U jednom istraživanju utvrđeno je da su u jezičkom stilu anksioznih i depresivnih osoba apsolutni pojmovi veći za oko 50 odsto, a kod suicidnih osoba, čak 80 odsto, nego kod stabilnih osoba. Takođe je uočeno da su kod suicidnih osoba u rečniku manje zastupljene negativne emocije – što deluje neobično, ali ako rečnik posmatramo kao ogledalo duševnog stanja, logično je. Oni koji izražavaju negativne emocije, u kontaktu su sa sobom, sa svojim osećanjima, imaju neki uvid i u toku je neka unutrašnja borba. Oni koji su blizu odustajanja od života, ne bave se time kako se osećaju, jer su negde u sebi već zaključili da je sve negativno, da su bespomoćni i beznadežni i sada ih zanimaju apsolutne kategorije, u kojima je crno i belo izbor između života i smrti.
Još jedno zanimljivo otkriće proisteklo je iz proučavanja stila izražavanja osoba koje su se oporavile od depresivne epizode, koje se osećaju bolje i žele da podele svoje iskustvo (i pruže podršku) onima koji se bore sa anksioznošću i depresijom. U njihovom rečniku nije bilo manje pojmova koji izražavaju negativne emocije, ali je zato bilo čak za 70 odsto više pojmova koji izražavaju pozitivna osećanja. Učestalost korišćenja apsolutnih pojmova ostala je ista, malo niža u poređenju sa učestalošću u rečniku osoba koje se suočavaju sa depresivnim epizodama i naletima anksioznosti.
Razumevanje jezika depresije ima preventivnu vrednost, a to je veoma značajno s obzirom na procene Svetske zdravstvene organizacije o poražavajućem porastu obolelih od depresije u poslednjih petnaestak godina. Psihologija i tehnologija su se udružile na ovom polju i razvijen je kompjuterski program za analizu tekstova (blogova, foruma i slično), koji pomaže da se mnogo preciznije uoče potkategorije mentalnih stanja, kao što je perfekcionizam, problemi samopouzdanja, potreba za kontrolom, anksioznost. Ova metoda ima visok preventivni potencijal u sprečavanju razvoja depresije i fatalnih ishoda, odnosno sprečavanju samoubistva i radi se na pronalaženju načina njenog uvođenja u dnevnu praksu, naročito u radu sa mladima, odnosno obrazovanju.
Naslovna fotografija: instagram.com/pernilleteisbaek
Brankica Milošević