“Princeza naroda” i “princeza Dajana” samo su pojedini od nadimaka koje je američka publika dodelila novoj zvezdi na muzičkoj sceni – Ice Spice. Kako je ova drill reperka dobila ovako laskave nadimke i šta ju je izdvojilo u moru drugih repera i reperki?
Reperka Ice Spice – i zašto je volimo?
Pravo ime joj je Isis Gaston i rođena je 1. januara 2000. godine, te se već na osnovu imena i datuma rođenja može naslutiti da je u pitanju devojka koja odstupa od uobičajenog. Iako je prva asocijacija na njeno ime verovatno negativna, imajući u vidu da joj je jednom prilikom Instagram uklonio fotografiju na kojoj je napisala kako se zove, Isis je imenovana po egipćanskoj boginji lekovitosti i magije.
View this post on Instagram
Otac reperke se u mladosti, takođe, bavio repom, ali bez većeg uspeha, a mlada zvezda istakla je da je upravo očevo mladalačko zanimanje igralo ključnu ulogu u njenom odabiru karijere, s obzirom na to da je svoje vreme tokom ranog detinjstva često provodila u muzičkom studiju.
Reperka je nigerijskog i dominikanskog porekla, a na prvi pogled može delovati kao skup paradoksa. Odrastala je u getu, a pohađala miljama udaljenu katoličku srednju školu Sacred heart, u koju je majka upisala iz straha da ne padne pod “loš uticaj ulice”. Kako reperka opisuje, pravila oblačenja i ponašanja u ovoj hrišćanskoj školi bila su ekstremno stroga, te bi učenica rizikovala da bude izbačena ukoliko nosi najobičniji sjaj za usne. Reperka je kao srednjoškolka bila deo odbojkaškog tima u kome se istakla, što joj je obezbedilo put do Sunny Purchase koledža liberalnih umetnosti u Njujorku, na kom je i upoznala svog današnjeg kolegu i producenta Riota. Tok reperkinog života promenila je naizgled neodgovorna odluka da se ispiše sa fakulteta kako bi snimala klipove za TikTok i kasnije okušala sreću u rep muzici.
View this post on Instagram
Da bismo razumeli šta ovu devojku izdvaja od drugih, pa je svega nekoliko meseci posle izbacivanja prvog muzičkog hita proglašena “rep princezom”, moramo znati priču o kojoj se retko govori, a još ređe piše: priču ženskog repa.
(R)evolucija ženskog repa
Tokom protekle decenije, stanje ženskog repa se značajno promenilo – tačnije, takozvani female rap je vaskrsao. Devedesetih i ranih dvehiljaditih, žene su predstavljale važan deo hip hop kulture. Iako često diskreditovane u “muškoj” industriji, ujedno su imale neporeciv uticaj na nju. Od legendi poput Queen Latifahe, MC Lyte, Salt ‘n’ Pepa i Lauryn Hill, preko Lil Kim, Foxy Brown, Eve i Missy Elliott, pa sve do zvezda današnjice – Nicki Minaj, Cardi B i Megan Thee Stallion – žene u repu su postavljale trendove.
Uloga žene u patrijarhatu oslikava se kroz sve pore i slojeve društva, pa samim tim i kroz ženski rep. Dok se hip hop tek gradio, muški reperi, kao što su legende 2Pac i Biggie Smalls, u svojim pesmama su pripovedali o životnim problemima crnaca u getu, politici i borbi za ravnopravnost. Istovremeno, druge teme njihovih numera stavljale su akcenat na kriminal i nasilje, materijalizam, kao i na njihovu seksualnost i, neretko, objektivizaciju žena. Tako nešto nije bilo prihvatljivo za žene u hip hopu, pa su reperke s kraja osamdesetih i s početka devedesetih godina morale da biraju jednu od ove dve uloge – i izabrale su: apsolutno odricanje od seksualnosti i poricanje ženstvenosti.
