Možete sa nekim raskinuti, jer je to dobro za vas, jer vam ne uzvraća osećanja ili vam je naneo preveliku bol. Ali kako da prestanete da razmišljate o njemu i da ga zaboravite, jednom zasvagda? Moguće je i da neko opseda vaše misli, jer imate tako duboku odbojnost prema njemu da ne možete da ga izbacite iz glave – kako da ga zaboravite, ili bar smanjite opsesivno razmišljanje?

Zaista, može biti teško prekinuti opsesivno razmišljanje o nekome ko vas je emocionalno pokrenuo, na ovaj ili onaj način, čak i kad zaiste želite da se oslobodite. Ali postoje strategije da smanjite nametljive misli i umirite intenzivna osećanja, bez potiskivanja koje izaziva iznenadnu preplavljenost osećanjima i frustraciju.

Strategije koje će vam pomoći da smanjite opsesivno razmišljanje o drugoj osobi

Otkrijte razloge i uzroke

Ako pokušavate i ne uspevate da odvratite svoje misli od nekog i da ga izbacite iz svoje glave, zapitajte se zašto. To sigurno nije odgovor koji vam je već padao na pamet, jer dolazak do uzroka sam po sebi nosi olakšanje i smanjuje opsesivno razmišljanje. Čim možete bolje da razumete sebe, osećaćete se stabilnije i povratićete osećaj kontrole nad sobom i svojim životom.

Na primer, zaljubili ste se u neku osobu, ali uopšte niste imali prilike da se sa njom povežete. Opsesivno razmišljanje je tipično za neostvarene nade, pa posvetite neko vreme razmišljajući kako svoja osećanja možete dovesti u nivo realnosti. Možda možete stupiti u kontakt sa tom osobom, preko prijatelja ili društvenih mreža? Šta to znači za vas? Da vi morate da povučete prvi potez, izrazite interesovanje i predložite sastanak. Sa rizikom da budete odbijeni. Ali, mnogo je zdravije za vas da vas druga osoba odbije, nego da gajite nerealne nade i očekivanja. Dve neprijatne stvari se mogu desiti – možete doživeti odbijanje, a možete se povezati i shvatiti da ta osoba uopšte nije ono što ste zamišljali. U oba slučaja, „silazak u realnost“ će vam ohladiti i srce i glavu i moći ćete da nastavite dalje.

Fokusirajte se na činjenice

Ako se vaše opsesivno razmišljanje kreće oko odnosa koji niste uspeli da realizujete onako kako ste želeli, ili osobe koju niste preboleli, posmatrajte svoj način razmišljanja kritički i sa distance i fokusirajte se na prikupljanje činjenica.

Postoji nešto što se zove pristrasnost pamćenja, što čini da vaš mozak vrti samo lepe uspomene ili samo ono najdramatičnije, zaboravljajući svakodnevne i obične stvari.

Preuveličana percepcija može lako zauzeti vaš mentalni prostor, što otežava otpuštanje misli i osećanja. Možete se boriti protiv njih, tako što ćete usmeriti svoje sećanje ka činjenicama.

Zapitajte se zbog čega je ta osoba u vašim očima bila tako fantastična? Umesto da govorite sebi kako je bivši bio divan i kako nikada nećete naći nekog poput njega, pitajte se šta ga je činilo divnim – navođenje konkretnih stvari koje su vas privukle, može vam pomoći da shvatite da možda neće biti tako teško pronaći nekog ko ima iste pozitivne osobine.

Pregledajte osećanja i pronađite dokaze da potkrepite ili opovrgnete generalizovane utiske, kao što su „uvek je znao šta da kaže“ i „uvek je bio tu za mene“ ili „bio je užasan“ i „sve je činio da me unesreći“. Kad odvojite vreme da proanalizirate svoja osećanja, verovatno ćete pronaći neka koja pomeraju vašu perspektivu iz jedne ili druge krajnosti u realističniju nijansu sive.

Nastojte da sagledate situaciju objektivno – iskorak iz emocionalne perspektive može vam pomoći da izbegnete da nečije ponašanje shvatite lično, što će vam pomoći da prevaziđete opsesivno razmišljanje.

