Svi ćete se složiti da je lepa i negovana kosa ono što prvo primetimo na ženi i ono što u velikoj meri doprinosi celokupnoj lepoti. Međutim, do raskošne kose dolazi se uz naporan i stalan trud, ali su efekti zadivljujući i vredni svakog odricanja i ulaganja. U daljem tekstu saznajte nešto više o tome šta možete da učinite za nju.
Higijena
Ovo je izuzetno bitna stavka u nezi kose. Osim redovnog pranja, važno je i kako i čime to činite. Većina žena ne ispira kosu do kraja, zbog čega se na vlasima i temenu talože ostaci šampona i balzama i to uslovljava pojavu peruti, prekomerno lučenje sebuma i iritacije. Upravo je to jedan od razloga da jednom mesečno odete u frizerski salon na dubinsko pranje kose. Ako se pak odlučite da to uradite sami, u apotekama možete naći šampone sa oznakama “deep cleansing shampoo”, “anti-residue shampoo” ili “clarifying shampoo”. Za one koji vole samo prirodne preparate evo i recepta za tonik koji dubinski čisti teme i vlasi:
U šerpu sipajte dve čaše vode, čašu jabukovog sirćeta, dve kašike svežih ili iseckanih listova nane i pet listova lovorovog lista. Kuvajte na blagoj temperaturi oko 15 minuta, ostavite da se ohladi, pa procedite. Pre pranja kose ovim tonikom izmasirajte kožu glave. Već posle prvog tretmana primetićete da su vam vlasi meke i sjajne, a kosa lepršava.
Pakovanja
Razna pakovanja i maske čine jedan od bitnih koraka ka lepoj kosi. Posebno se preporučuju pakovanja od ulja i to najčešće od ricinusovog, bademovog i kokosovog. Maske od njih pospešuju rast kose, sprečavaju perutanje, hrane i smiruju teme, otklanjaju izumrle ćelije koje su najčešći uzročnik peruti. Ulja mogu da se koriste u kombinaciji ili odvojeno tako što se nežnim kružnim pokretima utrljavaju u teme i ostavljaju da deluju najmanje pola sata pre pranja.
Masaža temena
Ona nije samo užitak nego ima i izvanredno dejstvo. Naime, savetuje se petominutna masaža vlasišta svake večeri, pred spavanje. Na taj način poboljšava se cirkulacija i ishrana folikula dlake, što sprečava opadanje kose. Najbolje je početi od čeonog dela i spuštati se sa strana, a zatim preći na potiljak. Kada dođete do potiljka, polako se vratite na početne tačke. Odvojite svakog dana po pet do 10 minuta za ovu masažu i ubrzo ćete videti rezultate.
Ishrana
Nega iznutra podjednako je bitna.
Grupa vitamina B, koju čine B3 (nijacin), B7 (biotin), B12 (kobalamin) i B6 (piridoksin) utiču na bolju cirkulaciju, sprečavaju opadanje kose, ali i usporavaju pojavu sedih. Najviše ih ima u zelenom lisnatom povrću, lososu, jajima, morskim plodovima, soji, žitaricama, bananama, sočivu, karfiolu i kvascu.
Ne treba zaboraviti ni vitamin A (retinol), koji reguliše lučenje sebuma i podstiče rast. Ima ga u mlečnim proizvodima, jajima, džigerici. U korisne vitamine spadaju i vitamini C (askorbinska kiselina) i E (tokoferol), koji su poznati po svojim antioksidativnim svojstvima. Oni štite kosu od oštećenja, usporavaju njeno starenje i utiču na kvalitet. Stoga, u jelovnik uključite agrume, kivi, paradajz, borovnice, dinje, orašasto voće, masline, suncokretovo i maslinovo ulje.
Takođe, cink obezbeđuje pravilan rast i kvalitet dlake i usled njegovog nedostatka kosa postaje lomljiva, suva, sporo raste i pojavljuje se perut. Da biste ga nadoknadili jedite ostrige, kikiriki puter, biftek, piletinu i ćuretinu. Gvožđe, kog najviše ima u pačetini, ćuretini, džigerici, jajima, zelenom povrću i bobičastom voću, pomaže da eritrociti prenesu kiseonik do svih ćelija u organizmu, pa tako i do onih zaduženih za rast kose.
Nataša Gajić – romantična, druželjubiva i opuštena. Voli modu i Audrey Tautou. Opušta se uz popodnevnu kafu i časopise. Veruje da je harizma ključni začin za dobar stil.