Povrće je bogato i rastvorljivim i nerastvorljivim vlaknima, što mu daje svojstva koja podstiču zdrav mikrobiom creva. Ako volite lagane salate, velika prolećna ponuda povrća može dovesti do izbora teških za varenje. Zato vam predlažemo dva recepta za salate protiv nadimanja, koje obiluju nutrijentima i vrlo su ukusne.

Isprobajte jednostavne i ukusne mešavine od kojim možete napraviti fantastične salate, od kojih ćete se dobro osećati. Jedan od načina da izbegnete nadimanje, jeste povećanje unosa ugljenih hidrata u salatu. Dodavanjem žitarica kao što su smeđi pirinač, kinoa ili slatki krompir u salatu, odnos ugljenih hidrata i vlakana postaje uravnoteženiji, čime se eliminiše nadutost.

Ovi jednostavni recepti će vam pomoći da se izborite sa nadimanjem i promenite način na koji se osećate.

Salate protiv nadimanja

Salata sa slatkim krompirom i rukolom

Za pripremu ove salate protiv nadimanja potrebne su vam 2 šolje sveže rukole, 1/3 šolje slatkog krompira (pečenog i isečenog na kockice), 2 kašike feta sira, 1/4 šolje isečenog komorača, 1/4 šolje isečenog slatkog luka, 2 kašike suvih brusnica, ekstra devičansko maslinovo ulje i balzamiko sirće, limun, so i biber po ukusu.

Narežite batat na kockice i sipajte maslinovo ulje, posolite i pobiberite. Pecite na oko 170 stepeni, pola sata do 40 minuta. Proverite viljuškom – kada je pečen i mek, viljuška glatko probada komade.

U manjem tiganju prodinstajte na srednjoj temperaturi i maslinovom ulju narezani komorač i slatki luk. Dodajte so i biber i krčkajte mešajući, dok luk i komorač ne postanu staklasti i providni.

Pomešajte sve sastojke u činiji za salatu srednje veličine, dodajte malo balzamiko sirćeta i sveže ceđenog limuna.

U činiji za salatu srednje veličine pomešajte sve sastojke za salatu i dodajte komade slatkog krompira.

Salata protiv nadimanja sa detox prelivom

Još jedna lagana salata, koja sadrži fitonutrijente koji deluju protiv nadimanja – poput đumira i jabukovog sirećata. Bitan sastojak i dalje je komorač, a povrće možete spremiti unapred i čuvati u frižideru, kako biste cele nedelje brzo pripremali salate protiv nadimanja.

Potrebna vam je jedna velika lukovica komorača (naseckana), 1 velika tikvica – isečena na kolutove, a zatim prepolovljena, 1 kašičica kokosovog ulja.

Za pripremu zelenog preliva za detoksikaciju potreban vam je jedan srednji koren đumbira, oljušten i grubo isečen, jedna velika urma, 100 g korijandera, opranog , 3 kašike jabukovog sirćeta, 5 kašika maslinovog ulja, 2 kašike tahinija, morska so po ukusu.

Za posluživanje vam je potrebna šaka grožđa ili čeri paradajza, polovina zrelog avokada, kašika semena suncokreta, nekoliko prepolovljenih kolutova krastavca, 2-3 šake spanaća, kašičica tečnog tahinija (opciono), sumak začin (opciono).

Zagrejte oko 1,5 cm vode u velikom tiganju. Pirjajte komorač i tikvice dok ne omekšaju i voda ne ispari, oko 10 minuta. Dodajte 1 kašičicu kokosovog ulja, malo morske soli i pržite nekoliko minuta. Čuvajte u frižideru, da biste koristili za više porcija, nekoliko dana.

Napravite preliv tako što ćete dodati sastojke u blender sa oko pola šolje vode. Izblendajte i probajte, da biste prilagodili ukus. Preliv takođe možete čuvati u frižideru nedelju dana, a ukusan je i sa smeđim pirinčem.

Stavite spanać u činiju sa paradajzom (grožđem), avokadom, semenkama suncokreta, krastavcem i malo vaše mešavine kuvanog komorača. Prelijte prelivom za detoksikaciju, dodajte malo suncokretovih semenki i malo tahinija.

Salate protiv nadimanja lako možete konzumirati svakodnevno, naročito ako sastojke spremite unapred. Jednostavno ćete ih uklopiti u dijetalni režim ishrane, ili ih dodati glavnim obrocima. Ako je salata vaš glavni obrok, možete je obogatiti ukusnim dodacima – barenom ili pečenom piletinom ili ćuretinom, za više proteina. Ove lagane salate će pomoći varenju, detoksikaciji organizma i unosu vitamina i hranljivih sastojaka koji daju energiju.

Pročitajte i ovo: Osvežavajući recept za salatu od krastavca i nara koji ćete želeti da isprobate

Brankica Milošević