Prolećna energija novih početaka pokreće nas da nešto promenimo i poboljšamo. Teško je krenuti od suštine i promeniti sputavajuće obrasce osećanja, razmišljanja i ponašanja – lakše je ići od spolja ka unutra. Pored sezonske zamene garderobe i detaljnog uređenja doma, prolećno čišćenje kozmetike je jedan od tih lakših načina. Stvaranje reda među predmetima koji služe za negu i lepotu, simboličan je gest ljubavi prema sebi.

Dakle, vreme je da pregledate svu kozmetiku i mesta na kojima je držite – nesesere, police, fioke – i da napravite temeljnu reorganizaciju. Bacite proizvode kojima će uskoro isteći rok, a preko leta ih nećete koristiti. Napravite mesta za kreme za sunčanje i osvežavajuće losione, pregledajte šminku, operite nesesere. I krenite redom.

Prolećno čišćenje kozmetike – korak po korak

Ispraznite nesesere, fioke i police

Pored torbice za šminku koju nosite u tašni, sigurno imate i neseser (dva, tri) u kupatilu. A tu su i police, ormarići, fioke, u kojima možda više i ne znate šta sve imate. Dakle, prvo sve ispraznite.

Ovo će vam omogućiti da vidite šta tačno posedujete i odlučite šta da zadržite ili bacite. Možda ponovo otkrijete skrivene dragulje ili ruževe koje ste „sravnili“ a još uvek ih niste bacili, iako imate nove.

Prolećno čišćenje mesta za čuvanje kozmetike

Operite police i fioke sunđerom i sredstvom za dezinfekciju, ili obrišite mikrofiberskom krpom i sapunicom. Očistite i obrišite svaku izloženu i unutrašnju površinu. Očistite unutrašnjost koferčića za kozmetiku, u zavisnosti od materijala kojim su obloženi, alkoholom ili tečnim deterdžentom. Meke nesesere izvrnite i operite ručno, a platnene torbice za šminku možete oprati i u mašini.

Prolećno čišćenje i sortiranje kozmetike

Kad ste sve očistili, vreme je da popunite prostor za čuvanje kozmetike, sredstava za negu i pribora – pametno. A to je najteži deo“ morate odlučiti šta ćete zadržati, a šta baciti. Ukoliko neke proizvode niste koristili više od godinu dana, ili su promenili boju, miris, teksturu, bacite ih. Ako imate neotvorene proizvode koje uopšte ne koristite, poklonite ih. Bacite sve testere, poluispražnjene bočice i teglice, šampone i balzame koje ne koristite. Takođe, za bacanje su i senke, rumenila i puderi u prahu koji su se polomili i zapravo ih ne možete koristiti, a da ne napravite nered.

Smernice za trajnost kozmetike

Maskare, tečni gelovi i olovke za oči traju do 6 meseci nakon otvaranja. Ako počnu da se suše ili čudno mirišu, bacite ih. Savet stručnjaka je da ih menjate svakog kvartala.

Ruževi i olovke za usne traju do 2 godine ako se redovno čiste. Ali ako ruž promeni miris ili konzistenciju, najbolje je da ga zamenite.

Tečne podloge i korektori traju oko godinu dana, a čvrsti puderi do dve godine. Rumenila, senke i puderi za fiksiranje mogu trajati dve do tri godine, ako se čuvaju na suvom.

Sredstva za negu kože u kremama traju do šest meseci do godinu dana, a serumi i ulja oko godinu dana.

Lakovi za nokte mogu da trajati do dve godine, ali ako postanu previše gusti, vreme je da ih zamenite. Uvek obrišite višak sa oboda bočice i čuvajte je na tamnom mestu (u fioci ili kutiji).

SPF proizvodi obično imaju rok trajanja od 12 meseci i moraju se iskoristiti u roku od godinu dana, da bi bili efikasni.

Parfemi mogu trajati i nekoliko godina, ako se čuvaju daleko od svetlosti i toplote.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kierstyn (@theskimaskbarbie)

Redovno čišćenje šminke

Dobro je zapamtiti da operete ruke pre upotrebe proizvoda i nikada ne delite maskaru, ajlajner i ruževe. Čak i ako ih samo vi koristite, najbolje je da ih redovno dezinfikujete kako biste osigurali maksimalnu higijenu. Kozmetički pribor može očistiti vlažnom krpom ili maramicom za skidanje šminke, pazeći da se zadrži na unutrašnjim mlaznicama i poklopcima.

Ruževe obrišite blazinicom natopljenom alkoholom. Olovke za oči i usne naoštrite, da biste uklonili spoljašnji sloj i dezinfikujte alkoholom. Pakovanja krema i tubice sa podlogama i korektorima obrišite i lagano poprskajte alkoholom. Pudere i rumenila povremeno očistite tako što ćete skinuti gornji sloj.

Čišćenje kozmetičkog pribora

Četke za šminku, sunđere i drugi kozmetički pribor zadržava bakterije i treba ga redovno čistiti. Generalno, sunđere treba prati svaki dan. Četkice za puder i kremaste ili tečne proizvode dobro je oprati jednom nedeljno, dok bi četke koje se koriste za proizvode u prahu trebalo očistiti bar jednom mesečno. Ne zaboravite da operete četku za kosu, uvijač za trepavice i pincetu.

Četke za šminku čistite jednom nedeljno, da bi dlačice ostale mekane i da bi se sprečilo nakupljanje proizvoda. Potopite ih preko noći u toplu vodu sa sredstvom za čišćenje (blagim sapunom, šamponom za bebe). Kada ih izvadite, ostavite da se osuše na vazduhu.

Sa Sunđera za šminkanje je teško ukloniti ostatke šminke i oni su skloni razvoju bakterija. Preporučujemo da ih operete toplom vodom i blagim sapunom, čvrstim ili tečnim, masirajući ih prstima od vrha do dna dok ne budu čisti.

Sa češljeva i četki za kosu najpre uklonite nakupljenje vlasi, a zatim ih potopite u toplu vodu sa malo šampona za kosu ili blagog tečnog sapuna. Možete koristiti i sodu bikarbonu, jabukovo sirće, ili blagi alkohol.

Turpije, makaze, pincete i drugi metalni pribor dezinfikujte alkoholom ili vodonik-peroksidom.

Reorganizacija šminke i kozmetike

Kada ste sve očistili, oprali i dezinfikovali, vreme je da reorganizujete police, fioke, nesesere i torbice za šminku. Isprobajte ove jednostavne i praktične smernice:

Sortirajte proizvode po kategorijama (lice, oči, usne, nega kože, kosa, nokti).

Koristite transparentne organizatore da biste lakše videli i pristupili proizvodima.

Držite dnevne potrepštine na dohvat ruke i čuvajte sezonske ili rezervne artikle u posebnoj kutiji.

Sve pravilno čuvajte u torbicama za šminku ili zatvorenim kutijama kako biste sprečili nakupljanje prašine i bakterija.

Dobra organizacija i čistoća čine trenutke posvećene wellnessu, šminkanju i nezi kože praktičnijim i prijatnijim. Imajte na umu – prolećno čišćenje kozmetike je praktičan i istovermeno intiman čin brige o sebi!

Pročitajte i ovo: Zaboravite na cvetne note: Vanila parfemi su glavni trend proleća

Brankica Milošević