Kada hoćete da pružite pomoć partneru koji prolazi kroz težak period, zabrinutost vas može sprečiti da to učinite na pravi način. Bilo da je uznemiren zbog nečeg na poslu, zbog prijateljskih i porodičnih onosa, ili ima lične probleme, početni instinkt da mu se približite, da ga utešite i podržite, može biti promašaj. Ono što vi radite ili govorite, u najboljoj  nameri, nije uvek ono što partneru treba ili što želi od vas.

Budite spremni da priznate da vaši instinkti i namere nisu uvek primljeni na način na koji očekujete i da možete pružiti partneru podršku na kvalitetniji način, bez obzira na to sa čim se suočava. Postoji samo jedan pravi način da to uradite, a to je da pitate: „Da li želiš da ti pomognem, da te čujem, ili zagrlim?“

Znači, pitajte partnera da li želi neku konkretnu pomoć ili savet, ili želi da ga samo slušate i dozvolite mu da čuje sam sebe i procesuira, ili mu samo treba zagrljaj, kako bi osetio ljubav i podršku.

Zašto je to najvažnije pitanje i kako to da primenite u svom odnosu – kako da pružite pomoć partneru na pravi način?

Kako ovim pitanjem pružate pomoć partneru

Ovde se radi o različitim jezicima ljubavi, od kojih je jedan dominantan. Ali, mi možemo „govoriti“ na dva ili više jezika ljubavi, od kojih je jedan najadekvatniji u određenoj situaciji. Iako vaš partner najbolje razume dela ljubavi, to ne znači da mu je potrebno da nešto konkretno uradite za njega – u datoj situaciji možda će mu biti potrebnije da ga čujete, ili zagrlite, ili i jedno i drugo. A da biste znali, morate da pitate.

Kada postavite pitanje, partner može biti zatečen, ali to je prilika da zastane i razmisli šta mu je zaista potrebno, kako bi se osećao bolje, kako bi osetio da ima vašu podršku i da može da se osloni na vas. Osim što pružate pomoć partneru, na ovaj način unapređujete i produbljujete vaš odnos. Možete se kretati kroz razgovor sa svrhom i bez nesporazuma, sa osećanjem da jedno drugom „držite stranu“. Možda će to za vas biti novo iskustvo, ali kada ga jednom doživite, želećete da ono postane praksa u vašem odnosu.

Kada partner oseti da vam je zaista stalo i da želite da budete tu za njega baš onako kako je njemu najpotrebnije, setiće se toga kada vama bude potrebna podrška i pitaće vas šta želite da on uradi. Tako možete izaći iz obrasca pretpostavke šta partneru treba i nerazumevanja govora ljubavi koji voljena osoba najbolje razume. Dobićete zagrljaj i slušanje, jer je to ono što tražite i što vam treba, a ne gotova rešenja i saveti šta da uradite. A to može zaista biti promena igre.

Pročitajte i ovo: Kako da prestanete da se svađate sa partnerom oko istih stvari

Kako i kada ponuditi pomoć partneru

Čak i kada mislite da znate šta vašem partneru treba kada je ljut, frustriran, uznemiren ili razočaran, uvek ga prvo pitajte, jer bi vas mogao iznenaditi. U zavisnosti od toga kroz šta prolazi, možda će mu biti potrebno nešto različito od onog što mu je bilo potrebno u nekoj prethodnoj situaciji. Možda mu je ranije bio potreban savet, ali ovog puta samo želi da ga zagrlite ili da mu dozvolite da procesuira, dok ne shvati šta ima da kaže. I ne zaboravite da mu ponekad istovremeno mogu biti potrebne dve stvari – savet i zagrljaj, slušanje i savet, ili su mu potrebne sve tri vrste podrške, a možda je bitan i redosled. Postavite, dakle, ovo pitanje, da biste stekli više jasnoće o tome kako možete najbolje pružiti pomoć partneru.

Trebalo bi da ovo pitanje postavite odmah, čim nekome od vas zatreba podrška. Na primer, ako je vaš partner uznemiren zbog frustrirajuće situacije sa prijateljem i počne da govori o tome pre nego što ponudite bilo kakav komentar, gest, ili savet, postavite ovo pitanje da biste znali koja vrsta porške potrebna. Možda deluje očigledno da mu treba da ga saslušate, kad je već počeo da priča, ali ne znate da li mu je potreban savet kada ga saslušate – zato pitajte. Bolje odmah, nego da se povlačite i razmišljate o tome da baš i ne pomažete mnogo, umesto da posvetite partneru svu pažnju.

Kako da tražite podršku koja vam je potrebna

Kao što ste spremni da pružite pomoć partneru pitajući ga šta mu je potrebno, tako treba da budete spremni i da tražite ono što vam je potrebno. Ne morate čekati da partner prepozna da ste u problemu i da vam ponudi podršku – uvek možete saopštiti šta vam je potrebno, pre nego što počnete da objašnjavate šta niije u redu. Na primer, možete da kažete „danas sam imala baš težak dan i zaista mi je potrebno da pričam o tome, a posle će mi verovatno prijati zagrljaj“. Na ovaj način saopštavate partneru da ne tražite rešenje i savet, već da vam je potrebno da vas sasluša i da vas zatim uteši zagrljajem.

Pročitajte i ovo: Granice u vezi – partner nije terapeut!

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovemag

Brankica Milošević

Comments