Narcisoidni poremećaj ličnosti je stanje mentalnog zdravlja u kome osoba žudi za divljenjem i pažnjom, ima prenaglašen osećaj važnosti i nedostaje mu empatija. Narcisi imaju osećaj prava, kao da zaslužuju više od drugih i karakteriše ih eksploatatorsko ponašanje, a da bi drugima manipulisali, često koriste direktne i prikrivene uvrede.

Narcisoidne osobe u početku deluju šarmantni i samouvereno i mogu vas privući svojom harizmom, ali kad na vama počnu da koriste svoje manipulatorske strategije da bi vas iskoristili, obezvredili i kontrolisali, njihovo pravo lice dolazi do izražaja, a odnos postaje toksičan.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)


Dok još ne shvatate o čemu se radi, možete se u jednom trenutku osećati posebno i voljeno, a u sledećem omalovaženo i obezvređeno, a ovaj emocionalni vrtlog vas može iscrpeti i ostaviti zbunjene i nesigurne u sebe.

U emocionalnim vezama, narcisi imaju tendenciju da kontrolišu i očekuju da stavite njihove potrebe i želje ispred svojih, da im se divite i obasipate ih pažnjom, dok pritom koriste otvorene i prikrivene uvrede da bi vas ponizili i doveli u inferioran položaj.

Otvorene i prikrivene uvrede koje narcisi koriste

Direktne uvrede

Iako su majstori da upute suptilne, prikrivene uvrede, narcisi često direktno vređaju druge osobe (partnere i prijatelje) podrivajući njihovo samopouzanje.

Narcisoidna osoba vas može nazvati glupim i beskorisnim, vređati vaš ukus i izgled govoreći da vam nešto užasno stoji ili da ste suviše debeli, a takođe može umanjivati vaša dostignuća, komentarišući da bi to svako mogao da uradi i da to što ste postigli nije ništa posebno.

Direktne uvrede su jako štetne i ako ih stalno slušate možete početi da im verujete i izgubiti samopouzdanje. Pritom, narcisi prosto imaju radar za osobe sa niskim samopoštovanjem i svoje procene potvrđuju plasiranjem direktnih uvreda i omalovažavanja – jer, onaj koji ostaje i nastavlja da to sluša, očigledno ne poštuje sebe dovoljno i lak je plen.

Suptilne i prikrivene uvrede

Narcisi rado i vešto koriste suptilne i prikrivene uvrede, koje vas ostavljaju da se pitate da li ste dobro shvatili šta vam je rečeno, da sumnjate u svoj osećaj, inteligenciju i vrednost. Prikrivene uvrede su ponekad cinične, a ponekad maskirane kao zabrinutost ili bezazlen komentar. U tom smislu, narcis vas može pitati da li ste sigurni da želite to da obučete, sa sumnjičavim i zabrinutim tonom i vi ćete se verovatno presvući, jer vam se čini da ste primili zabrinut savet. A ako govorite o nekom svom uspehu, narcisoidna osoba može reći nešto kao „pa ne mogu svi da budu uspešni“, ostavljajući vas da se pitate da li je to pohvala, koja vas svrstava među uspešne, ili poruka da on ne smatra da ste vi uspešni.

Prikrivene uvrede upravo imaju za cilj da vas zbune i nateraju da posumnjate u svoje opažanje i inteligenciju, jer deluju bezazleno, ili čak brižno, zbog čega možete poverovati da je problem u vama i da ste previše osetljivi.

Pročitajte i ovo: Fraze prema kojima ćete prepoznati narcisoidne i toksične osobe na dejting aplikacijama

Komplimenti kao prikrivene uvrede

Prikrivene uvrede plasirane kroz komplimente, uža su specijalnost narcisoidnih osoba, naročito onih vrlo inteligentnih i šarmantnih. Oni mogu zvučati entuzijastično, kao da vam zaista upućuju pohvalu, izgovarajući rečenice kao što su:

„Prilično si pametan/a za nekog ko nije završio fakultet“, ili „izgledaš sjajno za svoje godine“ ili „odlično nosiš višak kilograma“, ili „iznenađen/a sam kako si dobar posao uradio/la“ – beskonačne su varijante uvredljivih komplimenata, a nije svaka osoba koja ih upućuje narcisoidna. Ponekad ljudi izgovaraju ovakve „pohvale“ prostodušno, nesvesni žaoke koja se u njima krije, dok narcisi to rade smišljeno i namerno. U kombinaciji sa drugim oblicima manipulativnog ponašanja, možete prepoznati da se radi o narcisoidnoj osobi, koja nema dobre namere.

