Žensko telo pripada svima osim ženi
Apsolutno je jasno da je odgovornost na nama, ženama, jer onog momenta kad muškarac ne želi da koristi kondom, onda je na nama da se zaštitimo od neželjene trudnoće, dok je potpuno suludo i bizarno govoriti o tome da žene, koje odaberu da se od neželjene trudnoće zaštite pomoću pilula, nekada to moraju da kriju od svojih partnera.
Žene nekada svoje telo moraju da podvrgnu hormonalnoj terapiji zbog toga što su im menstrualni ciklusi neizdrživo bolni. Kad je takav slučaj u pitanju, okolina se često gnuša od pomisli da žena ne može da istrpi menstrualnu bol, jer smo naviknuti na to da žene izlažemo fizičkom bolu zarad rađanja dece.
Kad se žensko telo podvrgne hormonalnoj terapiji, ono se u dosta slučajeva i fizički promeni. Česta je pojava povećanja apetita i neželjenog gojenja koje ženu ostavlja u lokvi sopstvenih loših misli, mržnje prema sebi i hroničnom nezadovoljstvu. Nakon hormonalne terapije, žena sebe više ne prepoznaje u ogledalu – njena pređašnja slika sopstva joj je udaljena i čini joj se kao da nikada nije ni postojala.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Hormonalna terapija ne mora da ostavlja vidljive posledice da bismo napokon shvatili koliko je ozbiljno uzimati antibebi pilule. Žene su osuđivane ako ne žele da se podvrgnu ovakim vrstama kontracepcije, a onda kada to urade – osuđivane su jer su na to pristale.
Vreme je da se odgovornost između hetero parova podeli. Muškarci kondome ne žele da nose jer su im “neudobni” i to je “validan” razlog da se sa njih skine odgovornost i da se prebaci na ženu, iako su za nju nuspojave značajno ozbiljnije. Ali, vreme je da se diskurs promeni, da pomnije i temeljnije razgovaramo sa svojim partnerima, da im objasnimo šta, zapravo, znači uzimati hormonalnu terapiju – zašto je nekad neizbežna, a nekad ne.
Naslovna fotografija: instagram.com/berlinboudoir
Milica Antić