Upravo je završena druga Nedelja mode, ako pričamo o velikoj četvorki (Njujork, London, Milano, Pariz). Nedelja mode u Londonu najviše je istakla brend JW Anderson, ali i reviju Daniela Leeja za Burberry.

Debitantska revija Daniela Leeja se nestrpljivo čekala. Daniel je bivši kreativni direktor brenda Bottega Veneta, te razumete uzbuđenje. Osim ovog brenda, na Nedelji mode u Londonu kreacije su predstavili i JW Anderson, Conner Ives, Christopher Kane, Simone Rocha, Nensi Dojaka, Molly Goddard, Roksanda Ilinčić i Julien Macdonald. Monclerov blokbaster The Art of Genius je zatvorio Nedelju mode nastupom u londonskoj Olimpiji, a tu su bili i saradnici Alicia Keys, Pharrell Williams, Mercedes-Benz, adidas Originals i Roc Nation by Jay-Z (o kojima u nastavku teksta malo detaljnije).

Ovogodišnja Nedelja mode u Londonu prikazala je kolekcije dizajnera po kojima će, možemo reći, zasigurno ostati upamćena.

Moncler

Brend Moncler poznat je po svojim ekstravagantnim potezima, te je i ove godine otišao korak dalje svojim novim projektom „The Art of Genius“. Centralnu dvoranu Olimpije u Londonu zauzela je impresivna kolekcija instalacija kreirana zajedno sa eklektičnom ekipom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paul Roberts (@_paul_roberts)

U timu saradnika našao se i Pharrell Williams, koji je kreirao nadrealni „otvoreni“ prostor. Mercedes-Benz je otkrio svoj zajednički umetnički projekat sa Project Mondo G i adidas Originals. Među ostalima su bili Rick Owens, Palm Angels, Salehe Bembury, Roc Nation by Jay-Z, FRGMT i Alicia Keys. Oni su nastupili pred hiljadama prisutnih i tako zatvorili ovu Nedelju mode.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by WWD Korea (@wwdkorea)

Pročitajte i: Razlog zbog kog je Pharrell Williams pravi naslednik Virgila Abloha

Burberry

Nedelja mode u Londonu dolena je novo poglavlje, za 167 godina staru modnu kuću Burberry, koje je počelo 20. februara, kolekcijom koju je prikazao novi kreativni direktor Daniel Lee. On smatra da je za njega ova promena zabavna i veoma pozitivan korak. Time aludira na svoje vreme u kompaniji Bottega Veneta. Za njega je Burberry izgrađen na temeljima funkionalnosti i želje da onaj koji nosi njihove komade bude zaštićen od vremenskih promena.

U omaž tome, sam prostor je bio referenca na šatore koje je brend prodavao krajem 19. i početkom 20. veka. Na svakom sedištu, prisutni su dobili po flašicu vode, a uz svuda prisutnu ćebad se dobio osećaj topline. Čuveni trenč mantil dobio je novo ruho, u većem izdanju sa reverima i porubljenim veštačkim krznom, a nisu zaostajale ni avijatičarke i kaputi. U fokusu su bili novi dezeni i boje naročito sa licem patke za koju je dizajner rekao da su sastavni deo britanske kulture.

Saul Nash

Polazna tačka kolekcije Saula Nesha jeste da svi u Londonu nose skijašku odeću, ali da nikada ne nauče da skijaju, što je simbol težnje koja je u suprotnosti sa realnom slikom življenja u centru grada. Kolekcija „Juxtaposition“ predstavlja korak napred u potrazi za funkcionalnošću i otmenošću. Elegantna jakna inspirisana skijaškom odećom kombinovana je sa prvim pantalonama koje je Nesh dizajnirao. Zatim, duža jakna u stilu gilet zamišljena je da se kombinuje sa kaputom šivenim po meri.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Saul Nash (@saul.nash)

SS Daley

Na ovoj reviji smo imali priliku da vidimo cameo legendarnog britanskog glumca Iana McKellena. Stokey-Daley je rekao da je inspiraciju za kolekciju dobio slušajući EP The Ninth Wave od Kate Bush koji se vrti oko likova koji su nasukani u vodi. Prestrašeni su i prepušteni na milost i nemilost svojoj mašti. Dizajn koji dominira su veliki tamnoplavi kaputi i košulje, beretke i pleteni komadi inspirisani morem i ribarima. Tema vode je autore naterala da se osvrnu na samopouzdanje i budu ono što su oduvek želeli. Upravo je to poruka koju šalje ova revija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by British Vogue (@britishvogue)