Javno ponižavanje

Narcisi često svoje partnere i bliske osobe dovode u neprijatnu situaciju, ponižavajući ih pred drugima, kako bi potvrdili svoju dominaciju. „Simpatične“ anegdote koje pričaju o vama, takođe su prikrivene uvrede, osmišljene da prikažu vašu nespretnost ili druge nedostatke, ili da otkriju u ponižavajućem svetlu nešto što ste hteli da zadržite za sebe. Pored uvreda i poniženja maskiranih u duhovito i zabavno ispričane priče i šale, narcisoidna osoba neće prezati ni od direktnijeg pristupa i kritikovaće pred drugima vaše mišljenje i postupke, zbog čega ćete se osećati krajnje neprijatno, postiđeno, umanjeno i bespomoćno. A ta vaša osećanja ojačavaju kontrolu koju narcis ima i potvrđuje njegovu dominaciju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Psihološke taktike iza uvreda

Gaslajting je uobičajena taktika manipulacije u kojoj vas narcis tera da posumnjate u svoj zdrav razum. On može poricati ono što ste videli, ili tvrditi da preterujete i da ste to sasvim pogrešno shvatili, što vas dovodi u situaciju da sumnjate u svoje pamćenje i rezonovanje.

Takođe, narcisi se često projektuju, pripisujući vam mane koji sami imaju – ako su neverni, mogu biti ljubomorni i optuživati vas za neverstvo, što skreće vašu pažnju sa njihovog ponašanja i stavlja vas u defanzivan položaj.

Narcisi često uvlače treću osobu (triangulacija) u vaš odnos, da bi potvrdili svoju perspektivu i pojačali uvredu. Tako bi narcisoidna osoba mogla da kaže „i vaš prijatelj misli da preteruješ“, da biste se osećali izolovano i bez podrške.

Uticaj koji imaju direktne i prikrivene narcističke uvrede

Direktne ili prikrivene uvrede kojima vas narcis redovno izlaže, izazivaju emocionalni bol, konfuziju i stres. Osećate se povređeno, sumnjate u sebe i pokušavate da upravljate svojim ponašanjem tako da ne uznemirujete narcisa, nadajući se da ćete izbeći poniženje i povređivanje. To je začarani krug u kome možete iskusiti stid i krivicu i udaljiti se od drugih bliskih osoba, potpadajući pod kontrolu narcisa.

Zbog narušavanja samopoštovanja i samopuzdanja, možete strahovati da isprobavate nove stvari ili da rizikujete i doživite neuspeh, koji će potvrditi da je narcis u pravu što vas obezvređuje. Na kraju, možete postati zavisni od njegovog odobrenja i potvrde, što vam otežava da napustite toksičan odnos. Stalno strahujući od sledećeg napada, možete razviti anksioznost i depresiju i izgubiti svu životnu radost.

Ako prepoznajete sebe u ovome, ključno je da shvatite da vam je potrebna podrška kako biste održali svoje mentalno zdravlje i isključili toksičnu osobu iz svog života. Potražite grupe za podršku, onlajn forume, literaturu, stručnu pomoć i zapamtite da se ne radi o vama, već o potrebi narcisoidne ličnosti za kontrolom. Prepoznavanjem obrazaca, postavljanjem granica i traženjem podrške, možete početi da se oslobađate kruga zlostavljanja. Vodite računa o sebi, verujte svojim instinktima i znajte da zaslužujete bolje.

Pročitajte i ovo: Empatične osobe ne rade ove stvari u vezi – ali ih narcisi rade

Naslovna fotografija: instagram.com/parisianamour

Brankica Milošević

Comments