Od crkve očekujemo da ima crkveni brod, dominantni zvonik, krila, kupole, vitraže, feske… Postoje crkve koje su sagrađene sa genijalnim umetničkim i arhitektonskim otklonom u odnosu na kanon, a čija svečana i mistična atmosfera time ništa ne gubi. U Helsinkiju postoji Temppeliaukion kirkko, ili u prevodu podzemna crkva, ali je poznatija pod imenom “Crkva u kamenu“, zato što baš to i jeste. Ova jedinstvena luteranska crkva je biser finske arhitekture i remek – delo dizajnera, braće Timo i Tuomo Suomalainen. Njih dvojica su radili zajedno sve do 1988. godine, kada je Tuomo preminuo u 57. godini.

Njihov stil je bio slobodan i voleli su prirodne materijale koji se uklapaju u okruženje (danas se se ovaj stil razvio ka ekstremu poznatom kao “organska arhitektura”) a podzemna crkva u kamenu je njihov najpoznatiji rad. Njihov projekat je jednoglasno pobedio na arhitektonskom takmičenju za izgradnju crkve u okrugu Töölö,1961. godine, ali je zbog tadašnje ekonomske krize izgradnja počela tek u februaru 1968. da bi septembra 1969. bila konačno završena na mestu gde se pre izgradnje dizala stena visine 12 metara. Ova fantastična građevina simbol je Helsinkija i turistička atrakcija. Sa spoljne strane, struktura crkve se gotovo i ne vidi, dok gledana odozgo izgleda poput letećeg tanjira koji se prizemljio među komade stena.

Iznutra, crkva je kružna, a među stenovitim zidovima ima mesta za oko 750 ljudi. Osim svakodnevnih bogosluženja, u crkvi se često održavaju koncerti klasične muzike, jer je zahvaljujući jedinstvenim arhitektonskim rešenjima ovaj prostor savršeno akustičan.Svetlost dopire kroz dvestotinak vertikalnih prozora koji povezuju kupolu i zidove, a kupola dvorane, prema preciznom proračunu, obasjava svetloću delove dvorane prema njihovoj važnosti – oltar je najosvetljeniji.

Comments