Obeležavanje tradicionalnih praznika je prilika za negovanje duha povezanosti, opraštanja i osnaživanje pripadnosti, zajedništva i nade. Ovaj Božić je posebno važan u vremenu kada je važnije nego ikada setiti se pravih vrednosti i činjenice da slavljenje Hristovog rođenja znači slavljenje mira, ljubavi i napretka. Tradicionalna simbolika se sasvim lepo može uklopiti u savremene vrednosti – ekološka svesnost je sve važnija, a prilagođavanje običaja uz poštovanje prirodnih resursa može doprineti smanjenju negativnog uticaja na okolinu, dok istovremeno čuvamo duhovnu i kulturnu baštinu. Vaša nova tradicija za Božić može udružiti običaje i održivost, uz svest o očuvanju prirode i ravnoteže na Zemlji, za buduće naraštaje.

Postoji mnogo načina da se na ekološki prihvatljiv način obeleži Badnje veče i Božić, a da se pritom zadrži njegova tradicionalna i verska dubina. Od korišćenja prirodnih materijala za dekoraciju do biranja održivih poklona, svaki detalj može biti prilagođen principima održivosti, uz očuvanje pravoslavnih običaja i podsticanje ekološke odgovornosti.

Nova tradicija za Božić koja udružuje običaje i ekologiju

hrana unutar teksta Udružite tradiciju i održivost   provedite Božić na ekološki odgovorniji i zdraviji način

Sečenje badnjaka

Tradicionalno, badnjak se seče u šumi, rano ujutru, na Badnji dan, čime se povezuje porodična aktivnost i druženje sa boravkom u prirodi. Pristupite ovom običaju sa pažnjom i zahvalnošću prema šumama, birajući grančicu koja stablu neće nedostajati. Da biste održali običaj, ne treba vam cela grana, već samo grančica. Naravno, možete kupiti badnjak od uličnih prodavaca, uvezan kanapom sa nekoliko strukova slame i time podržati lokalne trgovce i održati običaj na praktičan i održiv način.

Pravljenje česnice

Napravite česnicu sa domaćim brašnom i ubacite u nju simbole blagostanja prema običaju vaše porodice. Obično se stavlja novčić za finansijsku stabilnost, zrno pasulja za obilje i grančica drena za zdravlje, a sam čin mešenja česnice simbolizuje zajedništvo i blagostanje. Ukrasite božićnu pogaču prirodnim ukrasima, poput zrna žita i kukuruza.

Nova tradicija pripreme posne hrane

Tradicionalni jelovnik za Badnje veče može se prilagoditi ekološkim principima, uz korišćenje lokalnih i sezonske namirnice i izbegavanje uvozne hrane koja često dolazi sa velikim karbonskim otiskom. Kupite kriške bundeve, suve šljive, kajsije i orahe na lokalnoj pijaci, ili u prodavnici zdrave hrane, gde se roba pakuje u papirne kese, umesto da ih kupujete upakovane u plastičnu ambalažu.

Pročitajte i ovo: Kako je nastala tradicija “ružnih” božićnih džempera

Nova tradicija postavljanja božićne trpeze

Razmislite da ove godine postavite trpezu na način koji spaja običaje i ekološku održivost – vaša nova božićna tradicija može uključivati drveni pribor za jelo, keramičko posuđe, pasulj skuvan u grnetu ili zapečen u glinenoj posudi.

Drvo i glina su biorazgradivi materijali, koji su vrlo izdržljivi i dugotrajni, a kada se polome ili oštete, ne stvaraju otpad koji zagađuje prirodu.

Ukrašavanje trpeze prirodnim ukrasima

Suština okupljanja oko trepeze na Badnje veče i na Božić, koji se tradicionalno provodi u krugu porodice, jeste u promovisanju zajedništva i saradnje. Doprinesite tom duhu stvaranjem posebno svečane atmosfere, birajući prirodne ukrase za svečanu trpezu – šišarke, grančice bora, ikebane od suvog cveća, platnene salvete – koji će se divno uklopiti uz drveni pribor i keramičko posuđe.

Badnje veče bez struje

Neka vaša nova tradicija uključi – isključivanje svog suvišnog osvetljenja i „unplugget“ porodične večeri. Upalite sveće i to one od prirodnog voska, umesto sintetičkih koje možda lepše izgledaju, ali nisu biorazgradive. Tamjan koji koristite za kađenje, upalite u keramičkoj kadionici i pustite ga da gori, ispunjavajući prostor divnim mirisom i pročišćujućim energetskim svojstvom. Ako vam je miris tamjana suviše težak, upalite štapić sa mirisom sandalovine.

Razmislite o zabavnim aktivnostima i igrama koje uključuju sve članove porodice – karte, domine, ili druge društvene igre na tabli. Sviranje nekog instrumenta ili pevanje je takođe fantastičan način da provedete veče uz sveće, puno radosti i topline.

Paljenje badnjaka

Badnjak se pali na Badnje veče, a ako nemate svoje dvorište, možete se udružiti sa komšijama, uz kontrolisanu vatru od suvih grančica, uz koju ćete se ugrejati i družiti. Pripremite domaće tradicionalne napitke – grejanu rakiju, kuvano vino i razmenite domaće proizvode – džemove, med, ručno izrađene proizvode. Na taj način ukazujete jedni drugima pažnju i negujete dobre odnose, dok istovremeno podržavate lokalne proizvođače i smanjujete potrošnju industrijskih proizvoda.

Pomoć onima kojima je potrebna

Umesto kupovine poklona, razmislite o donacijama kojima ćete pomoći onima kojima je najpotrebnije, a ujedno smanjiti potrošnju. Možete donirati hranu, garderobu, ćebad i umesto upotrebe plastične ambalaže, koristite staklenu ili keramičku, a za umotavanje reciklirani papir ili tkaninu, što doprinosi smanjenju otpada.

Vaša nova božićna tradicija je na mnogo načina povratak izvornim običajima, kroz okretanje prirodnim proizvodima, smanjenje potrošnje i karbonskog otiska. To možda zahteva malo više truda, ali ulaganje vremena i pažnje da izaberete resurse i da se povežete sa bližnjima, promoviše božićni duh i ljubav, kao i odgovornost prema budućnosti.

Pročitajte i ovo: Praktični načini da budete ekološki odgovorniji 

Brankia Milošević

Naslovna slika: unsplash.com

 

Comments