Bilo da smo povredili nečija osećanja, ili napravili drugu grešku, osećanje krivice je obično znak da smatramo da smo odgovorni za nešto što nije u redu. I to je realno, kada smo zaista u nečemu pogrešili, nešto prevideli ili u nečemu preterali, ali preuzimanje odgovonosti za svoje ponašanje i svoje greške ima različit kvalitet od osećanja krivice koje se javlja (ili nas neprekidno prati) iz drugih, dubljih i težih uzroka.

Ponekad osećamo „kompleks krivice“ kada nam sve ide dobro, dok se ljudi do kojih nam je stalo bore i muče. Osećanje krivice može nastati i zbog poremećaja mentalnog zdavlja, kao što je anksioznost ili opsesivno-kompulsivni poremećaj, ali može se javiti i iz raznih psiholoških uzroka, koje je teško otkriti. Osećanje krivice je kompleksno i teško ga je shvatiti i njime upravljati – a još je teže opraštati sebi zbog stvari zbog kojih osećamo krivicu, ili ne kriviti sebe što ne uspevamo da se rešimo osećanja krivice.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Iako je često opterećujuće i destruktivno, osećanje krivice može biti od pomoći i usmeriti nas ka transformaciji krivice u odgovornost – a kada smo odgovorni, onda smo pozvani da učinimo sve što možemo da popravimo greške, kao i da sagledamo svoje obrasce i prestanemo da ih ponavljamo. Ako to ne činimo i osećanje krivice se stalno vraća ili je stalno prisutno, to nam može naneti psihološku štetu i izazvati stid – osećanje da se stidimo zbog sebe, zbog onog što jesmo.

Kako da prepoznate i otpustite osećanje krivice

Emocionalni znaci krivice

Osećanje krivice se definiše kao osećaj da zaslužujemo kaznu zbog zamišljenih prekršaja, uključuje osećanje neadekvatnosti i povišene svesti o tome da smo napravili grešku. Emocionalni znaci krivice uključuju osetljivost na posledice svojih postupaka, osećanje preplavljenosti idejom o donošenju pogrešne odluke i preuzimanju pogrešne akcije, nisko samopouzdanje, izbegavanje drugih osećanja i nastojanje da se svima udovolji (stavljanje drugih ispred sebe, na svoju štetu).

Osećanje krivice nas navodi da se osećamo loše zbog sebe i remeti psihološku i energetsku ravnotežu, proganja nas i pritiska da nešto učnimo da promenimo svoju perspektivu i da se oslobodimo tog sputavajućeg osećanja. I mi to možemo – postoji više načina da otpustimo osećanje krivice i oslobodimo se.

Pročitajte i ovo: Za sve nas koji smo za sve krivi

Preuzimanje odgovornosti

Preuzmite odgovornost za to kako se osećate – iako je neko blizak i važan (roditelj, prijatelj ili neko ko je za vas autoritet) prokomentarisao nešto što vas je navelo da se osećate krivim, vi upravljate svojim osećanjima i ne morate nositi krivicu koju ste osetili. Vratite svoju moć, tako što ćete je oduzeti drugima – ne dozvolite da drugi kontrolišu to kako se vi osećate. Uz odgovornost za svoja osećanja ide i prihvatanje, a to je teži deo. U teškim situacijama će biti potreban napor da prihvatite svoja osećanja (to može uključivati terapiju) i to znači priznavanje misli i okolnosti koje su vas navele da ih osetite. Kada preuzmete odgovornost i poradite na prihvatanju osećanja, možete nastaviti dalje.

Osećanje krivice i popravljanje greške

Ako ste nekome naneli nepravdu, pokušajte da priđete toj osobi, da se iskreno izvinite i tražite oproštaj. Pozitivna strana krivice je to što nam daje do znanja da smo se ponašali pogrešno i da nismo bili u skladu sa sopstvenim vrednostima i nismo se ponašali prema drugima onako kako želimo da se oni ponašaju prema nama. To nas podstiče da promenimo svoje ponašanje i popravimo štetu koju smo naneli, ako je moguće.

Istražite šta možete učiniti da se iskupite nekome koga ste povredili – ako vam ništa ne pada na pamet, uz izvinjenje pitajte drugu osobu da li postoji nešto što možete učiniti.

Izazivanje dobrih osećanja

Kada se osećate loše zbog sebe, to je užasno neprijatno, a krivica ima tendenciju da sruši vaš ego i samopoštovanje. Zato, kada ste na dnu, uradite nešto što će izazvati dobra osećanja, zbog čega ćete se osećati osnaženo. Možete izaći u brzu šetnju, važbati jogu, častiti se omiljenom hranom ili se baviti hobijem koji volite, ili uživati u toploj kupki – cilj je da uradite nešto od čega ćete se osećati bolje.

Vežbanje samosaosećanja

Lakše je razumeti druge i oprostiti im, pa vam ovde predstoji malo naporniji rad – mučenje sebe nikuda ne vodi, ali prijateljsko ponašanje prema sebi može biti od pomoći. Recite sebi ono što biste rekli najboljem prijatelju, pokušajte da razumete sebe i da sebi oprostite. Svi grešimo, to je deo ljudskog iskustva, prihvatite ono što se desilo, pustite to i nastavite dalje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Definisanje osećanja krivice

Možda niste sasvim sigurni odakle osećanje krivice dolazi i treba da razmislite i obavite dubinski rad na sebi. Ako ignorišete to osećanje, ono može narasti i ojačati, zato nije pametno ostaviti ga nerazrešeno. Pokušajte da pronađete odgovore na pitanja kada se to osećanje pojavilo, šta ga je iniciralo, koji su okidači pritisnuti i za šta su ti okidači vezani. Sedite sa svojim osećanjima, ne osuđujući sebe, prateći trag krivice do dubljih psiholoških uzroka. Neka meditativna tehnika, tehnika opraštanja ili rad sa terapeutom može vam u tome pomoći.

Učenje na greškama

Kada ste sigurni da je u pitanju vaša greška, najbolje što možete učiniti jeste da naučite svoju lekciju i da istu grešku više ne ponovite. Kada shvatite šta je to što ne treba i treba da činite u određenim situacijama, život postaje manje komplikovan. Ako otkrijete dublje psihološke uzroke osećanja krivice, takođe možete „hvatati“ svoje obrasce i nastojati da se ponašate i reagujete drugačije – korisna transformacija može početi od spolja i kretati se ka unutra, a traume se mogu osvestiti i zaobići strategijama ponašanja.

Pročitajte i ovo: Oslobodite se negativne energije – trajno

Naslovna fotografija: instagram.com/mao.ge

Brankica Milošević

Comments