Ljudi često ispoljavaju pasivno-agresivno ponašanje, poput sarkastičnih komentara, ili ćutanja i ignorisanja, ali nisu sve reakcije tako očigledne i može biti teško utvrditi da li imate posla sa pasivno-agresivnom osobom i kako da se prema njoj postavite.

Neko ko praktikuje pasivnu agresiju, ponaša se blago ili umereno agresivno, na način koji nije preteći, već pasivan i može izgledati kao dobronamerna i opuštena osoba. Ali pasivno-agresivno ponašanje dublje skriva neke niže tendencije, zato može biti korisno da prepoznate sigurne znake ovakvog ponašanja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Znaci koji ukazuju na pasivno-agresivno ponašanje

Lažna potvrda

Ovo je veoma česta taktika koja karakteriše pasivno-agresivno ponašanje, naročito u bliskim vezama i partnerskim odnosima – osoba izgovara „da“ i naizgled se slaže i pristaje, dok se zapravo, uopšte ne slaže i nema nameru da prihvati predloge, ili ispuni zahteve. Ako vam partner dosledno govori „da“ i pristaje da učini što od njega tražite i sve se završava na potvrdi i pristnku, jer to nikada ne uradi, u pitanju je pasivno-agresivno ponašanje. Osoba koja se ovako ponaša, želi da izbegne sukob, ali ne želi da učini ono što se od nje traži, ili ne prihvata predlog koji se nudi.

Tretman ćutanjem

Uvređeno ćutanje je takođe karakteristično za pasivno-agresivno ponašanje i njime osoba stavlja do znanja da je nezadovoljna, jer se stvari ne odvijaju kako je htela. Presecanje komunikacije je potez kojim se izbegava sukob, ali se problem nikada ne rešava, a osobe koje su sklone da uvređeno zaćute, posežu za ovom taktikom svaki put kada se osete ugroženo i kada o nečemu ne žele da raspravljaju, ili ne žele da priznaju svoju grešku.

Ogorčenost karakteriše pasivno-agresivno ponašanje

Kada pitate partnera (ili drugu blisku osobu) kako je, jer primećujete da se nešto dešava i dobijete nategnut odgovor „dobro, sam“ ili „nije mi ništa“ zapravo ste dobili informaciju da je osoba ogorčena i da ste verovatno vi krivi zbog toga, ali da joj je lakše da sa vama ne raspravlja, već da se povuče u svoju ogorčenost, a vas ubaci da se krčkate na laganoj vatri osećanja krivice. Uopšte, pasivno-agresivno ponašanje najčešće je usmereno na izazivanje osećanja krivice, a osoba koja ispoljava ovo ponašanje sklona je podmuklim primedbama.

Pročitajte i ovo: Zašto su mnogi muškarci tako pasivni u vezama?

Pasivno-agresivno ponašanje odlaganja

Taktika odlaganja je još jedan omiljeni izbegavajući manevar osobe sklone pasivnoj agresiji. Iz iskustva, osoba zna da ovakvo ponašanje može biti vrlo uspešno – ona pristaje da nešto uradi (obavi kućne poslove), a zatim to odlaže toliko dugo, dok vama ne dosadi da je podsećate i čekate i na kraju uradite sami i njen deo posla. Ova nadmoćna taktika ima još jednu moć – uspešno vas pretvara u mrzovoljnu, nezadovoljnu i ogorčenu osobu, koja ne uspeva da izađe na kraj sa izbegavajućim parternom i počinje da ga prezire.

Izigravanje bespomoćnosti

Pasivno-agresivno ponašanje se uobičajeno ispoljava kada neko stalno ne može da uradi nešto što se od njega traži – ne zato što neće, već zato što se prikazuje kao neko ko nije u stanju da obavi taj zadatak. Bespomoćnost odlično služi da zamaskira odbijanje odgovornosti i lenjost.

Korišćenje sarkazma

Pasivno-agresivna osoba koristiće sarkazam, da bi zadržala mentalnu i emocionalnu prednost – sarkazam je često skriven iza humora, ali to je pokušaj da se povrede osećanja, ili da se druga osoba postidi, ili natera da uradi nešto što ne želi. A kada je suočena sa tim, pasivno-agresivan osoba uvek može reći da se samo šalila.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Pasivno-agresivno ponašanje – pritiskanje okidača

Pasivno agresivno ponašanje ispoljava se namernim pritiskanjem okidača – druga osoba zna šta vas nervira, šta vas izbezumljuje i sigurno će vas izbaciti iz takta i namerno pritiska vaše okidače, da bi izazvala uznemirenosti i zadržala položaj moći u odnosu.

Pasivno-agresivno ponašanje kroz projektovanje

Kada druge krivite za sopstvenu nesreću i neuspeh, to je pasivno-agresivno ponašanje izbegavanja prihvatanja odgovornosti. Traženje krivca pomaže pasivno-agresivnoj osobi da hrani i održava uverenje da nije ništa pogrešila i da ne treba ništa da menja u svom ponašanju.

Strah od napuštanja, ali i od bliskosti

Pasivno-agresivno ponašanje često ispoljavaju osobe koje imaju problema sa bliskošću i nesigurne su. Pasivno-agresivan partner može da „emituje“ oprečnu poruku koja glasi „mrzim te, ne ostavljaj me“ i koju možete, ako ste veoma blagonakloni i želite da pomognete partneru shvatiti kao svojevrsnu izjavu ljubavi. Ipak, to je izjava nesigurnosti, straha i sebičnosti.

Durenje

Taktika slična uvređenom ćutanju, usmerena da izazove osećanje krivice – pasivno-agresivno ponašanje se izražava kroz mrštenje, nadureno ponašanje i gestove i izraze lica, koji su rečitiji od bilo kakve verbalne poruke.

Ako prepoznajete nekoga iz svoje okoline u ovim karakteristikama, ili možda prepoznajete te karakteristike u sebi, postoje neke proaktivne strategije, koje vam mogu pomoći da preusmerite ili prevaziđete pasivno-agresivno ponašanje. Možete naučiti efektivne veštine postavljanja granica, veštine komunikacije i veštine rešavanja sukoba, koje će vam pomoći u održavanju zdravijih odnosa. Suočavanje sa pasivnom agresijom (kod sebe i drugih) nije lako, ali možete izabrati konstruktivno delovanje, umesto reagovanja i možete promeniti igru.

Pročitajte i ovo: Načini da se nosite sa pasivnom agresijom kod partnera

Naslovna fotografija: instagram.com/parisianamour

Brankica Milošević

Comments