Nega kože ume da bude zbunjujuća. Postoji toliko proizvoda i pravila kad se šta nanosi da je veoma izvesno napraviti grešku. A posebno je otkriće kada počnete sa hemijskim pilingom, jer tu krenu da se nižu razne kiseline, od retinola, salicilne, azelaične, do mandelične… lako je preterati.
Pilinzi jesu veoma dobri za vašu kožu, jer skidaju mrtve ćelije sa površine lica, čine kožu mekanom, daju sveži izgled, izjednančavaju ten, smanjuju pore. Postoji bezbroj razloga zašto bi trebalo da bar dva puta nedeljno radite piling lica. No, previše pilinga opet dovodi do negativnih posledica.
Kako da znate da li ste uradili previše pilinga?
Između pilinga se mora praviti obavezna pauza, da bi koža imala vremena da se oporavi. No, neke kiseline su slabe, koriste se za osetljivu kožu, pa se mogu koristiti svakodnevno, kao mandelična kiselina. Sa ostalim treba biti pažljiviji.
View this post on Instagram
Preporučujemo vam da izbegavate mehaničke pilinge, iako donose dobar osećaj. Mehanički pilinzi prave mikro posekotine na vašem licu. To znači da će u kožu vašeg lica bakterije mnogo lakše prodirati. Mehanički pilinzi mogu uzrokovati infekcije i crvenilo, naročito na osetljivoj koži.
Koliko pilinga je previše pilinga? Znaćete da ste preterali ako primetite da vam koža sija, da je suva, da se na njoj pojavljuje crvenilo i imate osećaj kao da vam je koža previše zategnuta.
Generalno, osećaj neće biti dobar. Koža može postati previše osetljiva, pa vam mogu izaći i bubuljice, što je alarm za uzbunu ako vaša koža tome nije sklona.
Lice se drugačije ponaša kad je koža samo suva, a drugačije kada ste preterali sa pilingom. Sa pravilnom negom kože, suvoća će nakon nekog vremena nestati, ili će se barem smanjiti.