BBC je naručio osmoepizodnu seriju Marie Antoinette, koja je već počela sa snimanjem – logično – u Francuskoj. Mlada kraljica iz 18. veka već je bila heroina raznih filmova, ali ovo je prva sveobuhvatna serija o njenoj kontroverznoj ličnosti, koja joj je donela titulu jedne od najomraženijih vladarki Evrope svih vremena. Međutim, da li je Marie bila toliko loša ili su nezadovoljni narod i dvorska aristokratija izmišljali priče o njenom privatnom životu, mrzeći je samo zato što je Austrijanka?

Marie Antoinette je tek napunila 14 godina kad je napustila Austriju kako bi se udala za Louisa XVI, prestolonaslednika Francuske. Odrasla je na francuskom dvoru gde su je svakodnevno učili burbonskom kulturom (koja se u velikoj meri razlikovala od habzburške), prateći svaki njen pokret. Nabijan joj je neverovatan pritisak da rodi naslednika, iako još nije bila stasala kao žena. Čak ju je i majka Maria Theresa forsirala po tom pitanju, plašeći se za budućnost svoje ćerke.

Budući da Antoinette godinama nije uspevala da se ostvari u ulozi majke (kasnije se saznalo da je Louis bio veoma stidljiv i neiskusan), posvetila se uređenju Versaja, modnim ekstravaganzama i pravljenju vlastitog sela gde bi mogla da pobegne od neprestanih pogleda. I dan-danas se slavi kao trendseterka koja je nosila raskošne haljine i frizuru od čak 60 centimetara visine. Nije mnogo poštovala francuske običaje, misleći da su trivijalni i bespotrebni, ali je ipak ispunila kriterijume, rodivši četvoro dece – od kojih je dvoje preminulo u ranoj dobi. Izvori kažu da je bila vrlo privržena majka.

Pod epitetom “kraljica deficit”, trošila je velike količine novca, dok su oni van dvora jedva prekrajali kraj s krajem. Legenda kaže da kad su joj rekli da narod Francuske nema hleba da jede, odgovorila je: “Neka jedu kolače”, iako nijedan izvor to ne potvrđuje. Francuska revolucija je odnela i njen i život njenog supruga, usmrtivši ih na giljotini 1793. godine. Pored njih je ubijen i veliki broj pripadnika aristokratije i bilo ko ko “nije ispunjavao kriterijume” nove vlasti. Antoinettein sin je preminuo u zatočeništvu, dok joj je ćerka proterana u Austriju (danas počiva u manastiru Kostanjevica, blizu grada Nova Gorica u Sloveniji).

Comments