Duboka vezanost i potreba za slobodom
Mnogi introverti se bore sa sobom, jer istovremeno osećaju potrebu za dubokom privrženošću (koju umeju da osete i izraze), i za slobodom i nezavisnošću. Povezivanje sa dugim osobama je ispunjavajuće, ali prezahtevno i introverti se suviše troše u prisnim odnosima. Zato im je potrebno da se osećaju slobodno, da znaju da mogu da se udalje od bliskih osoba, a da ove to ispravno shvataju. Potrebno im je da imaju vreme koje će provoditi u samoći i privatnosti, da samostalno donose odluke, da se odmore od prisnosti i učestvovanja u odnosu, od uloge koja od njih traži da budu deo para, ili deo grupe.
Jer oni se tako osećaju u odnosu na sve oko sebe – prijatelje, porodicu, kolege. Funkcionisaće sasvim dobro u društvu, zabavljaće se, biće saosećajni i od pomoći, biće efikasni i kolegijalni, ali posle će morati da se osame i da se posvete svojim mislima, opuštanju i aktivnostima koje ne uključuju ni jednu drugu osobu, da bi mogli da obnove energiju i da opet učestvuju. A tako funkcionišu i mačke.
Pogrešno je uverenje da se one vezuju za kuću i prostor, a ne za ljude, jer one, takođe, ostvaruju duboku povezanost sa ljudskim bićem koga smatraju svojim, izražavaju veliko poverenje i traže od njega pomoć kad im nešto fali. A kad nisu kućni ljubimci, onda su stvorenja prirode, divlje zveri koje provode puno vremena u vrebanju i posmatranju, bez ikakve potrebe da se druže sa drugim mačkama, ili sa “svojim” ljudima.
Ako vaša mačka izlazi napolje, odazvaće vam se kad je pozovete, ali neće svaki put hteti da uđe unutra – samo će se pojaviti da potvrdi komunikaciju i jasno će vam staviti do znanja da još nije spremna da se vrati u ulogu kućnog ljubimca. A ako ste introvert, potpuno ćete razumeti svoju mačku i uopšte, razumećete mačke mnogo bolje od mnogih drugih koji takođe vole mačke, ali njihovu dvostruku prirodu tumače na neadekvatne načine.
Naslovna fotografija: instagram.com/lesparisiennesdumonde
Brankica Milošević