Nensi Dojaka

Dojakini senzualni dizajn inspirisan donjim vešom je privukao veliki broj očiju. Kao i u prethodnoj sezoni, svakog je u publici sačekao cvet na stolici, simbol koji Nensi smatra večnom inspiracijom. Nežni crveni cvetovi krasili su delove odeće oko grudi, dok su se listovi od tila našli na zglobovima pantalona. Bela haljina u obliku pahulje unela je novu siluetu za večernje odevanje, a bila je ukrašena i Swarovski kristalima. Pored romantičnog dojma, Nensini dizajni poseduju i oštrinu, ali i senzualnost, poput novih elemenata teksas farmerki, prevelikih blejzera i crnog kaputa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nensi Dojaka (@nensidojaka)

Christopher Kane

Kane je rekao da su njegove muze i inspiracija za novu kolekciju bile domaćice, konobarice i čistačice. Škotski dizajner je naglasio da su ga podsećale na njegovu majku, tetku i žene iz komšiluka iz osamdesetih godina. Kolekcija je mešavina senzualnosti i subverzije: ogromni volani su se pojavili iz struka crvene PVC suknje, a strukturirani paneli, koji su se dizali sa zadnje strane haljina i oko vrata modela, inspirisani su daskama za sečenje. Kolekcija se može opisati kao moderna garderoba za one koji žele odeću koja proziva ukuse i standarde odevanja, a poziva se i na delikatne motive cveća. Kane je kontradiktornošću želeo da prikaže složenost odrastanja u radničkom kruženju.

Erdem

Erdem Moralioğlu je izjavio da je ova sezona počela skidanjem slojeva tapeta u njegovoj gradskoj kući u Blumsberiju kako bi oživeo eho bivših stanara zgrade. Inspiraciju je crpeo iz protofeminističke pripovetke „Žuta pozadina“ američke autorke Charlotte Perkins Gilman. U njoj protagonista razmišlja o bledim žutim tapetama i u njima vidi niz halucinacija. Izgled kolekcije obuhvata sablasni, izbledeli glamur, a njihovi oblici se pojavljuju iz mraka, praćeni reflektorima. U samoj odeći, siluete u printovima koje podsećaju na one pronađene u kućama iz 19. veka, reinterpretirane su Moraliogluovim savremenim okom. Beleške subverzije pojavile su se u ogromnim rukavicama od tafta razotkrivajući rubove i nijanse jarkožute boje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ERDEM (@erdem)

JW Anderson

Možda to ne radi često, ali je sada i te kako imalo efekta. JW Anderson retko kada zaviruje u prošlost, ali smatra da je to nekad neophodno kako bi se nastavilo dalje. Ogromni bilbordi su bili centar događaja. Sadržali su reklame za nastupe škotskog plesača i koreografa Michaela Clarka koji je bio inspiracija za kolekciju. Napravio je elegantnu, uzvišenu kolekciju, upotpunjenu vizuelnom otvorenošću, i koja definiše njegovu ponudu muške odeće za istoimenu etiketu i brend Loewe, gde je Anderson na poziciji kreativnog direktora.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JW ANDERSON (@jw_anderson)

Pročitajte još i: Modni trendovi za 2023. koje nam je donela Nedelja mode u Kopenhagenu

Roksanda

Roksanda Ilinčić izabrala je raskošno art deco okruženje francuskog salona u hotelu Claridge’s kako bi prezentovala intimnost svoje istoimene kolekcije. Kolekcija je oda umetnosti, dizajnu i zajednici, i crpi inspiraciju od japanskog vizuelnog umetnika Atsuka Tanake. Posebno se primećuje u učešću pokreta Gutai sredinom veka 20. veka, koji je često uključivao harmoniju između ljudskog tela i umetničkog dela.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Roksanda (@roksandailincic)

Jedno posebno delo za Roksandu je bila Tanakina „Električna haljina“. Haljina se sastojala od visećih cilindričnih sijalica u različitim smelim bojama u strukturi koja se mogla nositi. Roksanda je opisala svoju kolekciju kao da ne želi da se izvinjava zbog ženstvenosti jer oblici iz iste stvaraju dublju vezu između stvaranja tela i zanata i lepote i tehnologije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Roksanda (@roksandailincic)

Naslovna stana: instagram.com/lailamagazine

Marija Gavrilović

Comments