View this post on Instagram
Kako je za umetnice neophodno da se kroz muziku izražavaju kao kompletne ličnosti bez cenzure, pojava Lil’ Kim, originalne “The Queen Bee”, dovela je ženski rep u drugu krajnost: revoluciju hiperseksualnosti, čiji se uticaj pominje i u gigantskim TV ostvarenjima pop kulture, poput serije Sex and the City. Kim je postavila obrazac, zvani “plavi print”, koji će biti osnovna odlika muzičkog i modnog stila ženskog hip hopa i dve decenije kasnije.
Žensko zajedništvo na rep sceni i nova kraljica
U kasnim devedesetim i ranim dvehiljaditim godinama, postojalo je zajedništvo u ženskom hip hopu ili kako legendarna pesma Queen Latifah to najbolje opisuje: U.N.I.T.Y.
Šta se izdešavalo u međuvremenu? U periodu od 2005, pa sve do 2009. godine i dolaska Nicki Minaj na mejnstrim scenu, ženski rep se nalazio u stanju “kome”. Postojao je vremenski jaz bez značajnog broja ženskih rep numera na Billboard top listama, a takozvana “Queen Bee” nije bila muzički aktivna kako se od rep ikone njenog statusa očekivalo. U vazduhu se osećalo iščekivanje odgovora na škakljivo pitanje: da li je ženski hip hop mrtav ili nam je samo potrebna nova kraljica?
View this post on Instagram
Eksplozija na rep sceni, kakva je bila Nicki Minaj, dočekala je većinu izvođača, producenata i izdavačkih kuća nespremne. Minaj je u industriju zakoračila odlučno i samouvereno, sa direktnom i pomalo drskom pojavom: Došla sam po tvoju krunu, Kim.
U pesmi “Can anybody hear me?” napisala je stih koji je kasnije definisao njenu karijeru i ušao u istoriju hip hopa. Došla sam da spasim stvarčicu po imenu – ženski rep, rekla je ona, i zaista to uradila.
Šta je onda krenulo po zlu?
Dominacija Minaj iz godine u godinu bila je sve upečatljivija, a njen muzički uticaj neizbežan i možda čak suviše moćan, te se činilo kao da je jedna žena na svetskoj hip hop sceni dovoljna. O tome najbolje govori činjenica da je Nicki Minaj prva i jedina reperka u istoriji koja je osvojila prestižnu nagradu Best female hip hop artist na dodeli BET Awards sedam godina zaredom.
Reperka Azealia Banks nazvala je pomenutu muzičku manifestaciju najobičnijom šalom. Zašto jednostavno ne nominuju Nicki pet puta u pet različitih perika i ne izaberu najbolju fotografiju?, napisala je na Tviteru.
Od 2010. do 2023. godine, “plavi print” Lil’ Kim transformisao se u “pink print” Nicki Minaj, koji će obeležiti stil većine ženskih rep zvezda današnjice.
Prenaglašena figura peščanog sata, roze perika do članaka i teatralan + animiran zvuk, sada su već opšte poznat, zvaničan cheat code koji će reperke koristiti na svom putu do slave. Ženski rep više ne maše sa margina, već stoji rame uz rame sa muškim, ali još važnije, postaje neizostavan deo pop kulture.
View this post on Instagram
Pojava nove globalno poznate reperke Cardi B, poslala je jasnu poruku izdavačkim kućama: ovo može da se proda (za ozbiljan novac!).
Cardi je za kratko vreme doživela internacionalni muzički uspeh, a milijarderski brendovi, holivudski filmovi i modne kuće utkrivali su se tražeći saradnju sa novom rep senzacijom. Do tada je već i pticama na grani bilo jasno –
publika ne želi jednu kraljicu, publika traži ženske priče i žensku perspektivu. Iz marketinškog ugla, svaka izdavačka kuća želela je svoju ličnu verziju Nicki i Cardi, pa je štancanje “klonova” moglo da počne.
