Japanska modna scena poznata je po svojoj inovativnosti, svestranosti i jedinstvenom spoju tradicionalnog i savremenog dizajna. Od maksimalizma haradžuku stila do minimalističkih, dobro izrađenih komada koji odolevaju vremenu, japanski modni brendovi donose raznovrsnost i originalnost koja osvaja modni svet.
Japanski modni brendovi: Šta ih karakteriše?
Ova zemlja nije samo dom avangardnih krojeva i hrabrih stilova, već i mesto gde moda postaje umetnost i izražavanje kulture. Bilo da se radi o luksuznim modnim kućama, streetwear brendovima ili održivim kolekcijama, japanski dizajneri kontinuirano pomeraju granice estetike i funkcionalnosti, stvarajući komade koji inspirišu i oblikuju globalne trendove.
Sacai
Japanski luksuzni modni brend Sacai osnovala je Chitose Abe 1999. godine. Estetika brenda spaja sportsku opremu i visoku modu, kombinujući tradicionalne siluete sa savremenim praksama kao što je 3D modeliranje. Sacai je takođe ostvario značajne saradnje sa brendovima kao što su Nike i Moncler.
Comme des Garçons
Brend koji je sinonim za japansku modu, Comme des Garçons (poznat i kao CDG), osnovala je dizajnerka Rei Kawakubo. CDG je postao globalna modna sila – čak je i Met Gala 2017. godine imala temu koja je bila posvećena nasleđu ovog brenda (prvi put da je muzej fokusirao na živu dizajnerku od Yves Saint Laurenta 1983. godine). Brend već dugo zanemaruje trendove i rodnu podelu u odeći, stvarajući sopstvenu granicu između “reda i haosa.”
Fumiku
Fumiku ima eteričnu viziju zasnovanu na ideji “izražavanja sveta između stvarnog i fantastičnog”. Pokrenut 2018. godine od strane istoimenog dizajnera Fumike Hayashi, brend pažljivo istražuje međusobni odnos muških i ženskih silueta, favorizujući fantastične materijale koji u finalnoj kompoziciji izgledaju magično.
AKIKOAOKI
Akiko Aoki je jedan od najprominentnijih novih japanskih modnih dizajnera. Njegova ideja je zasnovana na filozofiji da je odeća performans, pa Aoki dekonstruiše tradicionalnu žensku modu kako bi stvorio nov, inovativni pogled na modnu industriju.
Soshiotsuki
Tokijski brend muške mode Soshiotsuki nudi novu viziju odela, redefinišući formu i funkciju kroz oversized blejzere, poslovnu odeću sa resama i krznene prsluke. Kolekcije imaju promišljenu neurednost, nesavršenost koja na neki način postiže savršen balans praktičnosti i lepote. Kolekcije brenda iz 2023. godine obeležavaju deceniju od kada je dizajner Soshi Otsuki bio nominovan za LVMH nagradu 2013. godine.
Kozaburo
Kozaburo opisuje svoju najnoviju kolekciju kao “neku vrstu kosmičkog rokenrol kauboja zarobljenog u ciklusu Ukiyo-e drvenih blokova”. Kozaburova modna vizija je misteriozna i privlačna, spajajući vreme i mesto sa fantastičnom vizijom japanske mitske prošlosti. Brend se oslanja na Kozaburo Akasakinu mladost u muzičkoj subkulturi i uličnoj modi 90-ih u Japanu, kao i na njegovo obrazovanje na čuvenom londonskom modnom koledžu Central Saint Martins.
Children of the Discordance
Osnovan 2011. godine, Children of the Discordance je održiv brend koji se fokusira na upcycling predmeta iz ličnih arhiva dizajnera Hideakia Shikame, kao i na korišćenje održivih materijala afričkih plemena Masai i tekstilnih fabrika u Palestini. Shikamine odevne komade karakteriše jedinstven patchwork, posvećen ponovnom stvaranju tekstila, bez gubitka radikalne maštovitosti ili duboke ličnosti.
Junya Watanabe
Nakon što je radio kao model pod mentorstvom legendarnog Rei Kawakuboa u CDG, Junya Watanabe je stvorio svoj eksperimentalni brend pod okriljem CDG kuće. Watanabeova avangardna estetika odbacuje tradicionalno, favorizujući istraživački i savremeni pristup dizajnu. Značajne saradnje sa brendovima poput New Balance-a i Carhartt-a učvrstile su ovaj brend kao stalni deo japanske modne scene.
AMBUSH
AMBUSH je započeo kao eksperimentalni brend nakita, a postao je jedan od vodećih japanskih luksuznih streetwear brendova. Pop-art estetika inspirisana tokijskom kulturom dovela je do brojnih saradnji sa brendovima kao što su Louis Vuitton, Off-White, Bvlgari, Nike, Moet i CONVERSE. Kim Jones iz Diora je čak postavio dizajnerku AMBUSH-a kao glavnog dizajnera nakita za Dior Men.
Hysteric Glamour
Hysteric Glamour je japanski dizajnerski brend koji je osnovao umetnik Nobuhiko Kitamura 1984. godine i koji se vratio u japansku ulicu i šire. Njegova odvažna estetika prepoznaje se kao rokenrol sa daškom grunge-a. Sa 51 prodavnicom u Japanu i međunarodnim prodavnicama u Hong Kongu, Londonu i Parizu, Hysteric Glamour se spominje i u pesmi Gwen Stefani Harajuku Girls.
Aura Lee
Srž dizajnerske filozofije AURALEE je jednostavnost, pletene teksture i poštovanje finih linija. Ovi komadi su lagani, prozračni i spremni za nošenje u svim prilikama. Auralee utelovljuje japanski smisao za modernost i svrhu. Autentičnost, mirna elegancija usklađena sa nežnom formalnošću i udobnošću, balansira sa osetljivom sofisticiranošću.
Doublet
Doublet predstavlja “ludi univerzum” koji spaja japansku pop kulturu sa streetwear stilovima. Eklektična ready-to-wear linija uključuje torbe, kape, obuću, aksesoare i još mnogo toga. Neobičnost je njihovo ime, ali nemojte se zavarati: njihova odeća se savršeno uklapa u tokijski vibe.
SS Stein
Osnovan 2016. godine, SS Stein spaja minimalizam sa avangardom. Svaka kolekcija je funkcionalna, ali jedinstvena, i obično podrazumeva oversized siluete i krojačke elemente. Bilo da su u pitanju savršene široke farmerke ili jednostavan blejzer, SS Stein komadi su dizajnirani da budu voljeni sada i nošeni zauvek.
Možda će vas zanimati: 5 najboljih revija sa Berlin Fashion Week-a za koje treba da znate
Naslovna fotografija: instagram.com/ssstein_design
Maša Georgijev Ilić