Prva tetovaža sa sobom nosi i prve probleme jer uglavnom nismo upoznati sa celom procedurom nege nakon tetoviranja. To možda jeste složena procedura koja traje nekoliko nedelja, ali ako pratite sve korake, nećete imati problema.
Sveže tetovaže su rane na vašem telu, te bi trebalo da postoji svest o tome da postoji mogućnost za infekciju koje mogu biti, blago rečeno, noćna mora. Svakako, ove stvari ne bi trebalo da vas brinu ukoliko imate adekvatnu negu. Kad niste sigurni, pitajte tattoo majstora za smernice.
Koliko je potrebno da tetovaža zaraste?
Imajte na umu da, iako može izgledati kao da je potpuno zalečeno u prvih nekoliko nedelja, u pojedinim slučajevima može biti potrebno čak i šest meseci da se meso ispod kože pravilno oporavi – zato budite sigurni da dosledno praktkujete naknadnu negu dok ne budete sigurni da je potpuno zalečeno ispod površine. Ako ne napreduje u roku od mesec dana, možda imate problem. Uvek se preporučuje da pitate svog tattoo majstora za detalje, jer vam on mogu dati adekvatan odgovor.
Kada da skinem zavoj?
Koliko god da želite da strgnete zavoj čim izađete iz studija, nemojte to da radite. U svetu tetovaža, prozirni zavoj se naziva „druga koža“ i tako i deluje. Posebno dizajnirana za tetovaže, druga koža je medicinski zavoj napravljen od poliuretanskog akrilnog lepka. Fleksibilan je, vodootporan i što je najvažnije, štiti sveže mastilo od bakterija i trenja. Trebalo bi proziran zavoj držati na koži bar tri do četiri dana. Pojedini umetnici tetovaža umesto toga koriste plastičnu foliju, koju bi tebalo držati samo 20 minuta.
Tetovaža otiče i blago krvari
Ako primetite da krv ili bistra tečnost (krvna plazma) curi iz tetovaže u prvih nekoliko dana, nemojte se brinuti jer je to potpuno prirodna pojava.
Kraste i perutanje
Naravno, kao i sve rane, krvarenje će biti praćeno krastama. Tokom ove faze, nemojte češati ili grebati tetovirano područje, iako može biti primamljivo ili izluđujuće. Samo se strpite i proći će.
Pročitajte i: Spikule za negu kože lica – direktno iz okeana
Promena boje
Kad se potpuno zaleči, vaša tetovaža neće izgledati onako kako je izgledala kad je bila sveže urađena. U toku vremena, mastilo može izgledati dosadnije i pomalo izbledelo, posebno kod tetovaža u boji. Međutim, to nužno ne znači da je vaš umetnik uradio loš posao, već se desilo zbog nakupljanja kože. U ovom slučaju, nežno očistite područje i njegov pigment će se na kraju vratiti na površinu.
Nega poton podrazumeva da čistite tetovažu svakodnevno – održavajte je vlažnom, pustite je da diše, uvek sa sobom imajte kremu za sunčanje. Nikada nemojte da češate ili grebete područje tetovaže, izbegavajte plivanje po svaku cenu zbog hlora i slane vode, suzdržite se intenzivnih aktivnosti zbog znojenja.
Mnogi stručnjaci kažu da je važno šta jedete pre samog tetoviranja. Konzumiranje alkohola i morskih plodova može biti opasno zbog bakterije koja se nalazi u ovoj hrani. Bakterija koja se nalazi u morskim plodovima može izazvati infekcije i gastroenteritis, dok alkohol razređuje krv, što može dovesti do prekomernog krvarenja,
Znaci da je tetovaža zaražena
Uprkos tome što se tetovaže veoma retko inficiraju, to je moguće. Najgori scenario se može izbeći ako se uhvatite ukoštac sa infekcijom što je pre moguće. Ovo su pojedinic znaci na koje morate obratiti pažnju: crvenilo i otok koji ne nestaju, curenje gnoja koji je neprijatnog mirisa, groznica, jeza i drhtavica, bol se progresivno pogoršava, osip i jak svrab.
Groznica i tečnost koja curi dva dana nakon tetoviranja su najočigledniji pokazatelji infekcije, pa ako doživite bilo koju od ovih komplikacija, odmah potražite stručnu medicinsku pomoć. Umerena bol, svrab, otok i crvenilo su normalni i trebalo bi da se povuku u roku od nedelju ili dve. Ako niste sigurni, konsultujte se sa svojim tattoo majstorom da proverite o čemu se radi.
Najbitniji savet koji možete dobiti jeste da sve pitate tattoo majstora – od pripreme za tetovažu, pa sve do nege i njenog zaceljenja.
Pročitajte i: Hijaluronska kiselina: Da li je to sastojak kakvog ga zapravo opisuju? Otkrivamo sve detalje!
Naslovna strana: pexels.com
Marija Gavrilović