Popularizovan imidž Barbike pojedine kompanije su shvatile bukvalno, pa je tako usledila serija reperki koje u svojim umetničkim imenima nose reč “lutka”. Pomenutim lutkama Nicki je dala podrugljiv nadimak nazivajući ih svojim “sinovima”, a fenomen beskonačnih rekreacija njene roze perike, kao na pokretnoj traci, označila je kao “Nicki cheat code” za brži i kraći put do slave.
Vremena su se menjala, jedna krajnost smenjivala je drugu, ali je javnost ostajala dosledna u svojoj isključivosti kada je imidž reperki u pitanju. Od “tomboy” estetike i podrazumevane aseksualnosti do hiperseksualizovane Barbike, muzička industrija pokazuje da ne želi da prihvati višestrukost ženskih identiteta i kompleksnost ženskog
iskustva. Danas je ekstrem apsolutne isključivosti prisutniji više nego ikada ranije, pa je tako svako odstupanje od nametnutog imidža – mali čin revolucije.
A sad – da se vratimo na Ice Spice… Kako je 23-godišnja kvir reperka iz Bronksa narandžaste afro frizure, bez perike i upadljive šminke napravila opštu pometnju u ovako “uniformisanoj” industriji?
View this post on Instagram
Ice Spice – milijarda strimova i Barbie soundtrack
Uprkos tome što je do pre samo nekoliko meseci posmatrana kao običan internet mim, u junu ove godine objavljeni statistički podaci pokazali su da mlada reperka ima preko milijardu strimova na muzičkoj platformi Spotify i to sa svega nekoliko objavljenih pesama. Jedina je muzička izvođačica koja je od početka godine imala
čak tri pesme u top 5 na muzičkoj listi Hot 100 i za nekoliko meseci prepoznala su je i svetski poznata imena poput Taylor Swift, Drakea i Kim Kardashian, ali je pomenuta i na oficijalnom Instagram nalogu popularne frančize i lutke Bratz.
Ipak, najvažnije priznanje ovoj mladoj zvezdi dodelila je kraljica repa, koja je napokon “odabrala svoju princezu” pojavivši se na remiksu pesme “Princess Diana” u aprilu. Dok je pomenuta numera slavila stil riđokose reperke, nova zajednička kolaboracija “Barbie world” – oficijalni soundtrack za svetski filmski gigant Barbie koji će premijerno biti prikazan 21. jula, više je u stilu rep kraljice. Nickin dobro poznat i dugo negovan imidž Barbike savršeno se uklopio u tematiku filma, istovremeno ne odstupajući od njenog autentičnog umetničkog pečata.
Stavka koja značajno razlikuje mladu reperku od ostalih kolega je stil i tempo repovanja. Preuzet iz Velike Britanije, drill je muzički pravac karakterističan za pesme upadljivo agresivne tematike i muzičke video klipove čiji su simboli pištolji, sa jasnim promovisanjem “geng kulture”. U intervjuima je navela da je privlače “dobri momci i devojke” ističući da odbacuje gangsterski imidž tipičan za žanr.
Reperka je uobičajeni “opasan” narativ zamenila pričom devojke iz komšiluka, a agresivan stil repovanja zamenila je jedinstvenim muzičkim izrazom koji odlikuje smiren ton, pa na trenutke može podsetiti na ASMR.
Sada već dobro poznat zbog istoimene pesme, nadimak “princeza Dajana” dodelile su joj ulice Njujorka uz objašnjenje: Ice Spice je u svom kraju voljena kao princeza Dajana u Velikoj Britaniji.
Širom sveta, reperkine vršnjakinje slave njenu hrabrost i odlučnost da bude verna svom stilu i ne menja autentične etničke i kulturološke karakteristike. “Devojkama iz komšiluka” poslata je jasna poruka: sa tobom je sve u redu. Tvoja kovrdžava kosa je u redu, tvoje prirodno telo je u redu. I nisi ti dužna da se menjaš, već je svet dužan da te prihvati.
Naslovna fotografija: instagram.com/icespice
Milica Nešić