Prijateljstva spadaju u najbitnije životne odnose i njihovo prekidanje je jednako teško kao i raskid veze i gubitak ljubavi, zato su stručnjaci za odnose sprovodili razna istraživanja, koja su donela uvide o tome zašto se prijateljstva prekidaju.

Prekid prijateljstva jednako je uznemirujuć i poražavajući u svim kulturama i u bilo kom uzrastu, jer prijateljstva igraju vitalnu ulogu u našem psihološkom i emotivnom zdravlju – od prijatelja dobijamo emocionalnu podršku, druženje je izvor radosti i zadovoljstva, a kad se prijateljstvo pokvari, mnogo gubimo. Istraživanja su ustanovila nekoliko faktora koji su ključni za prekid prijateljstva.

Sebičnost

Sebičan prijatelj je onaj koji ne uzvraća na isti način. Ali sebičnost nije samo nedostatak reciprociteta u odnosima, nego i nedostatak poverenja. Takođe, istraživanja su pokazala da je kao sebičan okarakterisan prijatelj koji manipuliše, koji ne pruža podršku, netaktičan je i grub. Kad se nađete u situaciji da prijatelju ne pada na pamet da vam ponudi pomoć, ili podršku koju ste vi njemu pružali bez razmišljanja, osećate se povređeno i zapostavljeno. To je isto kao u ljubavnoj vezi – ako prijatelj ne primećuje vaše stanje potrebe, onda vas ne vidi i ne zanima ga da vas bolje upozna i da vam priđe bliže. A ako ga „uhvatite“ u manipulacijama i lažima, to je jednako veliki osećaj izdaje, kao da vas je partner prevario. Istraživanja su utvrdila i da ženama teže pada sebičnost prijatelja, odnosno, da više žena nego muškaraca prekida prijateljstvo iz ovog razloga.

Nedostatak česte interakcije

Gubitak kontakta i smanjena razmena informacija, odnosno, komunikacije, spada u ovaj problem. Zanimljivo je što muškarci najčešće navode ovaj razlog za prekid prijateljstva. Žene su, izgleda, sklonije da sačuvaju bliskost i pozitivna osećanja čak i kad su razmaci u kojima imaju interakciju sa prijateljima dugi. One često govore o prijateljskom odnosima koji se pri prvom susretu prosto nastavljaju, sa istim intenzitetom, toplinom, prisnošću, iako su prošli meseci ili čak godine bez prisnijeg kontakta. Osećanje udaljavanja se manje odnosi na vreme bez interakcije, koliko na razvoj u različitim pravcima – ponekad se prijateljstva postepeno „potroše“ i ugase, bez uzajamnih teških osećanja, bez optuživanja i bez ikakve neprijatne interakcije.

Romantična uključenost

Veća je verovatnoća da žene prekinu prijateljstvo kada primete da prijatelj pokazuje znake romantične ili seksualne zainteresovanosti (to se odnosi i na ženske i na muške prijatelje). Takođe, u ovu stavku spada i romantična zainteresovanost prijatelja za njihovog partnera – žene prosto osete kada je to u pitanju (čak i ako partner ništa ne primećuje) i sklone su da u takvim okolnostima prekinu prijateljstvo, udaljavajući se i izbegavajući prijateljicu (ili prijatelja) i pokušavajući da to prijateljstvo ugase bez buke.

Percepcija prijatelja i porodice

I muškarci i žene jednako učestalo prekidaju prijateljstva zato što njihovi drugi prijatelji ili porodica ne odobravaju nečije prisustvo u njihovom životu. Oni ukazuju na negativan uticaj te osobe i na njenu neadekvatnost, neiskrenost ili druge osobine, koje bi neko možda i tolerisao na duže staze, da mu niko blizak ne skreće pažnju na to.

Istraživanja su pokazala i da je veća verovatnoća da starije osobe prekinu prijateljstvo, jer imaju već formiranu grupu prijatelja i stoga su u boljoj poziciji da razvrstavaju i eliminišu prijateljstva koja imaju tendenciju da budu toksična i koja ne oplemenjuju njihov život.

Naslovna fotografija: instagram.com/emperiance

Brankica Milošević

Comments