Čokolada izaziva hiperaktivnost

Uverenje da deca “podivljaju” od preterane količine šećera, pa postanu neobuzdana u svojim rizičnim i razornim nestašlucima – važilo je do skoro. Ali, sada treba da ga odbacimo, jer više od desetak ozbiljnih istraživanja nije pronašlo nikakvu vezu između konzumiranja šećera i hiperaktivnog ponašanja kod dece.
Postoje dve teorije o hiperaktivnosti – okruženje koje stvara razdražljivost (rođendani, proslave, odlasci na odmor u drugu sredinu) ili očekivanja odraslih da će se deca ponašati hiperaktivno kad pojedu čokoladu. Postoji i još jedno objašnjenje – deca počinju da se ponašaju sve hiperaktivnije, što su umornija i što se više bliži vreme spavanja. U izvesnom uzrastu, ona se otimaju i ne žele na spavanje, ma koliko da su umorna i spremna su da potroše poslednje zalihe (grozničave) energije dok bukvalno ne počnu da padaju od umora. A za to vreme su verovatno pojela i neki slatkiš ili parče čokolade, pa se otuda stvorila pomisao da to adrenalinsko ponašanje ima veze sa energijom koju daje šećer.

Čokolada izaziva bubuljice

Ovo je dobar razlog da navedete tinjdžera da se suzdrži i ne pojede sam celu čokoladu od 300 grama, jer on, kao i svi ostali, veruje da će mu od toga iskočiti još više bubuljica. Istraživanja koja se sprovode još od 1960. godine nijednom nisu pronašla nikakav uzročni odnos između čokolade i bubuljica. Obimno istraživanje objavljeno u časopisu Journal of American Medical Association iznosi zaključak da “Čokolada ne igra nikakvu ulogu u izazivanju bubuljičavosti… čak ni velike količine čokolade nisu uticale na kliničko pogoršavanje akni.”

Čokolada izaziva karijes

Istraživanje koje se bavilo stvaranjem karijesa, otkrilo je da čokolada ima manje uticaja nego čist šećer. Uglavnom niko baš ne gricka šećer, kao što gricka čokoladu, ali istraživanje u Osaka University u Japanu je otkrilo da se neke materije kakaa, glavnog sastojka čokolade, zapravo bore protiv karijesa! Možda ne u obliku čokolade, ali pozitivan efekat je moguć.

Comments