Pročitajte i ovo: Znaci da je svaki kontakt sa bivšim za tebe destruktivan

Prihvatite opsesivno razmišljanje

Kad ne možete prestati da razmišljate o nekome, umesto da pokušavate da se otmete, posvetite se tim mislima. Iako možda zvuči nelogično, ovo zaista funkcioniše.

Možda vam se opsesivno razmišljanje stalno vraća jer niste prihvatili realnost situacije – neuzvraćena ljubav, poniženje, nepravedno postupanje ili običan inat – bilo šta od ovoga može izazvati lavinu osećanja koja vas može preplaviti. Ipak, previše energije vam je potrebno da stalno pronalazite distrakcije i odbijate svoje misli i osećanja. Ne možete odgurnuti bol dok ne dozvolite sebi da se sa njim suočite i zato skupite hrabrost i pustite da se ta lavina sruči na vas. To će biti neprijatno, ali i oslobađajuće, u najvećoj meri.

Meditacija je jedan od korisnih načina za istraživanje i prihvatanje neželjenih i opsesivnih misli i emocija – redovnom praksom možete naučiti da sedite sa svojim mislima i osećanjima i puštate ih da prolaze kroz vas, dok ih posmatrate ne prepuštajući im se, sa saosećanjem i radoznalošću.

Ukoliko vam meditacija nije bliska, ili vam ne ide, isprobajte druge tehnike svesnosti, kao što je vođenje dnevnika, ili razmišljanje u pokretu – ljudi često otkriju da im je dok hodaju i šetaju, mnogo lakše da racionalno i objektivno razmišljaju i da imaju značajne uvide dok se kreću.

Radite na sebi

Bez obzira da li želite da prestanete da razmišljate o svojoj poslednjoj simpatiji ili izdaji toksičnog prijatelja, najviše će vam pomoći fokus na osobu koja je u svim situacijama najvažnija u vašem životu, a to ste vi sami.

Posvetite se ličnom rastu na svim aspektima. Proširite svoja interesovanja i intelektualno angažovanje. Posvetite se kreativnim hobijima i drugim sadržajima koje smatrate značajnim. Što se više povezujete sa sobom, primetićete ključne načine na koje osobe koje vam zaokupljaju misli ne ispunjavaju vaše emocionalne, intelektualne i duhovne potrebe, ili nisu usklađene sa vašim ciljevima i životom koji želite za sebe.

Stavite sebe na prvo mesto i pronađite načine da ispunite svoje potrebe – otkrićete da imate rođake, prijatelje, poznanike i kolege koji mogu ispuniti vaše različite potrebe za bliskošću, razmenom, inelektualnom stimulacijom, osećanjem sigurnosti i pripadnosti i da vaša dobrobit ne zavisi od jedne osobe.

Zadržite distancu da biste smanjili opsesivno razmišljanje

Stvaranje prostora između sebe i druge osobe može pomoći da uspešnije preusmerite svoje misli, po sistemu „daleko od očiju, daleko od srca“. Uklonite tu osobu sa društvenih mreža, prekinite praćenje, ne posećujte njene profile, izbegnite situacije u kojima možete da se sretnete, ne šaljite poruke – prekinite kontakt.

To će vam pomoći da ne posežete u prošlost, već da ostanete u sadašnjosti i ojačate odnose koje imate i održavate. Boravak u sadašnjosti, u realnosti koja se dešava, pomaže da povećate samosvest i ima pozitivan uticaj na vaše mentalno zdravlje. Takođe, fokus na sadašnjost pomaže da se zaustave ciklične misli i drži pažnja na onome što se trenutno dešava i smanjuje verovatnoću da odlutate ka onome što je bilo ili onome što je možda moglo biti.

I dajte sebi vremena da uvežbate posmatranje emocija, objektivnost i prisustvo u sadašnjosti. Za to vreme, može otkrijete da nešto niste oprostili i da je to put koji vodi ka potpunom oslobađanju od nametljivog razmišljanja i pratećih osećanja.

Oprostite sebi i drugoj osobi i živite svoj život dan po dan i verujte procesu. Puštanje svojih nadanja, misli i osećanja je teško, ali kada preduzimate korake, znači da ste u procesu i da samo treba da budete strpljivi dok se odvija.

Prihatanje onoga što jeste može vam doneti duševni mir i emocionalno oslobađanje.

Pročitajte i ovo: Evo kako sebi otežavaš preboljevanje bivšeg

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovemag

Brankica Milošević

Comments