Kao što je Oskar Vajld smatrao, sarkazam možda predstavlja sirov oblik duhovitosti, ali takođe je i viši način razmišljanja – iako obično služi tome da se izrazi neodobravanje, prezir i kritika u formi ironičnog humora, sarkazam podstiče kreativno razmišljanje, rađanje ideja i pronalaženje novih rešenja za neki problem.
U jednom od testova kreativnosti u kojima je učestvovalo više od 300 ispitanika oba pola, učesnici su najpre izlagani komentarima – običnim i sarkastičnim, a zatim su radili test kreativnosti. Ispostavilo se da su bolje rešili zadatak (da uvide kako na kreativan način da iskoriste date predmete i vezu među njima) oni koji su bili prethodno izloženi sarkastičnim komentarima. To što su primili i razumeli sarkazam, ukazuje na njihove kreativne sposobnosti. U testu su bili uspešni, naravno, i oni koji su smišljali sarkastične komentare.
Slični eksperimenti pokazali su da je kreativnost pojačana pod uticajem svih tipova sarkazma – od sarkastične kritike, preko zadirkivanja i opaski, do ljutnje izražene kroz sarkazam. Izgleda da sarkazam u svim oblicima, ispoljavanje i primanje sarkazma (razumevanje kontradiktornih rečenica, asocijacija, razlike između tona i izjave…) aktivira naš kreativni um, „trenira“ nam mozak, podstičući ga da razmišlja apstraktno, „van kutije“ i pronalazi kreativna rešenja.
izvor naslovne fotografije: instagram.com/kat_in_nyc
Brankica Milošević