Razgovor koji nam je obećan u naslovu knjige se uglavnom vodi između naratorke, dvadesetjednogodišnje Franses i njene najbolje prijateljice, Bobi. Upravo u njihovim razgovorima ova knjiga dobija mnogo više “filozofski aspekat” nego u knjizi “Normalni ljudi”. Zapažanja, teorije i nagoveštaji o svetu i vremenu koje ih okružuje se razmenjuju velikom brzinom i razgovor se zapravo, kroz celu knjigu, nikad ne završava. Samo se ponekad trenutno premesti na mejl, sms ili poziv. Njihovo akademsko obrazovanje im dozvoljava da svoja mišljenja o kapitalizmu, muško-ženskim odnosima, politici, religiji i ekonomskoj situaciji razmenjuju kako među sobom, tako i sa drugim ljudima.

Kada u njihov život uđu Melisa i Nik (bračni par), čitaoci mogu da steknu pogrešan utisak da je ovo knjiga o preljubi. Ali uprkos komplikovanom odnosu koji se prepliće između ova četiri lika, ovaj roman je priča o potrebi za prijateljstvom, ljubavlju i intimom.

Sali Runi je mlada spisateljica, rođena 1991. godine. Zasad je napisala dva romana, “Normalni ljudi i “Razgovori sa prijateljima”. Obe knjige pletu priču o intezivnim, ali prikrivenim ljubavima među ljudima koji iako nesrećni sami po sebi, zajedno nalaze sreću, ali ta sreća nikad nije nadohvat ruke, ni jednostavna, ni pristupačna. Njen stil je sveden i prisan, i pomalo nespretan kada piše o seksu. Bavi se pitanjima klase, privilegija, pasivnosti, potčinjenosti, emocionalnog i fizičkog bola, dobrote i depresije. Potpuno potire stav da je “sve lako kad si mlad” i  prikazuje kako se mladi snalaze u ovom novom svetu – ekonomski nestabilnom, ugroženom klimatskim promenama, političkim preokretima i pitanjima o moralu. Starijoj publici dočarava sve bitke koje mladi nose u sebi u modernom vremenu, a koje oni nisu morali da vode.

Naslovna fotografija: instagram.com/thebookcastle_

Tamara Mladenović

Comments