Umeju da se raspravljaju argumentovano, bez optuživanja

Socijalno inteligente osobe ne ulaze u besmislene rasprave i sukobe, a kad uđu, diplomate su i ne iskazuju nepoštovanje prema sagovorniku. Ne prebacuju drugome krivicu i ne optužuju, ne govore drugima kakvi su, nego govore o tome šta oni uočavaju i kako se osećaju zbog toga. Biraju reči i način na koji nešto saopštavaju, jer rasprava ne služi da bi oni istresli svoje nezadovoljstvo ili dokazali da su u pravu, nego da bi se sagledao neki problem i krenulo ka rešenju.

Ne shvataju lično projekcije drugih ljudi

I kritike i pohvale uzimaju sa rezervom i umeju da prepoznaju kada se neko projektuje i upućuje im nešto što nema nikakve veze sa njima. Takođe, umeju da sagledaju sopstvene projekcije i obrasce i kada imaju problem u odnosima sa nekom osobom, oni pre svega preispituju sebe, tražeći razlog zašto tako reaguju, zašto ih nešto izaziva, pogađa, ili vređa.

Odlično slušaju

U stanju su da drugima poklone punu pažnju, da pažljivo slušaju, nastojeći da shvate i reči i stanje i osećanja – izgovoreno i neizgovoreno. Dok neko govori, oni ne razmišljaju o tome šta će odgovoriti, nego slušaju da bi primili, saznali, shvatili.

Imaju pre svega dobru vezu sa sobom

Ko razume, prihvata i voli sebe, neće imati problema u komunikaciji i interakciji sa drugima, jer će moći da im ponudi to isto – razumevanje, prihvatanje, pažnju, ljubav. Odnosi sa drugim ljudima su nastavak i razrada odnosa sa sobom, a socijalno inteligentni ljudi su veoma svesni toga.

Izvor fotografija: instagram.com/lesparisiennesdumonde

Brankica Milošević

Comments