ili desni. Da biste izbegli oštećenje zuba, morate pronaći profesionalnog umetnika koji je specijalizovan za ovaj vid nakita.
Uklanjanje nakita samostalno ili grickanje nečeg tvrdog takođe može dovesti do neželjenih efekata. Nepravilne tehnike uklanjanja mogu da skinu gornji sloj zuba, izlažući osetljivi dentin, što dovodi do nelagodnosti i osetljivosti. Nepravilno uklanjanje takođe može oštetiti zaštitni spoljni sloj zuba. Da biste izbegli bilo kakve probleme, uvek se preporučuje pomoć stomatologa pri uklanjanju ili podešavanju zubnih ukrasa.
View this post on Instagram
Kako brinuti o zubima sa nakitom
Nakon što stavite nakit na zube, ključno je da održavate redovnu rutinu oralne higijene – pranje četkicom i čišćenje koncem. Izbegavajte korišćenje električnih četkica za zube, jer vibracije mogu dovesti do pomeranja nakita. Redovne posete stomatologu mogu pomoći da se prati stanje nakita i da se uveri da ne izaziva nikakvu štetu.
Kao što smo napomenuli, ako odlučite da uklonite nakit sa zuba, preporučljivo je da se konsultujete sa stomatologom, koji ima neophodan alat i stručnost da ga ukloni bez oštećenja gleđi. Proces uklanjanja uključuje korišćenje zubnog alata za nežno odvajanje nakita, nakon čega sledi pažljivo poliranje kako bi se eliminisao preostali materijal za vezivanje ili lepak.
Pročitajte i ovo: Fileri za podočnjake: Sve što treba da znate pre nego što zakažete termin
Naslovna fotografija: instagram.com/gemstoslay
Božica Luković